Žlutá, nikoli modrá krajina
Jakub PatočkaPokud se tu na malou chvíli dva dny před volbami stal jediným skutečným bojovníkem za sociálně-ekologické zájmy světa Václav Klaus, měli jsme tušit, že možné už je úplně všechno.
Konají-li se o víkendu volby, nic nestárne tak jako noviny z minulého týdne. Před týdnem se ovšem objevily dvě zprávy, k nimž se nemělo smysl vyslovovat v předvolební vřavě, zato dnes jsou snad aktuálnější, než v okamžiku svého vydání.
Ve čtvrtek před týdnem se konala poslední schůze minulé Poslanecké sněmovny. Vrcholila kampaň a já jsem konejšil čtenáře Deníku Referendum, v čem všem nám prospěje, stane-li se příštím předsedou české vlády Jiří Paroubek.
ČTK v ten den vydala zprávu nazvanou Poblíž sněmovny kvůli biopalivům manifestovaly stovky zemědělců. Referovala v ní o tom, jak zemědělci přijeli podpořit schválení zákona zvyšujícího povinný podíl biosložky v pohonných hmotách. „Normu totiž před dvěma týdny vetoval prezident Václav Klaus a zemědělci tvrdí, že prezidentovo rozhodnutí by jim způsobilo miliardové ztráty,“ vysvětlovala ČTK.
a v kombinaci s dobrými hektarovými výnosy a vysokými výnosy vlákna byla rovnováha na světovém
trhu lnářských surovin narušena. Došlo k enormnímu nárůstu zásob lnářských surovin a ke zhroucení
cen." (Situační a výhledová zpráva o lnu a konopí ze září 2009). - Takže pokud je "špatnou politikou" míněno členství v EU (jednotný trh) a ve Světové obchodní organizaci (WTO), souhlasil bych s tím, že její změna by otevřela dveře pro dostatek smysluplné práce, udržování živnostnické a zemědělské tradice i pro snižování oděvní ekologické stopy v českých zemích.
==
Petře, novela zákona zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, sněmovní tisk 967.