Uplácení přibývá, Češi si opět pohoršili
Dušan RadovanovičPodle průzkumu organizace Transparency International, zveřejněného u příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci, uplácelo v loňském roce čtrnáct procent Čechů, kteří se k tomu přiznali. Vláda zatím žádné protikorupční kroky nepodnikla.
Čtrnáct procent obyvatel České republiky se v rámci celosvětového průzkumu „Globální barometr korupce“ společnosti Transparency International přiznalo, že v posledních dvanácti měsících upláceli. To je o tři procenta více než v minulosti.
Za nejvíce zkorumpované považují čeští občané politické strany, dále úředníky a policii. Téměř dvě třetiny Čechů také označují vládní protikorupční opatření jako neúčinná. Protikorupční policie přitom v letošním roce obvinila o třetinu více pachatelů než v minulém roce. Problémem však je, že se odhalení týkají výlučně méně výrazných případů korupce většinou na regionální úrovni.
Česká republika je v rámci celosvětového žebříčku, kde jsou země rozděleny do pěti skupin, v druhé nejméně korupční skupině spolu s Rakouskem, Polskem, Francií či Čínou. ČR se však pohybuje na horní hranici před pádem do třetího koše.