Země G20 se shodly na základních, ale jen obecných cílech
Roman BurešZástupci největších světových ekonomik na summitu G20 vydali v pátek ráno společné komuniké s vytyčenými cíli a strategiemi k trvalému růstu a zamezení měnových válek. Podle pozorovatelů jsou ale příliš obecné a nezávazné.
Čelní představitelé největších světových ekonomik vydali v pátek ráno na summitu G20 v jihokorejském Soulu společné komuniké s obecnou strategií, která by měla podpořit globální růst. Státy se také zavázaly k opuštění postupů, jež by mohly vést k měnovým válkám nebo tržnímu protekcionismu. Oficiální konec summitu je naplánován na páteční večer.
Analytikové se ale shodují na tom, že i přes původní skepticismus se čekalo více konkrétnějších opatření a pevných závazků. Komuniké summitu, podepsané v pátek ráno, sestává převážně z vágních a obecných opatření jako je slib na vypracování základních částí nového globálního regulačního rámce finančních institucí nebo projednání strukturálních reforem k posílení růstu.
„Je velmi těžké s něčím z toho nesouhlasit. Před summitem se ale očekávalo, že se dosáhne konkrétnějšího posunu v některých z těchto důležitých oblastí,“ řekl Tim Condon, ředitel výzkumu společnosti ING Financial Markets.
„Je poctivé říci, že tohle je možná to, na čem se shodnout mohli. Rozhodli se prostě vydat několik chvályhodných cílů jako závěry jednání a doufat, že se jim na budoucích summitech podaří udělat lepší práci,“ dodal Condon.
Zástupci hospodářských velmocí se během jednání také zavázali, že se budou i nadále zabývat nerovnoměrným světovým růstem, který destabilizuje globální ekonomiku, ale odmítli návrh Baracka Obamy na zavedení fixních limitů pro rozpočtové deficity a přebytky. Proti návrhu se postavili zejména představitelé Číny, Německa, Brazílie a Japonska.
Nesoulad převládl podle očekávání i mezi Čínou a USA v otázce podhodnocování čínské měny. Prezident Obama a jeho protějšek Chu Ťin-tchao se během společných jednání shodli pouze na tom, že směnné kurzy musí více odpovídat situaci na trhu. Žádné konkrétní závazky nebo opatření z jednání ale nevyplynuly.
Kvůli absenci závazných konkrétních prohlášení nevyvolalo vydané komuniké ani předpokládané reakce na trhu. Účastníci summitu ho ale přesto považují za úspěch. Například britský ministr financí a hospodářství George Osborne trval na tom, že bylo dosaženo pokroku.
„Tím, že budeme spolupracovat, můžeme maximalizovat světový růst a snížit světovou nezaměstnanost. Není to o nějakém podivném ekonomickém tématu — nakonec je to o pracovních místech,“ prohlásil britský premiér David Cameron.
Země G20 se naopak shodly na přeskupení hlasovacích práv v Mezinárodním měnovém fondu, kde by měla získat větší vliv opět Čína, a na novém programu pro světovou ekonomiku pojmenovaném Soulský akční plán. Právě ten má být dle pozorovatelů náhradou za odmítnutý návrh Baracka Obamy na posílení multilaterální spolupráce, posunu k udržitelné ekonomice a narovnávání rozdílů mezi státy s přebytkovými a deficitními rozpočty.
V současnosti je v mnoha západních zemích menší objem vývozu než dovozu. Naopak u většiny rozvíjejících se východních velmocí je to obráceně. Tato nevyváženost globálního trhu vede k velkému zadlužování deficitních zemí, převážně Spojených států, a je údajně největší překážkou plného zotavení se z finanční krize.
Další summit G20 se uskuteční příští rok ve Francii za předsednictví Nicolase Sarkozyho. Ten se dlouhodobě snaží se symbolickou podporou Německa a Velké Británie prosadit daň na globální finanční transakce. Přestože s ní většina členských států nesouhlasí, bude pravděpodobně jedním z dílčích témat příštího zasedání.
Další informace:
BBC News G20 agrees to address currencies
Reuters G20 leaders agree to avoid competitive currency devaluations
The Guardian G20 leaders pledge to avoid currency war
Sky News Seoul: French Push For Global Bank Tax