Očekávám chaos. Volby v USA začínají
Jindřich JaníčekTak jako před čtyřmi lety přinášíme k volebním událostem v USA přímo z místa obrazovou reportáž ilustrátora Jindřicha Janíčka. Začínáme Jindrovými dojmy z předčasných voleb. Pokračovat budeme během volební noci.
↗
Je osm hodin ráno. S kamarádem bydlícím ve státě Massachusetts jdeme předčasně volit. Což v tomhle případě znamená dostat se z jeho domu na předměstí do centra města Amherst a tam v prvním patře radnice vyplnit papírový volební lístek.
↗
Poprvé za hodně dlouhou dobu cítím úlevu. Ne kvůli nějakým dobrým zprávám nebo slibným vyhlídkám na výsledek voleb. Ukázalo se jen, že být přímo na místě, ale neustále se při tom přesouvat, a nemít tak možnost sledovat zprávy, je pro mé psychické zdraví výhodné.
↗
Samozřejmě hrozba Trumpova vítězství stále trvá. A s ním potenciální katastrofa, kterou se ani nesnažím si představit. Ani mi to ostatně nejde. Nejsilnější země v historii lidstva sklouzávající k fašismu vydá na mnoho a mnoho hodin alternativní historie a je těžké si vybrat ten správný úhel pohledu. Ale teď a tady, uprostřed Massachusetts, je chvíli klid.
↗
Je to i dáno — přiznejme si — naprosto idiotským systémem volby prezidenta. Systémem, ve kterém je 320 miliónů obyvatel redukováno na 538 hlasů volitelů a každý stát jich uděluje množství, které zhruba odpovídá jeho rozloze. Zhruba. Vítězný kandidát v Kalifornii získá 54 hlasů, vítěz Vermontu jen 3. A budoucí prezident musí získat alespoň 270 z nich. Což znamená, že v místech, jako je tohle, ani nějakou volbu prezidenta řešit nemusíte. Poslední republikán zde vyhrál před 40 roky. Víte, že Kamala Harrisová tento stát vyhraje a získá 11 volitelských hlasů, které se připočtou k ostatním a pak jen sedíte a doufáte, že to dopadne dobře v Pensylvánii.
↗
Najednou jsou proto důležitější další, lokální volby. V případě Massachusetts to je volba zástupce do senátu i sněmovny reprezentantů. Doplňkové volby do státního senátu a sněmovny reprezentatnů a několik dalších nižších funkcí. Některé body se navíc týkají jen jednoho nebo dvou konkrétních okresů.
↗
Hlasovací lístek obsahuje i další otázky. Jedna vyjasňuje autoritu státního auditora. Další směřuje k tomu, zda zrušit jednotnou státní zkoušku coby podmínku k dokončení střední školy. Další se ptá, jestli umožnit vznik odborů pro řidiče Uberu, Lyftu a podobných služeb. Tématem je také omezená legalizace některých psychadelik nebo vyjasnění minimální mzdy pro zaměstnance restaurací, jejichž příjem z větší části pochází ze spropitného.
↗
Možná si jen buduji zásobu klidu na nadcházející dny. Amherst je obklíčen třemi univerzitami. Co se týče progresivní bubliny, nemohl jsem najít lepší místo, kde se ukrýt.
↗
Hned po volbě jsme přejeli do sousedního města na snídani a z okna sledovali pick-up Trumpova fanouška. Jezdí před naším oknem po ulici tam a zpátky. Nepřesvědčuje ale nejspíš nikoho. Stále si tak užívám pocitu klidu. Alespoň chvilkového.
↗
V den voleb očekávám násilí u volebních místností. Představuji si pick—upy místních milic snažící se zastrašit voliče. Nejspíš budou tvrdit, že jen dohlížejí na integritu voleb. Očekávám víc útoků na volební schránky, kam lze předčasně vhodit vyplněný lístek. A i když výsledky voleb nebudou známy po několik dnů, očekávám Donalda Trumpa prohlašujícího se za vítěze v první možný okamžik. Očekávám prostě chaos.
