Američané zvažují, z čeho obvinit Juliana Assangeho
Roman BurešAmerický viceprezident Joe Biden v neděli prohlásil, že ministerstvo spravedlnosti zvažuje, jaké právní kroky by mohlo podniknout proti zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangovi. Mohl by být stíhán i na základě protišpionážních zákonů.
Americké ministerstvo spravedlnosti zvažuje, z čeho obvinit Juliana Assangeho. Prohlásil to viceprezident USA Joe Biden v nedělním rozhovoru pro NBC. Zakladatele serveru WikiLeaks při té příležitosti označil za nebezpečného „technicky vyspělého teroristu“.
„Právě se tomu věnujeme,“ řekl Biden moderátorovi stanice v souvislosti s přípravou obvinění. Odmítl ale vysvětlit, jakým způsobem a za co konkrétně chce vláda devětatřicetiletého Australana, který na příslušném serveru zveřejnil tisíce tajných depeší amerických ambasád, stíhat.
Na otázku, zda by Assangeho přirovnal spíše k teroristům, nebo k lidem, kteří vynesli tajné dokumenty Pentagonu o válce ve Vietnamu v roce 1971, Biden odpověděl: „Řekl bych, že je blíže technicky vyspělému teroristovi.“
Jak na Assangeho, tak na samotný WikiLeaks je od začátku zveřejňování diplomatických dokumentů zvyšován právní tlak. Assange se nyní u britského soudu snaží předejít vydání do Švédska, kde je obviněn ze sexuálních deliktů. Ve čtvrtek v noci byl za přísných podmínek propuštěn na kauci.
V USA by mohl být dle zprávy parlamentní komise obžalován na základě porušení amerických protišpionážních a jiných zákonů; neexistuje ale žádný precedens, který by určoval, jak s vydavateli citlivých informací nakládat.
Skupina amerických senátorů představila již dříve tento měsíc úpravu legislativy, která by měla usnadnit boj s internetovými servery publikujícími tajné informace. Na základě novely lze příslušné internetové stránky považovat za nelegální, pokud zveřejní jména informátorů americké armády nebo příslušníků tajných služeb.
Podle některých amerických médií by také žaloba proti Assangovi mohla být vystavěna na obvinění, že ke krádeži tajných materiálů povzbuzoval mladého vojenského analytika Bradleyho Manninga, který odcizené dokumenty WikiLeaks s největší pravděpodobností poskytl. Assange ale prohlásil, že Manninga vůbec nezná.
„Pokud se spiknul se členem americké armády kvůli tomu, aby tajné dokumenty získal, tak je to zásadně odlišné od toho, než když vám někdo (dokumenty) hodí do klína a řekne: „Jste novinář, tady máte tajný materiál",“ prohlásil Biden.
Viceprezident USA dále uvedl, že server WikiLeaks Spojené státy poškodil a že i tento fakt se bude vláda snažit u případného soudu dokázat. Podle právních expertů, citovaných agenturou AFP, je ale cesta k jakémukoliv trestnímu stíhání plná právních komplikací včetně ústavního práva na svobodu slova.
Pentagon pokračuje v cenzuře
Americké ministerstvo obrany mezitím v pátek zakázalo novinářům populárního armádního deníku Hvězdy a pruhy využívat uniklé diplomatické depeše, publikované serverem WikiLeaks. Zaměstnanci deníku poté obvinili Pentagon z pokusu o cenzuru.
„Redakční nezávislost Stars and Stripes a právo jeho čtenářů na zprávy bez cenzury je ohroženo velmi širokou a nesprávně zaměřenou odpovědí na WikiLeaks,“ napsal deník v tematickém editorialu. „Překvapivě, vláda chce novinářům tohoto deníku, stejně jako většině státních zaměstnanců, zakázat číst informace, které jsou již volně přístupné veřejnosti.“
Mark Prendergast, který editorial podepsal, dále uvedl, že úřad pro komunikaci amerického ministerstva obrany doporučil, aby „byl výslovně zakázán přístup ke všem tajným informacím umístěným mimo armádní nebo jiný vládní systém“, přestože jsou informace volně dostupné.
I když jsou Hvězdy a pruhy oficiálně vydávány Pentagonem, redakce deníku je nezávislá a její zaměstnanci mají garantováno právo svobody slova, zahrnuté v americké ústavě.
Armádní deník byl založen za druhé světové války a nyní má kolem 420 tisíc čtenářů, převážně amerických vojáků sloužících na zahraničních misích. Má čtyři vydání, v Evropě, na Středním východě, v Japonsku a v Jižní Koreji.
Novináři deníku ale mohou pokračovat ve využívání zdrojů jiných médií, které s uniklými materiály pracují jako je například New York Times nebo Washington Post.
Rozhodnutí následuje zákaz přístupu na server WikiLeaks ze všech počítačů vládních zaměstnanců. Americké vzdušné síly navíc v závěru minulého týdne zakázaly přístup na pětadvacet internetových stránek organizací, které uniklé depeše publikovaly.
Další informace:
AFP Biden: US in Pursuit of 'Hi-Tech Terrorist' Assange
The Guardian Julian Assange: WikiLeaks Faces 'Very Aggressive' investigation by US
AFP Journalists at Pentagon Daily Barred from WikiLeaks
Stars and Stripes Now comes don't read, don't tell