Ve známé odborářské baště USA se v sobotu opět sešlo na osmdesát tisíc lidí, aby demonstrovali proti plánu na oslabení práv odborových organizací. Náměstek ministra spravedlnosti v nedaleké Indianě vyzval k jejich rozehnání ostrými náboji.
Desetitisíce lidí v sobotu opět demonstrovaly proti plánu republikánského guvernéra Scotta Walkera, který chce zvýšit odvody státních zaměstnanců a výrazně oslabit práva jejich odborových organizací. Další tisíce lidí se zároveň zúčastnily solidárních protestů, které se odehrály v různých koutech USA.
Účast na sobotním protestu v hlavním městě Wisconsinu Madisonu byla nejvyšší od začátku protestů před dvěma týdny. Na shromaždiště dorazilo postupně na osmdesát tisíc státních zaměstnanců, odborářů a jejich zastánců.
Tisíce lidí se sešly také v New Yorku. Přibližně tisícové protesty se odehrály v Los Angeles v Kalifornii nebo Columbusu v sousedním Ohiu.
Guvernér Walker chce zvýšením odvodů na zdravotní pojistění a penze snížit schodek státního rozpočtu. Úprava práva kolektivního vyjednávání má potom - dle guvernérových slov - zrušit povinné odvody zaměstnanců do odborových pokladen a znemožnit několika profesním skupinám sabotovat důležité reformy kvůli svým zájmům.
Vedení státu také nařídilo v neděli vyklizení madisonského kapitolu, který je protestujícími okupován skoro čtrnáct dní. Někteří policisté ale podobný zásah odmítli a demonstrantům vyjádřili podporu. Bezpečnostní složky poté zákrok vzdaly a několik tisíc demonstrantů tak mohlo v budově wisconsinského parlamentu přečkat další noc.
Zákon navržený wisconsinskými republikány se týká asi 185 tisíc státních zaměstnanců, převážně učitelů a pracovníků ve veřejných institucích. Nepostihuje pouze hasiče a policisty.
Vyžeňte je střelbou
V souvislosti s wisconsinskými protesty přišel minulý týden o místo Jeffrey Cox, náměstek ministra spravedlnosti v nedalekém státě Indiana kvůli radikálním výrokům na adresu demonstrantů. Na sociální síti Twitter a poté i v rozhovoru pro místní liberální deník prohlásil, že demonstrace by měly být rozehnány silou, i za použití ostrých nábojů.
„Máte sakra pravdu, že obhajuji použití smrtící síly,“ řekl Cox reportérovi doslova. Protestující dále označil za politické nepřátele a zločince, kteří neváhají napadnout demokraticky zvolené zákonodárce.
Indianské ministerstvo spravedlnosti Coxe propustilo hned den po jeho kontroverzních výrocích. „Samozřejmě respektujeme právo jednotlivce na svobodu vyjadření svých názorů na veřejném prostranství. Veřejnost má také právo po nás jako po státních zaměstnancích chtít, abychom dodržovali vyšší standardy,“ napsal úřad v prohlášení.
Walkerova klička
Úsporný zákon prozatím stále čeká na schválení. V pátek sice prošel po vášnivé rozpravě dolní komorou státního parlamentu, senát o něm ale kvůli bojkotu demokratických zákonodárců zatím hlasovat nemůže. Čtrnáct senátorů se totiž už přes týden skrývá v sousedním demokraty kontrolovaném Illinois. Walkerovi ustavičně vzkazují, že se nevrátí do té doby, než bude ochotný přistoupit na kompromis.
Republikánský guvernér si ale za svou pozicí stojí a další jednání odmítá. O víkendu pohrozil, že pokud se demokratičtí senátoři nevrátí do práce, vyřeší úsporná opatření tím, že nechá zrušit tisíce pracovních míst ve státním sektoru.
„Chceme se vrátit a dohodnout se. Ale guvernér s námi odmítá jednat,“ uvedl doslova Robert Jauch, jeden z uprchnuvších senátorů.
„Mysleli jsme si, že v tuhle dobu už budeme dávno zpátky. Ale stejně tak jsme si mysleli, že jistí rozumní lidé budou schopni jednat o kompromisu,“ dodal.
Dominový efekt
Vývoj situace ve Wisconsinu sleduje s napětím i zbytek Spojených států. Pokud by se guvernéru Walkerovi nakonec podařilo sporné opatření schválit, pokusili by se je prosadit s velkou pravděpodobností i ostatní republikánští guvernéři na americkém středozápadě, jejichž pozice posílila po listopadových průběžných volbách.
Podobné zákony se již chystají v Indianě nebo Ohiu.
„Musíme se pokusit do odborů zapojit více lidí a vytvořit silnou frontu, abychom byli připraveni, kdyby se zde stalo něco podobného jako ve Wisconsinu,“ prohlásil jeden z účastníků solidární demonstrance v coloradském Denveru.
Sponzorům americké pravice z velkých firem se za poslední léta podařilo vliv odborů i velikost jejich členské základny výrazně snížit. Využili k tomu například přesun výroby do některých jižních států, kde jsou možnosti odborů výrazně omezené.
Odbory v USA však stále sdružují asi třetinu státních zaměstnanců a právě ve Wisconsinu, kde se zrodily jedny z největších celoamerických odborových organizací, je jejich podpora pořád velice silná.
Další informace:
Reuters Labor Protests Draw Tens of Thousands Across US
The Washington Post Police stop short of evicting demonstrators from Wisconsin capitol
FireDogLake.com Capitol Police Plan to Clear Building at 4; Civil Disobedience Planned
Pane Malinovský, máte pravdu, že s ohledem na volební výsledek je postup guvernéra legitimní. K republikánům se zde přiklonil i překvapivý počet nerozhodnutých voličů, takže o mandát nemůže být sporu.
Legitimní jsou ale i protesty odborů a jejich zastánců a já bych za tím neviděl jenom ten zištný zájem. Wisconsin je opravdu centrum odborového hnutí, a pokud zde prohrají, bude to znamenat úpadek jejich postavení v USA obecně.
Republikánský guvernér má naproti tomu daleko širší prostor k manévrování. Minimálně z části ustoupit může, aniž by předvolební sliby porušil.