USA čeká zásadní střet o práva odborů, začíná ve Wisconsinu
Roman BurešDesetitisíce státních zaměstnanců již třetí den protestují ve Wisconsinu proti plánu republikánského guvernéra na omezení vyjednávacích práv odborů. Podobná opatření se přitom dle analytiků chystají také v dalších státech a snad i na federální úrovni.
Bezmála třicet tisíc zaměstnanců, odborářů a jejich zastánců se ve čtvrtek sešlo v hlavním městě amerického státu Wisconsin, aby vyjádřili odpor k úspornému rozpočtu republikánského guvernéra Scotta Walkera. Ten počítá s nebývalými škrty v zaměstnaneckých benefitech a omezením společných vyjednávacích práv odborů.
K protestu se ve čtvrtek přidali také členové wisconsinského senátu za Demokratickou stranu, kteří se rozhodli bojkotovat hlasování a místo toho opustili stát. Přítomnost alespoň jednoho z celkových čtrnácti demokratů je přitom nutná, aby byl naplněn minimální počet dvaceti senátorů pro zahájení hlasování.
Většina z vzbouřených zákonodárců se nyní nachází v sousedním Illinois. Minimálně jeden z nich ale údajně zůstal v Madisonu, hlavním městě Wisconsinu.
Lídr republikánské menšiny v senátu Scott Fitzerald se na tematické tiskové konferenci nechal slyšet, že se demokraté rozhodli nenastoupit do práce ani v příštích dnech a nyní je prý hledá státní policie. „Tohle není demokracie,“ prohlásil Fitzerald v projevu v Madisonské obdobě Kapitolu. „Takové jednání jde proti principům, na nichž je postavena tato komora,“ komentoval bojkot demokratické opozice.
Protesty v Madisonu pokračují již třetím dnem. V úterý oblehlo kapitol na patnáct tisíc lidí, ve středu a ve čtvrtek to byl skoro dvojnásobek.
Walker v rámci nového úsporného rozpočtu mimo jiné navrhuje zdvojnásobení částky, kterou přispívají státní zaměstnanci na zdravotní pojištění, a také zvýšení poplatku na penze. Zároveň počítá se zmražením platů a zrušením některých benefitů. Nejkontroverznější částí zákona je ale omezení moci a vyjednávacích práv odborů, a také zrušení povinného financování od jejich struktur.
Podle Walkera jsou taková opatření nutná, protože státní dluh přesáhl 3,5 miliardy dolarů. Jeho kritici ale namítají, že šetří na nesprávných místech a například daňové úlevy, které jeho administrativa schválila koncem minulého roku, již k dluhu přidaly dalších 200 milionů dolarů.
Nejde jen o Wisconsin
Podle komentářů v amerických médiích jde o daleko závažnější problém, než se na první pohled zdá. Debata ohledně práv odborových organizací a zaměstnanců se totiž stává aktuální v celých Spojených státech — Wisconsin je podle deníku USA Today pouze prvním ze států, který má v plánu podobná opatření.
Protesty z Wisconsinu se již rozšířily také do Ohia, kde by se měl podobný zákon projednávat během několika týdnů.
„Wisconsin se stal epicentrem,“ prohlásil Johnatan Williams, odborník na fiskální politiku. „Co se stane tam, může spustit dominový efekt na jednu i druhou stranu.“
Americký prezident Barack Obama označil Walkerův návrh jako něco, co se spíše než úsporným rozpočtem „zdá být přímým útokem na odbory“. Předseda Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner přitom naopak Walkera pochválil, že se nebojí říkat pravdu.
Boehner zároveň v tematickém projevu naznačil, že podmínky, které chce prosadit pro učitele, zdravotníky a další státní zaměstnance Walker ve Wisconsinu, se podobají těm, které se republikáni chystají prosadit celonárodně v příštích měsících.
Další informace:
The Huffington Post Wisconsin Protests: State Police Pursue Democratic Lawmakers Boycotting Vote
USA Today Wisconsin is 'ground zero' for battle over unions
CNN State Democrats absent for vote as Wisconsin budget protests swell
Milwaukee Journal Sentinel Senate Democrats Boycott Thursday Vote on Walker's Budget Plan