Čínská lidová republika oficiálně požádala velvyslance evropských zemí v Norsku, aby se neúčastnili předání Nobelovy ceny míru uvězněnému disidentovi Liou Siao-poovi. Žádost obdržel i český ambasador, vyhovět jí ale nehodlá.
Také Česká republika je mezi zeměmi, které Čína vyzvala, aby nevysílaly své zástupce na ceremoniál slavnostního předání Nobelovy ceny za mír pro čínského disidenta Lioua Siao-poa. Již minulý týden se objevila informace, že Čína obeslala některá evropská velvyslanectví v Oslu s dopisem, v němž vyzývá k bojkotu předání ceny.
Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář v úterý ČTK potvrdil informace na webu časopisu Reflex, že nótu obdržela i česká diplomatická mise v Norsku. Praha ale podle Koláře s účastí diplomata počítá. „Velvyslanec ČR v Norsku se vždy účastnil této ceremonie na pozvání pořadatelského výboru, stejně jako královský pár, vláda a diplomatický sbor. Tyto zvyklosti a tradici neporuší,“ zdůraznil Kolář.
Rozhodnutí Nobelova výboru udělit cenu čínskému bojovníkovi za lidská práva, který byl loni odsouzen k jedenácti letům vězení, Čína ostře odsuzuje. Považuje ji za vměšování do svých záležitostí.
Výbor naopak ocenil například český exprezident Václav Havel, který byl jedním z těch, kdo čínského disidenta nominovali. Podle něj je dobře, že se nenechal zastrašit čínským varováním a nenadřadil ekonomické zájmy lidským právům.
Předávání Nobelovy ceny za mír se 10. prosince v norské metropoli Oslu pravděpodobně zúčastní řada čínských disidentů, sám laureát se ceremonie kvůli vězení zúčastnit nemůže. S norským Nobelovým výborem je však prostřednictvím své ženy a „třetí strany“ ve spojení. Nobelův výbor na slavnostním aktu očekává „velmi významný počet“ čínských disidentů.
Liou Siao-po je prvním čínským občanem, jenž získal Nobelovu cenu za mír. Čtyřiapadesátiletý intelektuál si odpykává jedenáctiletý trest vězení za sepsání výzvy Charta 08. Nobelova cena mu byla udělena za dlouhodobé úsilí o ochranu lidských práv v Číně.