Afghánské volby byly i přes podvody a násilnosti označeny za úspěšné
Roman BurešAfghánští volební úředníci i zástupci mezinárodních organizací označili sobotní parlamentní volby za úspěšné. Časté podvody ale mohou podle nezávislých pozorovatelů ohrozit legitimitu voleb a zpozdit zveřejnění výsledků až o několik měsíců.
Afghánští volební úředníci označili sobotní parlamentní volby za úspěch i přes vlnu povstaleckých útoků na volební místnosti, při kterých bylo zabito na čtrnáct civilistů, a navzdory více než čtrnácti stovkám stížností na volební podvody a další nedostatky. Podle předběžných odhadů byla voličská účast pouze čtyřicet procent, což je nejméně ze všech čtyř voleb od invaze aliančních vojsk v roce 2001.
Zástupci OSN a NATO v neděli děkovali všem Afgháncům, kteří se rozhodli jít k volbám, a vyzdvihovali jejich odvahu. Povstalecké organizace nastražily v okolí volebních místností několik bomb a ve větších městech útočily raketami. Napadly také konvoj guvernéra jižní provincie Kandahár Torjalaje Vesy, ten ale vyvázl bez zranění.
Legitimita voleb ale může být podle pozorovatelů ohrožena častými pokusy o volební podvody. Úředníci se nyní budou muset zabývat více než dvanácti sty stížností, které podle zahraničních pozorovatelů zpozdí vyhlášení výsledků voleb až o několik měsíců.
Pozorovatelé největší nezávislé kontrolní organizace Nadace pro poctivé volby v Afghánistánu (FEFA) objevili ve většině provincií početné případy plnění uren falešnými volebními lístky a častou účast nezletilých nebo neoprávněně zplnomocněných voličů. Podle některých zpráv pokračovalo plnění uren falešnými lístky i den po uzavření volebních místností.
Nadace FEFA v souhrnném zhodnocení uvedla, že „o kvalitě voleb má velmi vážné pochybnosti“. Někteří zahraniční diplomaté se také obávají, že možné průtahy a vyřazování neplatných volebních lístků způsobí další násilnosti mezi tradičními klany, soupeřícími o moc.
„Hrozí, že tyto volby nebudou považovány za legitimní,“ řekl jeden ze zahraničních pozorovatelů deníku Guardian. „Ale pokud se budou úřady pouze vymlouvat na technické maličkosti a nebudou řešit stížnosti, tak riskují, že názorové spory přerostou v násilné potyčky mezi kandidáty, ozbrojenými skupinami nebo etniky.“
Zástupci mezinárodních organizací Afgháncům i přes zjevné nedostatky voleb k dalšímu demokratickému kroku gratulovali. Podle velitele aliačních vojsk v Afghánistánu Davida Petraeuse „volby ukázaly, že hlas afghánské budoucnosti nenáleží násilnickým extremistům a mocenským sítím, ale náleží lidem“.
Mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-Muna chválil Afghánce za jejich odvahu a odhodlanost a dodal, že volby se uskutečnily i přes velmi vážné bezpečnostní hrozby, a odsoudil všechny oznámené násilné činy.
Podle současného plánu by měly být konečné výsledky zveřejněny na konci října. Konečné datum jejich zveřejnění bude ale nejspíše záležet na tom, kolik z ústních nebo telefonních stížností dostane afghánská Nezávislá volební komise také v písemné formě, a bude se jimi tudíž muset zabývat.
Další informace:
The Guardian Afghan elections marred by violence but pronounced a success
AFP Election officials hail parliamentary vote as 'success' despite violence
Voice of America Observers Debate Legitimacy of Afghanistan Election
The Guardian Afghanistan election: fraud could delay result for months, observers warn