USA čeká zásadní střet o práva odborů, začíná ve Wisconsinu
Roman BurešDesetitisíce státních zaměstnanců již třetí den protestují ve Wisconsinu proti plánu republikánského guvernéra na omezení vyjednávacích práv odborů. Podobná opatření se přitom dle analytiků chystají také v dalších státech a snad i na federální úrovni.
Bezmála třicet tisíc zaměstnanců, odborářů a jejich zastánců se ve čtvrtek sešlo v hlavním městě amerického státu Wisconsin, aby vyjádřili odpor k úspornému rozpočtu republikánského guvernéra Scotta Walkera. Ten počítá s nebývalými škrty v zaměstnaneckých benefitech a omezením společných vyjednávacích práv odborů.
K protestu se ve čtvrtek přidali také členové wisconsinského senátu za Demokratickou stranu, kteří se rozhodli bojkotovat hlasování a místo toho opustili stát. Přítomnost alespoň jednoho z celkových čtrnácti demokratů je přitom nutná, aby byl naplněn minimální počet dvaceti senátorů pro zahájení hlasování.
Většina z vzbouřených zákonodárců se nyní nachází v sousedním Illinois. Minimálně jeden z nich ale údajně zůstal v Madisonu, hlavním městě Wisconsinu.
Lídr republikánské menšiny v senátu Scott Fitzerald se na tematické tiskové konferenci nechal slyšet, že se demokraté rozhodli nenastoupit do práce ani v příštích dnech a nyní je prý hledá státní policie. „Tohle není demokracie,“ prohlásil Fitzerald v projevu v Madisonské obdobě Kapitolu. „Takové jednání jde proti principům, na nichž je postavena tato komora,“ komentoval bojkot demokratické opozice.
Protesty v Madisonu pokračují již třetím dnem. V úterý oblehlo kapitol na patnáct tisíc lidí, ve středu a ve čtvrtek to byl skoro dvojnásobek.