Afghánci znají konečně výsledky voleb, jsou však pochybné
Roman BurešKvůli rozsáhlým podvodům museli afghánští úředníci zneplatnit skoro čtvrtinu všech hlasů a diskvalifikovat několik úspěšných kandidátů. Podle Pentagonu v zemi navíc stoupá počet násilností, který je nyní nejvyšší od invaze v roce 2001.
Afghánské úřady ve středu zveřejnily úplné výsledky zářijových voleb do Wolési Džigry, dolní komory afghánského parlamentu. Během hlasování docházelo k rozsáhlým podvodům. Volební komise musela zneplatnit skoro čtvrtinu hlasů a diskvalifikovat na čtyřiadvacet kandidátů, kteří se podle předběžných výsledků do parlamentu dostali.
V Afghánistánu navíc nefungují klasické strany. Volí se zejména nestranické oblastní nebo kmenové autority, u nichž není dopředu jasné, jak budou hlasovat.
Lídři opozice vůči režimu Hamída Karzáího již nicméně prohlásili, že právě oni získali ve volbách větší podporu a v dolní komoře budou kontrolovat více než devadesát z celkových 249 míst. To je dle agentury AFP pravděpodobné i podle nezávislých analytiků, kteří potvrzují, že pozice prezidentova tábora bude nyní v parlamentu oslabena.
Nezávislá volební komise (IEC) označila volby za velký úspěch, přestože ve středu oznámila kromě výsledků také diskvalifikaci dalších tří kandidátů a odložení potvrzených výsledků z jižní provincie Ghazní.
Poslední provincie
V Ghazní, kde bylo nejvíce volebních místností uzavřeno kvůli obavám z útoků Tálibánu, podle předběžných výsledků získají všech jedenáct prozatím nerozhodnutých míst příslušníci etnické menšiny Hazárů. Proti tomu se ale vytrvale bouří místní Paštůni, příslušníci největší etnické skupiny v Afghánistánu.
„I v těch oblastech Ghazní, kde byly volební místnosti otevřené, se lidé k volbám nedostavili,“ prohlásil předseda IEC Fazil Ahmad Manáví. „Například v jednom okrsku byly vhozeny pouze tři hlasy,“ dodal.
Etnické rozdíly by tak mohly vyvolat další kontroverze, prohlásil jeden nejmenovaný volební úředník pro agenturu AFP a dodal, že Paštůnové, kteří zemi tradičně vládnou, letos získali pouze osmaosmdesát křesel v porovnání se 112 v minulém parlamentu.
Prezident Karzáí, který je také etnickým Paštůnem, v minulosti prohlásil, že je pro, aby byly volby v Ghazní zopakovány. Prezidentský úřad ale prozatím nevydal žádné oficiální rozhodnutí. „Ještě jsme ty výsledky neviděli,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vahíd Omer.
„Za slibem lidu stojíme“
Parlamentní volby proběhly 18. září. Šlo teprv o druhé hlasování tohoto typu od invaze amerických sil a jednotek NATO v roce 2001, která svrhla vládu hnutí Tálibán.
V celkovém součtu úředníci zneplatnili více než 1,3 milionu z celkových 5,6 milionu hlasů a obdrželi více než pět tisíc stížností, z nichž polovina byla označena za vážné a důvodné zároveň. Mezi diskvalifikovanými kandidáty byli údajně také zastánci prezidenta Karzáího včetně jednoho člena jeho rodiny.
Afghánský nejvyšší žalobce si v pátek předvolal čtyři nejvyšší představitele IEC a Komise pro volební stížnosti (ECC) a údajně měl vyžadovat stažení diskvalifikací některých kandidátů. Jeden z předvolaných, Ahmad Zía Rafát, mluvčí ECC, ale slíbil, že členové komisí žádnému nátlaku neustoupí.
„Věřím, že určité mocenské skupiny spojené s vládou využívají úřad nejvyššího žalobce k tomu, aby nás mohli ovlivnit. My ale stojíme za svým slibem lidu. Diskvalifikovali jsme všechny kandidáty, kteří se dopustili podvodů. Nikdy jsme nepodlehli žádnému tlaku z jakékoliv strany,“ uvedl Rafat doslova.
Ve středu si v Kábulu zorganizovala stovka neúspěšných kandidátů vlastní demonstraci, na níž protestovala proti rozhodování komisí. Volby byly dle nich jedním velkým podvodem.
USA: žádný velký pokrok
Podle pololetní zprávy amerického ministerstva obrany se v Afghánistánu od dubna do října tohoto roku odehrálo nejvíce násilností od začátku války v roce 2001. Ozbrojené potyčky s povstalci jsou podle Pentagonu od roku 2007 navíc stále na vzestupu.
Pentagon ve zprávě také upozorňuje na úspěchy, kterých se podařilo dosáhnout jak v bezpečnostních, tak rozvojových otázkách, zejména při budování civilní infrastruktury. Varuje ale před tím, že Tálibán se chystá využít jakýchkoliv pevných harmonogramů odsunu aliančních vojáků.
Povstání je podle americké armády stále silné. „Snahy narušení logistické sítě povstalců a narušení jejich zázemí jako jsou bezpečná útočiště v Íránu a Pákistánu nebo logistické sítě nevedly k žádným měřitelným výsledkům,“ píše se ve zprávě doslova. Zdůrazňuje se naopak zlepšení bezpečnostní situace v jihoafghánských provinciích Hílmand a Kandahár.
Spojené státy mají nyní v Afghánistánu přibližně sedmadevadesát tisíc vojáků spolu se skoro padesáti tisíci vojáky z dalších zemí NATO. Od ledna 2009, kdy se prezident Obama ujal úřadu, se také přibližně ztrojnásobil počet civilních zaměstnanců v zemi na nynějších jedenáct set. Zvýšil se počet diplomatů, vyšetřovatelů, expertů na zemědělství i protidrogových agentů.
Další informace:
AFP Final results from fraud-marred Sept.18 poll unveiled
AFP Top Afghan vote official denounces political pressure
BBC News Afghanistan War: US Says Violence Reaches All-Time High