Charta 77 navrhla Chartu 08 na Nobelovu cenu míru
Redakce DRAutora manifestu Charty 08 Liou Siao-poa Čína odsoudila na 11 let vězení za podvratnou činnost, perzekuce dalších signatářů pokračuje.
Podle představitelů Charty 77 si čínská Charta 08 a její signatář Liou Siao-po zaslouží nominaci na Nobelovu cenu míru. Text výzvy podepsali Rudolf Battěk, Jiří Gruntorád a Dana Němcová, strážci odkazu Charty 77. Obracejí se v ní na české i zahraniční představitele, kteří mají právo kandidáty oficiálně navrhovat.
Charta 08 byla sepsána 10. prosince 2008 v Číně a požaduje přechod této země k demokracii. Vznikla k příležitosti 60. výročí vzniku Všeobecné deklarace lidských práv, inspirovala se přitom českou Chartou 77. Jeden z jejích signatářů, čínský intelektuál Liou Siao-po, byl za svůj podpis v prosinci 2009 odsouzen na 11 let vězení za „podněcování k podvracení státní moci". Rozsudek vyvolal v zahraničí vlnu kritiky. V České republice se někdejší signatáři Charty 77 Václav Havel, Pavel Landovský a Václav Malý pokusili doručit na čínské velvyslanectví protestní dopis.
Právo navrhovat kandidáty na Nobelovu cenu míru mají v České republice poslanci, senátoři, univerzitní rektoři, profesoři sociálních věd, historie, filozofie, práva a teologie, stávající laureáti Nobelovy cenu míru a členové správních rad organizací, které se staly jejími nositelkami. Kromě toho mohou kandidáty navrhnout také členové mezinárodních soudů, aktivní a někdejší členové norského Nobelova výboru a někdejší poradci určení norským Nobelovým institutem.
Nobelovu cenu míru uděluje norský Nobelův výbor. Uděluje se osobě nebo organizaci, která „vykonala nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů“. Posledním nositelem je americký prezident Barack Obama, který ji dostal za „neobyčejné úsilí posílit mezinárodní diplomacii a spolupráci mezi národy".