Afghánistán: Vláda kvůli hrozbám uzavřela již pětinu volebních místností
Roman BurešAfghánská vláda ve čtvrtek nabádala občany, aby nedali na výhružky povstaleckých organizací a sobotních parlamentních voleb se zúčastnili. Ve stejný den ale byla kvůli obavám z útoků nucena uzavřít dalších tři sta volebních místností.
Afghánská vláda ve čtvrtek naléhala na občany, aby se nevzdávali svého práva na svobodné volby a nepodléhali hrozbám hnutí Tálibán a Hizba Islámí, které vyhrožují útoky na volební místnosti. Násilí před sobotními parlamentními volbami se ale přes veškerou snahu vlády a bezpečnostních složek nadále stupňuje.
Kvůli obavám z útoků povstalců bylo ve čtvrtek oznámeno uzavření dalších tří set volebních místností. Celá pětina volebních míst by tak měla v sobotu zůstat zavřená, což podle pozorovatelů Afghánce od účasti ve volbách dále odrazuje. Ve čtvrtek byli navíc v jinak spíše poklidné severoafghánské provincii Balch zabiti další dva volební pracovníci.
Podle Afghánské nezávislé volební komise bylo již v souvislosti s volbami zabito jednadvacet osob a dvacet šest jich bylo zraněno. Na bezproblémový průběh hlasování by mělo dohlížet více než čtvrt milionu afghánských policistů a vojáků.
Lidskoprávní organizace Amnesty International ve čtvrtek opět varovala, že v největším nebezpečí jsou ženy, kandidující do parlamentu. Některé z nich si údajně stěžovali humanitárním pracovníkům, že jim policie odmítá zajistit bezpečnost nebo vyšetřit násilné útoky, jimž byly vystaveny.
Podle Torjalaje Vesy, guvernéra jižní provincie Kandahár, která je považována za základnu povstaleckého hnutí Tálibán, se ale bezpečnostní situace od aliančních vojenských operací v létě zlepšila.
„Nemají nic. Mají pouze propagandu a výhružky, takže by se lidé neměli bát. Měli by sami přijít k volbám a vybrat si svoji budoucnost volbou svého kandidáta,“ řekl Vesa novinářům ve městě Kandahár.
Tálibán není jediný problém
Fazil Ahmad Manáví, šéf Afghánské nezávislé volební komise, prohlásil, že hlavním problémem voleb je bezpečnost a všechny ostatní jsou lehce řešitelné. Podle nejznámějšího představitele afghánské politické opozice Abdulláha Abdulláha budou volby znehodnoceny častými pokusy o volební podvody.
„Navzdory zkušenostem, které máme všichni z loňských prezidentských voleb, nebyla přijata žádná opatření, která by zajistila možnost svobodných a poctivých voleb. Je zde mnoho nedostatků,“ prohlásil Abdulláh.
Podle analytičky International Crisis Group v Kábulu Candace Rondeauxové budou díky velkému množství kandidátů a lokální povaze parlamentních voleb podvody ještě rozšířenější než při loňských prezidentských volbách. „O rozsahu loňských volebních podvodů se často dozvídáme až nyní,“ prohlásila Rondeauxová a dodala, že bude trvat několik měsíců, než bude možné zjistit, zda je zvolený parlament opravdu legitimní.
Nevhodní kandidáti
Dalším velkým problémem je podle analytičky International Crisis Group také velký počet kandidátů, kteří jsou podporovaní místní mafií, pašeráky drog nebo jinými tradičními mocenskými sítěmi.
„Je velmi nepravděpodobné, že nový parlament se bude schopen postavit mnoha důležitým otázkám, jako je rozšířená korupce nebo bezpečnostní situace. Je to velmi nešťastná situace, která podle mne do značné míry ovlivní názor Afghánců na demokracii,“ dodala Rondeauxová.
Podle Nadace pro poctivé volby v Afghánistánu (FEFA) je proces lustrování kandidátů špatný. Devadesát procent zákonodárců, zvolených v roce 2005, se v sobotních volbách pokouší o zisk dalšího funkčního období.
Podle výzkumu nezávislé instituce Afghánské výzkumné a evaluační oddělení bylo v roce 2005 několik desítek z nich stále spojeno s ozbrojeneckými organizacemi a pašováním drog nebo obviněno ze závažných válečných zločinů.
Další informace:
AP Afghans told not to fear Taliban threat on election day
CNN Afghan electoral workers slain by Taliban
BBC News New figures show 19 Afghan election-related deaths
Vioce of America Afghanistan Election Threatened by More Than the Taliban
McClatchy Newspapers Warlords, Alleged Killers Seek Re-Election to Afghan Parliament
The New York Times Indicators of Worsening Security in Afghanistan