Odboráři ve Wisconsinu stále protestují, našli prý inspiraci v Egyptě
Roman BurešDemonstrace proti škrtům a omezení práv odborů v americkém Wisconsinu pokračují již šestým dnem a nabírají na síle. Nedělního protestu se zúčastnilo až osmdesát tisíc lidí, desetkrát více než konkurenčního pochodu hnutí Tea Party.
Protesty proti úspornému rozpočtu a omezení vyjednávacích práv odborů v americkém Wisconsinu pokračují již šestým dnem a postupně nabývají na síle. V sobotu se ve městě Madison sešlo na padesát tisíc lidí, v neděli to bylo již šedesát až osmdesát tisíc odpůrců republikánského guvernéra Scotta Walkera.
Svůj pochod uspořádali také Walkerovi zastánci. Jejich počet byl ale přibližně desetinový, a to i přesto, že jejich akce byla podpořena a financována ultrakonzervativními organizacemi hnutí Tea Party, které již mají s pořádáním velkých manifestací zkušenosti.
Demonstrace proti úsporné fiskální politice se v menším měřítku rožšířily také i do dalších států. V Connecticutu proti podobným opatřením vyšly do ulic stovky policistů. V Ohiu, jehož státní parlament má o úsporném návrhu hlasovat během několika týdnů, se na protest sešly stovky lidí v místní obdobě kapitolu.
V dalších státech se na tento týden navíc plánuje série solidárních protestů s wisconsinským odborovým hnutím. Podle deníku New York Times jsou plánovány pochody v několika městech v Nevadě a Severní Karolíně.
Guvernér Walker v rámci nového úsporného rozpočtu mimo jiné navrhuje zdvojnásobení částky, kterou přispívají státní zaměstnanci na zdravotní pojištění, a také zvýšení příplatku na penze. Zároveň počítá se zmrazením platů a zrušením některých benefitů. Nejkontroverznější částí zákona je ale omezení moci a vyjednávacích práv odborů a také zrušení povinného financování jejich struktur.
Podle Walkera jsou taková opatření nutná, protože státní dluh přesáhl 3,5 miliardy dolarů. Jeho kritici ale namítají, že šetří na nesprávných místech a například daňové úlevy, které jeho administrativa schválila koncem minulého roku, již k dluhu přidaly dalších 200 milionů dolarů.
Americký list The Nation navíc připomíná, že kdyby se současná daňová zvýhodnění pro velké společnosti úplně zrušila, nebylo by žádných úspor vůbec zapotřebí.
Republikánský guvernér o víkendu v rozhovoru pro televizní stanici CNN prohlásil, že mimo jiné hájí zájmy „tiché většiny“, která jeho záměr podporuje. Své tvrzení opřel o to, že již dostal asi devatenáct tisíc podporujících e-mailů. The Nation ovšem upozorňuje, že kdyby se zmíněná korespondence přičetla k počtu Walkerových zastánců v ulicích, je stále několikanásobně nižší než u opozice.
Podle analytiků bude vyústění sporu ve Wisconsinu určující i pro vývoj v dalších státech USA - mohlo by totiž spustit dominový efekt na jednu nebo druhou stranu. Debata ohledně práv odborových organizací a zaměstnanců se také vede na federální úrovni.
Důležitost tématu si uvědomují i sami demonstranti, již svoje hnutí často přirovnávají k revoluci v Egyptě. „Egypťané nám šli skvělým příkladem,“ prohlásil jeden z protestujících učitelů Jim Schneider. „To, co se stane tady, bude velmi důležité pro to, co se odehraje v dalších státech. Jde o stejnou logiku, jako se promítly události v Egyptě do dění v dalších zemích na Blízkém východě.“
„Budeme zde v pondělí, v úterý, ve středu, ve čtvrtek — jak dlouho bude potřeba,“ prohlásil v nedělním projevu jeden z odborových předáků Gary Lonzo. Odborové hnutí má ve Wisconsinu dlouhou tradici. Ve státě bylo založeno i několik nyní celonárodních odborových organizací. Také proto je odpor vůči navrhovaným opatřením právě ve Wisconsinu tak hlasitý.
Protest ve čtvrtek podpořili také členové wisconsinského senátu za Demokratickou stranu, kteří se rozhodli bojkotovat hlasování a místo toho opustili stát. Přítomnost alespoň jednoho z celkových čtrnácti demokratů je přitom nutná, aby byl naplněn minimální počet dvaceti senátorů pro zahájení hlasování. Návrat do Madisonu zatím neplánují.
„Tohle není možnost, kterou bychom asi někdy zopakovali, ale v tomto případě je to absolutně správná věc. To, co se chystají udělat, není v žádném případě podle vůle lidí,“ odůvodňoval bojkot jeden z demokratických senátorů Jon Erpenbach.
Další informace:
BBC News Wisconsin budget cuts: Madison rally attracts thousands
The New York Times Protesters in Wisconsin Say They Are Staying Put
The Nation Jesse Jackson Tells 50,000 in Wisconsin: "This is a Martin Luther King Moment!"
Russia Today Union protests spread across the US