Ministr Drábek představil konzervativní revoluci zblízka
Jiří GuthSociální politiku vlády označuje Vladimír Špidla konzervativní revolucí, časopis Týden sociálním zemětřesením. Ministr Drábek v rozhovoru uvedl některé podrobnosti ze svých představ o důchodové reformě či plánu na vytěsňování lidí ze sociálního systému.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 poskytl rozhovor časopisu Týden, ve kterém například nastínil, jak chce v novém důchodovém systému zvýhodňovat ty, kteří odpovědně vychovávali své děti. Drábek zdůrazňuje slovo odpovědně a naznačuje, jak se ta odpovědnost, respektive výsledek odpovědné výchovy bude určovat: podle výše příjmů těch dětí, potažmo daní, které odvádějí.
Výchova dětí, to je investice jednoho a půl až dvou milionů korun. Ministr nechce v žádném případě trestat bezdětné. Kdo nemůže mít z objektivních důvodů děti, nemusí tuto investici nést, což vláda bohužel musí v reformě zohlednit.
Mluvčí iniciativy ProAlt Pavel Čižinský upozorňuje, že je zásadní rozdíl mezi podporou rodin a podmiňováním důchodu tím, že člověk má děti. „To druhé je velice nebezpečná myšlenka a mně dosti vadí, když se zdůvodňuje křesťanstvím,“ říká Čižinský, „neboť právě křesťanství přece vždy hlásalo, že Bůh některé povolává k tomu, aby rodinu a děti neměli.“
Jaromír Drábek v rozhovoru uvedl, že nemá uzavřené připojištění k důchodu, neboť spoří podle údajného australského systému: koupil drahý dům, který bude po odchodu na penzi postupně prodávat za stále menší a menší nemovitosti a z výnosu těchto prodejů si zajistí dostatečnou životní úroveň.
Co se týče prohlížení lednic příjemců dávek, odpovídajícím krokem by mělo být zkoumání "lednic" lidí, kteří neodvádějí žádné nebo minimální daně (mám na mysli nákupy nemovitostí a drahých automobilů), které je běžné v mnoha zemích EU.
Jsou-li nezdařenou (nenávratnou) investicí, je nutno je "vytěsnit".