NATO se dohodlo na protiraketové obraně i odsunu z Afghánistánu
Roman BurešČlenové NATO se na summitu v Lisabonu oficiálně dohodli na podobě systému protiraketové obrany, do kterého se má Česká republika zapojit v roce 2018. V sobotu večer se očekává projev ruského prezidenta Medveděva a velké protiválečné protesty.
Spojenci se podle očekávání na dvoudenním summitu v Lisabonu v principu shodli na podobě společného protiraketového štítu. Ten by měl být podle deníku Guardian budován v etapách od příštího roku do roku 2020 a jeho cena by se měla pohybovat kolem dvě stě sedmdesáti milionů dolarů ročně, rozdělených mezi osmadvacet členských států NATO.
Britský ministr obrany Liam Fox odhadl náklady pro Velkou Británii na dva miliony liber (přibližně sedmapadesát milionů korun) ročně. Konkrétní cena systému pro další členské státy prozatím není známá. Podle pátečního výroku premiéra Petra Nečase se Česká republika do systému zapojí a na našem území bude vybudováno středisko včasného varování.
V první etapě by měly Spojené státy rozmístit několik protiraketových lodí v oblasti východního Středomoří. V roce 2015 by měly být dokončeny protiraketové základny v Rumunsku a Polsku a o tři roky později by se měla aktivně zapojit i Česká republika. Celý systém bude v roce 2020 zahrnovat i bezpilotní letouny a několik výkonných radarů.
Dále se státy v sobotu po schůzce s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím definitivně shodly na postupném odsunu spojeneckých vojáků z Afghánistánu od příštího roku. Afghánská armáda by měla mít plnou kontrolu nad bezpečnostní situací v zemi do roku 2014.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ujišťoval, že zveřejnění přibližného harmonogramu neumožní Tálibánu vyčkávat s útokem, až spojenci odejdou. Prezident Karzáí v sobotu podepsal dlouhodobé bezpečnostní partnerství, ve kterém se NATO zavazuje, že pokud by se bezpečnostní situace v Aghánistánu zhoršila, bude připraveno svoji misi prodloužit a podpořit afghánské bezpečnostní složky v boji proti povstalcům.
Podle televizní stanice BBC ale není jisté, zda s harmonogramem odsunu z Afghánistánu souhlasí Spojené státy. Oficiální vyjádření amerických diplomatů se světovým agenturám prozatím nepodařilo získat.
Jednání se v sobotu zúčastní i ruský prezident Dmitrij Medveděv, který by měl dle očekávání potvrdit principiální souhlas se zapojením Ruska do systému protiraketové obrany. Zda ovšem přistoupí na nějaký konkrétní závazek, není prozatím jisté. Jeho projev je plánovaný na sobotu večer.
Ruská armáda by se kromě štítu měla zapojit také do alianční mise v Afghánistánu, kam by měla dodávat vojenskou techniku včetně vrtulníků a podpořit logistiku jednotek NATO umožněním širších transportů a zásobování přes své území.
Lisabon mezitím zažil další protiválečné protesty. Skupina asi dvaceti demonstrantů se navzájem spoutala řetězy a na krátkou dobu zkomplikovala dopravu. Největší demonstrace se plánují na sobotní večer.
Portugalská policie přijala mimořádná bezpečnostní opatření. Na bezpečnost dohlíží několik tisíc strážců zákona a nad městem přelétají policejní vrtulníky. Podle policejních zdrojů se sobotních protestů zúčastní až dvacet tisíc demonstrantů.
Další informace:
The Guardian Missile defence: the $270m 'protective umbrella' for 28 Nato allies
The Guardian Nato maps out Afghanistan withdrawal by 2014 at Lisbon summit
AP NATO agrees to 2014 Afghan exit at Lisbon summit
BBC News Karzai and Nato agree Afghanistan exit strategy