Neokonzervativci ovládli v USA další republikánské primárky
Roman BurešRepublikánské primárky na Aljašce vyhrál Joe Miller, podporovaný guvernérkou Sarah Palinovou a ultrakonzervativním hnutím Tea Party. Krajně pravicoví politikové ovládli republikánské primárky již v pěti státech.
Dosavadní senátorka Lisa Murkowská v úterý odstoupila z republikánských primárek ve státě Aljaška. Své místo přenechala konzervativnímu právníkovi Joeu Millerovi, který byl podporován guvernérkou Sarah Palinovou a radikálně konzervativní organizací Tea Party Express, jež z části financovala jeho předvolební kampaň.
Murkowská prohlásila, že všechny hlasy z primárek, které se odehrály minulý týden, sice ještě nejsou sečtené, ale již nemá šanci zvítězit, a proto odstupuje. Stala se tak další z řady reprezentantů republikánského středního proudu, kteří v primárkách před listopadovými průběžnými volbami do obou komor parlamentu prohráli s kandidáty neokonzervativní pravice.
„Na základě dosavadních výsledků již nevidím žádný scénář, ve kterém by se primárky mohly otočit v můj prospěch,“ řekla Murkowská v projevu ke svým zastáncům v hlavním městě Aljašky Anchorage.
Proč tak vpravo?
Joe Miller vyhrál navzdory skutečnosti, že nikdy nezastával žádnou volenou funkci. Kandidáti s podobným profilem a kvalifikací jako on již dříve zvítězili na Floridě, Nevadě, Coloradu a v Utahu. Právě podpora Tea Parties — uskupení převážně bílých Američanů, kteří ostře odmítají vládu Baracka Obamy a označují ji za socialistickou — se tak v současné sérii primárek ukazuje jako stále podstatnější faktor.
„Nyní je pro obyvatele Aljašky čas k semknutí a dosažení toho hlavního: vzít moc federální vládě a vrátit ji zpět lidu,“ uvedl vítězný Miller v tiskovém prohlášení. „Vzhůru na listopad!“ reagovala na vítězství guvernérka Palinová na sociální síti Twitter a poděkovala Murkowské za její dosavadní práci.
Podle masmédií se Američané čím dál tím častěji obracejí proti obhájcům parlamentních křesel kvůli nespokojenosti s ekonomickou situací země a vzrůstající nedůvěře v tradiční politické proudy. Zejména na pravici se tak volba radikální alternativy jeví jako logické řešení.
Agentury ale současně připomínají, že tento jev může mít i jiné, než mocensko-politické důsledky. Konkrétně senátorka Murkowská byla považována za umírněnou jak v ekonomických, tak v sociálních otázkách. Podle agentury AFP byla také přístupná kompromisu a schválení Obamových klimatických zákonů. Miller naopak vliv člověka a uhlíkových emisí na globální oteplování odmítá.
Kdo se kam volí
V současné vlně primárek si politicky aktivní Američané vybírají kandidáty, jež budou reprezentovat jejich strany v takzvaných průběžných volbách (mid-term election) do Kongresu. Ty jsou plánovány na 2. listopad. Na základě výsledků průběžných voleb bude obsazeno všech 435 míst ve Sněmovně reprezentantů, 37 míst v Senátu (třetina + uvolněné mandáty) a 39 guvernérských postů.
Demokraté a jim naklonění nezávislí dnes drží v obou komorách většinu (253:178 ve Sněmovně a 59:41 v Senátu), v horní komoře ale ne dost velkou k přehlasování obstrukčního mechanismu, jímž mohou republikánští senátoři jednotlivé zákony blokovat (tzv. filibuster). Demokraté letos též obhajují dvacet guvernérských postů, zatímco republikáni devatenáct.
Další informace:
Reuters Tea Party-backed candidate wins Alaska Republican primary
AP Murkowski concedes Alaska primary race
Čím méně vlastních názorů, tím silnější přesvědčení o vlastním "vyšším" poslání.
Chaplin se obrací v hrobě.