G20 se sejde v Soulu, těžkosti čekají Obamu i místní policii
Roman BurešBarack Obama bude v Soulu 11. a 12. listopadu obhajovat poslední ekonomické kroky své vlády, které kritizuje především Německo, Brazílie a Čína. Pokud se velmoci nedohodnou, zvýší se podle analytiků hrozba měnových válek.
Amerického prezidenta čeká na nadcházejícím summitu skupiny nejmocnějších ekonomik světa G20 těžká úloha. Shodly se na tom všechny významné agentury. Barack Obama bude v Soulu ke konci týdne vysvětlovat poslední z ekonomických opatření svého kabinetu — rozhodnutí americké centrální banky o vydání šesti set miliard amerických dolarů k odkupu vlastních státních dluhopisů, které dle analytiků podněcuje takzvané měnové války.
Americký Federální rezervní systém (FED) chce odkupem dluhopisů za peníze vytvořené ex nihilo, takzvaným kvantitativním uvolňováním, podpořit růst ekonomiky. Podle kritiků je to ale velmi riskantní rozhodnutí, které by mohlo vést k opačným důsledkům, způsobit velkou inflaci a vytvořit nové tržní bubliny.
„Nechceme zde vytvářet inflaci,“ prohlásil ředitel FEDu Ben Bernanke, když se snažil vyvrátit tvrzení, že záplava nových peněz zvýší ceny. „Naším záměrem je poskytnout dodatečný stimulus americké ekonomice, a vyhnout se deflaci, která by měla, a na tom se shodneme všichni, ještě mnohem horší následky,“ prohlásil na americkém ekonomickém fóru.
Kritika ze tří stran
Podle deníku Guardian bude na summitu nejvlivnějším a nejdůležitějším oponentem USA německá kancléřka Angela Merkelová. Její vláda se nechala minulý týden slyšet, že americké kvantitativní uvolňování vytvoří světové ekonomice mnoho dalších problémů.
Německé obavy sdílí též Brazílie a Čína. Všechny tři státy, jejichž vývoz jednoznačně převyšuje dovoz, se obávají náporu investorů z USA, kteří budou ve velkém nakupovat jejich měnu, a tím zvýší její hodnotu.
Brazilská měna již výrazně posílila a Čína, která uměle spojila hodnotu yuanu s dolarem, bude muset využívat mnohem více finančních zdrojů k regulaci tak, aby svou měnu oslabila. Příliš silná měna vede ke zdražení vývozu země a snižuje zisky firem zaměřených na export.
Všechny tři přebytkové země společně s Kanadou se naopak snaží přinutit Spojené státy ke snížení rozpočtového deficitu. Na to by byl Barack Obama schopný přistoupit, ale pouze pod podmínkou zavedení limitu čtyř procent HDP nejen pro rozpočtový deficit, ale i pro přebytek. S tím ale nesouhlasí zejména Čína, která tvrdí, že podobná opatření jsou krokem zpět k plánovaným ekonomikám.
Analytici společnosti Capital Economics předpověděli, že bitva ohledně měnové politiky zastíní všechna ostatní témata summitu: „Spojené státy těžko prosadí své návrhy jako jsou stropy pro zůstatky na účtech (přebytkových ekonomik). Nemyslíme si, že takové cíle, i když ve většině ohledů dobré, se dostanou do praxe. Bez jakéhokoliv hmatatelného závazku ze strany přebytkových ekonomik se tak zvyšuje pravděpodobnost globálních měnových a obchodních válek,“ uvedli v tiskovém prohlášení.
Demonstruje se už od neděle
Summit, který by měl v hlavním městě Jižní Koreje proběhnout od 11. a 12. listopadu, předznamenaly o víkendu první větší demonstrace. Již v sobotu se do Soulu sjely desetitisíce odpůrců G20. Svůj nesouhlas s politikou velmocí v neděli vyjádřili protestním průvodem.
Jihokorejské úřady počítají s tím, že během samotného summitu může dojít i k eskalaci násilí. Od neděle tak platí zvýšená bezpečnostní opatření a do metropole přijíždí další policisté. V průběhu summitu má na pořádek v hlavním městě dohlížet padesát tisíc příslušníků pořádkových sil, což je přibližně třetina z celkového počtu policistů v zemi.
Podle agentury Reuters se ale Jihokorejci ještě víc obávají, že summit naruší nějakým incidentem jejich severní soused. Jihokorejská armáda tak byla uvedena do stavu pohotovosti, úřady zpřísnily kontrolu námořních a pozemních komunikací i bezpečnostních opatření na letištích a zmobilizovaly protivzdušnou obranu.
Nedělní protesty přilákaly přibližně dvacet až čtyřicet tisíc lidí, k žádným velkým incidentům ale nedošlo. Mluvčí policie uvedli, že byly pořádkové síly nuceny zasahovat vodními děly a slzným plynem při několika dílčích potyčkách. Přechodně zadrženo bylo přibližně deset osob.
Největší demonstrace se očekává v první den summitu, tedy ve čtvrtek. Organizátoři akce její čas a místo prozatím tají, jihokorejská policie ale pro jistotu vytvořila kolem místa summitu dvoukilometrovou ochrannou zónu.
Další informace:
The Guardian G20 showdown likely over US Federal Reserve's quantitative easing
The Guardian The Federal Reserve's latest quantitative easing may lead to disaster
Reuters Thousands Protest in Seoul Before G20 Summit