Krizi v USA se dalo předejít, zavinily ji banky i nečinnost úřadů
Roman BurešZpráva speciální prezidentské komise, která dva roky zkoumala příčiny ekonomické krize ve Spojených státech, označila viníky všechny odpovědné aktéry. Selhaly podle ní jak finanční instituce, tak regulační úřady a vlády Billa Clintona a Goerge W. Bushe.
Finanční krizi ve Spojených státech, která vypukla v roce 2008, se dalo zabránit, a byla způsobena selháním odpovědných institucí i lidského faktoru. To je ve zkratce závěr vyšetřování desetičlenné prezidentské komise, která dva roky hledala příčiny největší hospodářské recese v USA od třicátých let.
Komise, která se skládala z šesti demokratů a čtyř republikánů ale není ve svých závěrech konzistentní. Zprávu vydanou ve čtvrtek podpořili pouze demokraté. Republikáni nyní sepisují vlastní závěry.
Zpráva dává ekonomickou krizi za vinu jak chamtivým bankovním domům a jejich praktikám při prodeji hypoték, tak vládám George W. Bushe a Billa Clintona. Jistou odpovědnost nese podle ní i Federální rezervní systém (FED), tedy americká centrální banka, a další kontrolní a regulační úřady vlády — de facto tedy nenechává bez viny žádného ze zapojených aktérů.
Wall Street i americké domácnosti se neúměrně zadlužovaly. Bankovní domy nepřiměřeně riskovaly a neměly dostatečné rezervy na pokrytí ani malých poklesů na trhu. Dluh finančního sektoru vzrostl mezi lety 1987 a 2007 z tří bilionů dolarů na šestatřicet bilionů.
Za nejdůležitější zjištění je ale považováno to, že celé situaci se dalo zabránit. „Největší katastrofou bylo přijetí závěru, že to bylo nepředvídatelné a nedalo se nic dělat,“ cituje zprávu deník The New York Times. Federální orgány měly potřebné pravomoci a prostředky, rozhodly se ale nic nedělat a nečinně přihlížet.
Vedle prezidentů je v této souvislosti osobní odpovědnost přičítána bývalému řediteli FEDu Alanu Greenspanovi. Ten totiž v době, kdy se ve finančním systému nahromadilo velké množství špatných a nesplatitelných hypoték, nezasáhl. Komise označila jeho rozhodnutí za „totální selhání“.
Svůj podíl viny dále prý nese i jeho nástupce v úřadu Ben Bernake. Bernake podle závěrů zprávy nerozpoznal důležitost situace a blížící se pohromu. Kontrolní úřady rovněž neměly dostatečnou oporu v politicích, kteří jim často braly efektivní nástroje k vykonávání potřebných opatření.
Kdo začal?
Jako úplně prvotní příčinu ekonomické krize označila prezidentská komise již uvolnění regulací finančního trhu na konci vlády demokratického prezidenta Billa Clintona v roce 2000. Ta se týkala převážně obchodování s rizikovými finančními deriváty, které neprobíhalo pod záštitou žádné instituce, jež by je hlídala.
Bushova vláda byla zase ve svých reakcích na finanční krizi velmi nesourodá. Nechala bez záchrany zkrachovat velkou banku Lehman Brothers, přestože předtím finanční injekcí pomohla finančnímu domu Bear Stearns. „Uvedla tak finanční trhy do ještě větší nejistoty a paniky,“ píše se ve zprávě doslova.
V té samé době selhala i komise pro kontrolu cenných papírů, protože banky nepřinutila k vytvoření dostatečných rezerv na pokrytí případných ztrát. Ty o výši rezerv často mlžily a mnohdy byly tak malé, že by nepokryly ani několikaprocentní pád v ceně jejich akcií. Všechny tyto praktiky navíc kryly ratingové agentury, které jsou jednou ze součástí špatně pracujícího finančního systému.
„Dvacet šest milionů Američanů je nyní bez práce (…). Bylo ztraceno téměř jedenáct bilionů dolarů v hodnotě nemovitého majetku. (…) Vedlejšími oběťmi této krize jsou reální lidé a reálné komunity. Její důsledky budeme pociťovat po celou jednu generaci,“ uvádí závěr zprávy doslova.
„Náš finanční systém není o moc jiný než byl do roku 2007,“ řekl ke zprávě jeden z jejích autorů Byron Georgoiu. Dodal zároveň, že by bylo nezodpovědné tvrdit, že pochybení, které komise objevila, již byly americkou vládou napraveny.
Další informace:
Reuters Financial Crisis Inquiry Panel Blames Greenspan, Wall Street, Says Crisis Was 'Avoidable'
BBC News Financial crisis of 2008 avoidable, says US inquiry
The Guardian Financial crisis was 'avoidable', concludes US government inquiry