USA záměrně zveličují politické škody způsobené WikiLeaks
Roman BurešPodle zjištění agentury Reuters Obamova administrativa nadhodnocuje škody způsobené únikem depeší: kvůli zvýšení tlaku na server a jeho majitele. Poslední zveřejněné dokumenty odhalují nové detaily kyberútoků na íránská jaderná zařízení.
Únik depeší amerických diplomatů způsobil americkým zájmům jen malé a urovnatelné škody. Stalo se tak přes oficiální tvrzení úřadů, že server WikiLeaks je pro USA velkou hrozbou. Nový poznatek důležitý pro analýzu skutečné role WikiLeaks vyplývá z interních zpráv americké vlády, které v posledních dnech získali reportéři agentury Reuters.
Nejmenovaný člen americké vlády Reuters doslova řekl, že Obamovi poradci a kabinetní úředníci cítili potřebu přehánět reálné škody napáchané únikem diplomatických dokumentů, aby posílili tlak na perzekuci WikiLeaks a těch, kteří za odhalení mohli.
„Myslím si, že se pouze snaží ukázat ten nejtvrdší postoj, který mohou,“ řekl úředník přímo. Zástupci ministerstva zahraničí Kongresu v soukromí přiznali, že škody byly zvládnutelné, dodal jeden z pobočníků v Kongresu, který agentuře Reuters informace poskytl pod podmínkou anonymity.
„Bylo nám řečeno, že (následky odhalení serveru WikiLeaks) byly spíše trapné, ale ne úplně poškozující,“ dodal člen vlády, který se účastnil instruktáží ohledně uniklých materiálů na konci minulého roku.
„Z našeho hlediska jsou škody podstatné,“ trval ale na oficiálním stanovisku vlády mluvčí ministerstva zahraničí P. J. Crowley v bezprostřední reakci na agenturní zjištění.
Server WikiLeaks způsobil diplomatický a mediální rozruch zejména minulý rok, kdy ve spolupráci s předními světovými deníky začal zveřejňovat čtvrt milionu diplomatických depeší amerických ambasád. V minulosti také zveřejnil tajné operační zprávy z válek v Iráku a Afghánistánu. Nyní se podle spoluzakladatele serveru Juliana Assangeho chystá na zveřejnění dat několika nadnárodních společností včetně ropných a finančních gigantů.
Reálné škody?
Reuters v komentáři k tematické zprávě dále uvádí, že největší diplomatické škody napáchal WikiLeaks pravděpodobně v zemích, kde odhalil větší míru spolupráce s USA, než jsou místní vlády ochotny připustit. Například jedna depeše citovala výrok jemenského prezidenta, že americkým jednotkám povolí zásahy proti teroristickým sítím na území země. Oficiálně měly však všechny operace provádět toliko místní bezpečnostní složky.
Podle oficiálního stanoviska americké vlády zveřejnění dokumentů zhatilo snahu Washingtonu na zlepšení vztahů se státy, které jsou klíčové v boji proti teroristickým organizacím jako je Pákistán anebo právě Jemen. Podle dvou pracovníků amerických tajných služeb, kteří si nepřáli být jmenováni, byly škody ve dvou případech velmi závažné. Dále ale nechtěli situaci komentovat, protože podléhá vysokému stupni utajení.
Vyhodnocování škod ministerstvy obrany a zahraničí i tajnými službami nicméně dosud probíhá, a celkový pohled na situaci se tak může ještě změnit. WikiLeaks a jeho mediální partneři navíc stále pokračují v postupném zveřejňování zpráv, jež mohou dále (potenciálně) poškodit pověst americké diplomacie obecně.
Nová odhalení
Poslední odhalení serveru WikiLeaks se týká spolupráce americké vlády s předním německým think-tankem. Ten měl USA na začátku roku 2010 například radit, aby nepoužívaly proti íránskému jadernému programu vojenskou sílu, ale utajitelné metody jako počítačové útoky nebo „nevysvětlitelné exploze“.
Volker Perthes, ředitel německou vládou placeného Institutu pro bezpečnost a mezinárodní vztahy, řekl americkým diplomatům v Berlíně, že podobné operace budou proti íránskému jadernému programu mnohem efektivnější než vojenská intervence. Její následky by v regionu naopak popsal jako katastrofální.
Tematické odhalení bylo zveřejněno jen dva dny poté, co deník New York Times přinesl zprávu, že sofistikovaný počítačový virus Stuxnet, který napadl íránská jaderná zařízení a pravděpodobně oddálí spuštění první íránské jaderné elektrárny v Búšehru, byl údajně dílem amerických a izraelských expertů.
Perthes v rozhovoru pro deník Guardian prohlásil, že američtí diplomaté zachytili jeho názor v depeších přesně a že nevysvětlitelné nehody a počítačová selhání jsou lepší než vojenský zásah, kterému je potřeba se vyhnout.
„Na začátku roku 2010 jsem již předpokládal, bez toho abych měl nějaké zvláštní informace, že některé země se již připravují zpomalit íránský jaderný program sabotáží nebo počítačovým hackingem,“ dodal Perthes.
Zástupci Izraele i USA odmítli roli svých zemí na vytvoření počítačového viru Stuxnet komentovat. Z uniklých dokumentů ale vyplývá, že podobné praktiky na infiltraci íránského jaderného programu získávaly mezi americkými politiky v posledních letech stále větší podporu.
Další informace:
Reuters US officials privately say WikiLeaks damage limited
The Guardian WikiLeaks has caused little lasting damage, says US state department
The Guardian WikiLeaks: US advised to sabotage Iran nuclear sites by German thinktank