Vládní regulace postihne zejména malé a obnovitelné zdroje
Dušan RadovanovičMalé zdroje energie budou muset mít regulační zařízení a speciální povolení od státu. Podle odborníků tím budou nejvíce poškozeny alternativní zdroje energie. Obavy z nestability sítě jsou přitom neopodstatněné.
Vláda hodlá omezit rozvoj malých decentralizovaných zdrojů energie. Vyplývá to z novely energetického zákona, kterou předkládá vládě ministerstvo průmyslu a obchodu.
Novela znovu zavádí jednak povinnou autorizaci pro každý energetický zdroj, jehož výkon přesahuje jeden megawatt. Bez certifikátu od ministerstva průmyslu nemůže být takový zdroj připojen do sítě. Podobná povinnost přitom byla již před lety zrušena.
Podle mluvčího ministerstva průmyslu Pavla Vlčka bude stát povolovat jen ty zdroje, které jsou v souladu se Státní energetickou koncepcí, či jaká bude kapacita sítě v místě, kde bude zdroj zřízen.
Každý zdroj přesahující výkon sto kilowattů musí být navíc vybaven zařízením, které umožní jeho regulaci. Podle vedení ČEPS, které energetickou síť v České republice spravuje, totiž nárůst solárních elektráren v poslední době způsobil, že je lze jen velmi obtížně regulovat.
„Cílem je posílit energetickou bezpečnost České republiky a koncepční vývoj v energetice," řekl v této souvislosti serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.
Odborníci věnující se rozvoji alternativních zdrojů energie ale návrhy ministerstva kritizují. „Nastavení spodní hranice pro znovuzavedenou státní autorizaci na pouhý jeden megawatt je zneužití tohoto nástroje pro regulaci malých zdrojů energie," řekl Aktuálně.cz Sequens, podle něhož je nařízení v rozporu s evropskými směrnicemi.
„S evropskou legislativou je v rozporu i fakt, že proti neudělení autorizace se není možné odvolat," doplnil Sequens. Zároveň zdůrazňuje, že obě opatření povedou pouze k další zcela nevyhovující centralizaci české energetiky.
Se Sequensem souhlasí i předseda evropské organizace EUROSOLAR Milan Smrž. „Sto kilowattů jsou směšně malé zdroje. V Německu je těch alternativních zdrojů mnohem víc, a žádné zásadní problémy nemají. Existují samozřejmě různé záložní zdroje energie, stejně tak lze dobře předpovídat faktory, které výkony obnovitelných zdrojů energie ovlivňují,“ řekl Deníku Referendum Smrž.
„Třeba ve východní části Rakouska v Burgenlandu se rozhodli, že v řádu let chtějí být zásobováni pouze energií z obnovitelných zdrojů. Bohužel u nás je situace zcela odlišná, neboť vláda naslouchá téměř výhradně expertům z fosilně-jaderného sektoru,“ upozorňuje Smrž.