Boj za odborářská práva ve Wisconsinu inspiruje celý region
Roman BurešNa americkém středozápadě se šíří protesty za zachování kolektivních práv odborových organizací, jež chtějí omezit republikánští zákonodárci. Většina Američanů protesty podporuje. Pokrokářská hnutí tak cítí novou šanci k mobilizaci aktivního odporu.
Občansko-politické snahy zamezit republikánům v rozmělnění odborářských práv se z Wisconsinu šíří i do ostatních států amerického středozápadu. V Ohiu se i přes zimní počasí sešlo několik tisíc protestujících, v Indianě zase přijetí protiodborářského zákona usilovně blokují demokratičtí zákonodárci.
Přímo ve Wisconsinu, který se stal hlavním místem střetu odborových organizací, státních zaměstnanců a jejich podporovatelů se stoupenci republikánských poslanců, se schválení kontroverzního úsporného zákona zatím nijak nepohnulo. Protesty, kterých se pravidelně účastní desetitisíce lidí, pokračují bez přestávky již devátým dnem.
Demokratičtí senátoři se sice v úterý vrátili do státního kapitolu poté co předchozí jednání znemožnili svým útěkem do sousedního státu Illinois; zahájili ale zdržovací proces, kdy se zdlouhavými projevy a představováním mnoha dodatků (takzvaný filibuster) snaží hlasování nadále znemožňovat.
Demokratičtí poslanci v Indianě naopak zůstávají doma. Ve středu se nechali přímo slyšet, že se do práce nevrátí, dokud nebudou republikáni souhlasit s kompromisem a omezení práv odborů z úsporného rozpočtového zákona úplně neodstraní.
Jak na odbory?
Odbory v USA jsou přirozenou základnou finanční a organizační podpory pro kandidáty Demokratické strany. Republikány naproti tomu tradičně podporují zástupci velkých společností. Střet tak získává i politicko-třídní pozadí.
Sponzorům americké pravice z velkých firem se za poslední léta podařilo vliv odborů i velikost jejich členské základny výrazně snížit. Využili k tomu například přesun výroby do některých jižních států, kde jsou možnosti odborů výrazně omezené.
Podle pozorovatelů navíc republikáni využívají svá vítězství v polistopadových průběžných volbách k tomu, aby — dle slov profesora ekonomiky na Ruthgersově univerzitě Jeffreyho Keefea — „prakticky zničili poslední pozůstatky pracovních odborů na středovýchodě.“
„Chtějí si zajistit permanentní většinu tím, že je zničí,“ řekl Keefe přímo pro agenturu AFP. „Mohli by toho dosáhnout, pokud by se jim podařilo prosadit jak omezení vyjednávacích práv odborů, tak Zákon o „právu na práci,“ dodal.
Pod označením Zákon o právu na práci se skrývá legislativa, která dovoluje pobírat platy vyjednané zástupci odborů i těm zaměstnancům, jež nejsou v odborech registrováni. V důsledku se tak pracující lidé odrazují od placeného členství v odborových organizacích.
Velká sobota
Nově zvolení republikáni, často spříznění s ultrakonzervativním hnutím Tea Party, se ale na středovýchodě USA, který byl odborům vždy nakloněný, setkávají s dlouho nevídaným odporem. Děje se tak i přes to, že republikáni zákony odůvodňují nutností úspor a udržením kontroly nad státními deficity.
Podle středečního průzkumu Gallupova ústavu je proti podobným zásahům do odborových práv velká část Američanů — jednašedesát procent. S republikánskými návrhy by naopak souhlasila jen třetina z nich.
Pozorovatelé si zároveň všímají, že se tématu chytá i znovu aktivizované pokrokové křídlo amerického liberálního hnutí. Před listopadovými průběžnými volbami to byly organizace hnutí Tea Party, které na své manifestace lákaly desetitisíce lidí. To by se podle liberálů mohlo nyní změnit.
Organizace jako MoveOn.org se na sobotu rozhodly zorganizovat protesty na podporu wisconsinského hnutí ve všech státech USA. Demonstrace by se měly uskutečnit před všemi padesáti sídly státních vlád přesně v poledne.
Republikáni se nevzdají
Guvernér Wisconsinu Scott Walker nicméně odmítá protestům, do nichž se minulou sobotu zapojilo pětašedesát až osmdesát tisíc lidí, ustoupit. Stejná situace je i v Ohiu a Indianě.
Guvernér Indiany Mitch Daniels, kterému se podařilo zrušit kolektivní vyjednávací práva odborů již v roce 2005, na rozdíl od Walkera nepočítá s tím, že by k chycení demokratických zákonodárců povolal státní policii.
Novinářům také řekl, že „nyní není nejlepší čas pro to, abychom projednávali tak důležitý problém,“ ale nemůže republikánským zákonodárcům nařídit, aby zákon stáhli.
Demokraté v Ohiu prozatím nepřemýšlejí o tom, že by jednání blokovali jako v jiných státech. Zákon se zde totiž bude schvalovat až za několik týdnů. Sílí ale protestní hnutí, které k budově parlamentu v Columbusu v úterý přilákalo asi čtyři tisíce lidí.
Další informace:
AFP Union-busting battle spreads to more US states
AP Wis. Democrats filibuster to halt anti-union bill
Indianapolis Star Indiana Democrats Trigger Statehouse Showdown over Anti-Union Legislation
The Nation Wisconsin's Political Crisis Is A Good Deal More Serious Than Its Fiscal Crisis
The Columbus Dispatch In Ohio, Thousands Rally Against Plan to Eliminate Collective Bargaining
The Huffington Post Introducing The 'American Dream' Movement