Barack Obama představil nová stimulační opatření
Roman BurešVhodně načasovanou prezentací investic a nových podpůrných opatření se americký prezident zapojil do kampaně před listopadovými volbami do Kongresu. Republikáni dle průzkumů zatím vedou a mohli by získat většinu v obou komorách parlamentu.
Barack Obama v pondělí zahájil kampaň, která má přesvědčit voliče, že jeho politika je tím správným řešením pro pomalu se zotavující americkou ekonomiku. Představil plán na investici padesáti miliard dolarů na zlepšení dopravní infrastruktury, který by měl obnovit pracovní místa v krizí zasaženém stavebním průmyslu.
Analytikové připomínají, že ekonomická situace země je pro Obamovu demokratickou stranu před nadcházejícími listopadovými volbami nějvětší přítěží. Podle masmédií i některých průzkumů veřejného mínění mají republikáni v průběžných volbách šanci získat většinu jak ve Sněmovně reprezentantů, tak v Senátu. Vhodným načasováním prezentace se tak prezident snaží své straně pomoci.
Mluvčí prezidentské kanceláře zároveň představil další část plánu na podporu ekonomiky v průmyslovém městě Milwaukee. V něm krize ohrozila i tradiční výrobu motocyklů Harley-Davidson, které jsou dodnes považovány za symbol Ameriky.
Díky investicím do infrastruktury by se mělo vybudovat sto padesát tisíc mil silnic, čtyři tisíce mil železnic a nové letištní plochy. Podle Bílého domu bude finanční injekce rozdělována postupně po šest let a umožní stavebním a dalším manuálním pracovníkům znovu získat práci.
Nulová tolerance
Republikáni, ale i někteří demokratičtí zákonodárci, kteří se snaží obhájit svá křesla v Kongresu, kritizují prezidentův tah, který podle nich přišel pozdě. Obama se dle nich příliš rozptyloval nad problémy zdravotnictví a zahraniční politiky místo toho, aby se soustředil na obavy amerických voličů o jejich živobytí.
Podle Obamy to ale byla právě republikánská politika, která ekonomickou krizi způsobila. Dále uvedl, že se republikáni pouze soustředí na svou opoziční roli a odsuzují vše, co vláda ke zlepšení ekonomické situace Spojených států navrhla. To podle prezidenta v minulých měsících situaci ještě zhoršilo.
„Pokud bych tvrdil, že v moři plavou ryby, oni by řekli, že to není pravda,“ dodal Obama.
Demokraté zaostávají
Doba dvou měsíců před volbami značí neoficiální začátek předvolebních kampaní a podle agentur se v demokratickém táboře šíří pocit strachu a panika. Poslední průzkum agentury Cook Political Report, která monitoruje parlamentní volby soustavně, říká, že republikáni získají o třicet pět míst ve Sněmovně reprezentantů více než v předchozích volbách. K ovládnutí dolní komory parlamentu by potřebovali získat devětatřicet míst. Podobná situace hrozí dle agentury i v Senátu.
Nedávný průzkum Gallupova ústavu zase ukazuje, že republikánští politici mají nyní desetiprocentní náskok, což je nejvíce od roku 1942. Když se republikánům v roce 1994 podařilo získat většinu v Kongresu za vlády demokratického prezidenta Billa Clintona, stačilo jim k vítězství o pět procent méně.
Obama by v boji proti vysoké popularitě republikánů měl pokračovat oznámením dalších dílčích stimulačních opatření, jako je plán na daňové úlevy pro vědu a výzkum.
Ve svém pravidelném televizním projevu se nechal prezident slyšet, že k uzdravení americké ekonomiky je potřeba více než zdravý akciový trh. To, co Amerika podle něj potřebuje, je rostoucí a prosperující střední třída. „Proto budu nadále pracovat na obnově příležitostí, zabezpečení ekonomiky a toho základního amerického snu pro naše rodiny a příští generace,“ uvedl Obama přímo.
Kdo se kam volí
Průžné volby (tzv. mid-term elections) jsou plánovány na 2. listopad. Na základě jejich výsledků bude obsazeno všech 435 míst ve Sněmovně reprezentantů, 37 míst v Senátu (třetina + uvolněné mandáty) a 39 guvernérských postů.
Demokraté a jim naklonění nezávislí dnes drží v obou komorách většinu (253:178 ve Sněmovně a 59:41 v Senátu), v horní komoře ale ne dost velkou k přehlasování obstrukčního mechanismu, jímž mohou republikánští senátoři jednotlivé zákony blokovat (tzv. filibuster). Demokraté letos též obhajují dvacet guvernérských postů, zatímco republikáni devatenáct.
Další informace:
The Guardian Obama enters mid-terms campaign with $50bn infrastructure plan
USA Today Obama proposes $50B for roads, rails, runways