Indové zkoušejí bojovat s korupcí občanskou cestou
Roman BurešLidé v Indii začínají hledat nové způsoby, jak skoncovat s všudypřítomným úplatkářstvím. Čím dál více je například využíván nezávislý internetový server IpaidABribe.com sloužící ke sdílení zkušeností s korupcí a poukazování na konkrétní případy.
Tisíce Indů ztrácejí dle agentury AFP trpělivost s všudypřítomnou korupcí a začínají hledat nové nástroje, které by jim umožnily s ní bojovat. K tomuto účelu bylo vytvořeno několik nových lidových projektů a strategií, které využívá stále více lidí.
Jedním z nich je i internetový server IpaidABribe.com (IPAB), na kterém se schází uživatelé z celé Indie, aby se podělili se svými zkušenostmi s korupcí a ukázali na viníky. Příběhy na něm zveřejněné ukazují, jak korupce prorůstá každodenním životem Indů, kteří se na ni musí spoléhat při mnoha úředních úkonech jako je vystavení rodného listu nebo získání telefonní linky.
V únoru tohoto roku rozdávala organizace Pátý pilíř bankovky s hodnotou nula rupií, které měli lidé dát každému úředníkovi, který si řekl o úplatek. V západním státě Gudžarát se iniciativy ujali studenti Indického institutu managementu, kteří zřídili bezplatnou telefonní linku pro pomoc občanům, kteří se setkali s úřednickou korupcí.
Server IPAB, spuštěný v srpnu tohoto roku, využilo již na dva tisíce nespokojených Indů, kteří se rozhodli s ostatními sdílet své příběhy. Jeden majitel restaurace například napsal, že po něm úředníci chtěli skoro 200 tisíc rupií (přibližně 110 tisíc korun) a jeden z nejvíce šokujících příběhů popisoval, jak kardiolog v jedné z veřejných nemocnic požadoval deset tisíc rupií (čtyři tisíce korun) za operaci pacienta.
„Cítila jsem se ten den hrozně,“ napsala uživatelka serveru, která musela zaplatit tři a půl tisíce rupií (čtrnáct set korun) za obdržení řidičského průkazu. „A přitom ten řidičský průkaz je pro mne velice důležitý. Nevěděla jsem, jak jinak ho získat. Nesnáším život v Indii, protože se bojím, že se s podobnou situací zase setkám a budu stejně bezmocná,“ dodala.
Iniciativa, kterou založil bývalý úředník T. R. Raghunandan, již přilákala pozornost i některých státních zaměstnanců. Bhaskar Rao, dopravní komisař ve městě Karnataka, kontaktoval tým serveru IPAB a varoval před některými jeho kolegy, kteří pracují na dopravním odboru.
„Je to veliký problém,“ řekl Rao v rozhovoru agentuře AFP. „Ale neobviňuji lidi, co chtějí věci zaplacením úplatku uspíšit. Veřejné služby jsou v této zemi velmi pomalé. Všechny systémy jsou zastaralé a celá infrastruktura je zaostalá.“
Provozovatelé serveru IPAB doufají, že jejich internetový systém poslouží vládě jako model. „Korupce se děje tam, kde lidé o něčem rozhodují a přitom nejsou pod kontrolou,“ řekl Raghunandan. „Například když chcete podat stížnost u policie, je na policejním úředníkovi, zda ji přijme. Pokud by se ale stížnosti posílaly online, taková možnost odpadne,“ dodal.
Na korupčním žebříčku organizace Transparency International se Indie umístila na sedmaosmdesátém místě, deset míst za Čínou. Česká republika se v roce 2010 umístila na třiapadesáté pozici.
Další informace:
AFP Angry Indians take anti-corruption fight online
The Independent Ipaidabribe.com — India's front line in the war on corruption
The Hindu “Not a single effective anti-corruption agency exists”