↗
Nikoli však v místě, kde se právě pohybuji. Nevím, kde budu ve volební den, ale logistika mě pravděpodobně bude držet poměrně blízko Washingtonu D. C. Další místo, kde je předem jasné, že vyhraje Kamala Harrisová. Blízký Maryland a Virginie jsou také poměrně jisté už nyní.
↗
Pří průjezdu z venkova do velkého města byla poznat hranice mezi státy Massachusetts a New York i tím, že mnohem víc farmářských budov v New Yorku zdobily vlajky Donalda Trumpa. Je to velký stát s mnohem větším počtem Trumpových fanoušků, než by člověk na základě představy o tom jednom městě předpokládal. Ale to město na jižním cípu státu přehlasuje všechny. I tady je jasné vítězství Kamaly Harrisové.
↗
Noviny v Queensu mě překvapí. Ne že by mě ta čísla nějak vyděsila. Nerozumím textu, ale čísla poznávám. Nejsou to výsledky předvolebního průzkumu, ale šance podle sázkových kanceláří, jež mají ještě menší hodnotu než průzkumy. Poslední týdny pravicoví miliardáři pumpují peníze do sázkových kanceláří. Také voliči Donalda Trumpa jdou mnohem pravděpodobněji sázet na výsledek. To všechno má vliv na tohle číslo. Přijde mi zvláštní vkládat zrovna tuto nespolehlivou měřicí sadu na titulní strany, ale na druhou stranu kdo jsem, abych hodnotil ediční strategii lokálních novin.
↗
Zatím to sečtu. New York 28, Massachusetts 11, District of Columbia 3, Maryland 10, Virginia 13. V místech, kde se pohybuji, je jasné, že kandidáti Harrisová / Walz získají 65 volitelských hlasů. Do voleb v tento moment zbývají dva dny.
↗
Během kreslení těchto obrázků byl zveřejněn nový předvolební průzkum pro Iowu.
↗
Problém předvolebních průzkumů je ten, že je může dělat kdokoliv, a čísla jsou tudíž hodně různá.
↗
Je skoro až zbytečné se jimi vůbec zabývat.
↗
Jen predikce Iowy byla od tak spolehlivého zdroje prověřeného roky úspěšných odhadů a byla tak neuvěřitelná, že vyvolala v Trumpově táboře paniku.
↗
...
↗
...
↗
V Iowě, kterou v roce 2016 Trump vyhrál o 10 % a v roce 2020 o 8 %, podle posledního průzkumu vede Kamala Harrisová o 3 %. I kdyby to byla pravda jen z poloviny, i kdyby Trump Iowu stejně vyhrál, ale třeba jen o 2 %, šlo by o znamení, že pro něj volí mnohem méně lidí, než se běžně uvádí.
↗
Tahle panika vedla mimochodem republikány k introspekci, zda náhodou jejich manželky nevolí za jejich zády demokraty. Řešení se prý nabízí více: buď psychický nátlak a naprostá kontrola nad touto otázkou v domácnosti, nebo doprovázení manželky do hlasovací místnosti. Ale samozřejmě úplně nejjednodušší by bylo prostě zrušit volební právo žen.
↗
Moderátor Jesse Waters v pořadu stanice Fox nahlas přemýšlí, že Trumpova manželka volila jiného kandidáta než právě Donalda Trumpa, dalo by se to přirovnat k nemanželskému poměru. Což Trump dobře zná, jelikož jeho první manželství se rozpadlo kvůli jeho milostné aféře. V ten moment jsem měl dvě možnosti. Vše vypnout a pokusit se prodloužit vlnu relativní psychické pohody nebo si pustit nahrávku Jeffreyho Epsteina z roku 2017, v níž mluví o Donaldu Trumpovi a jeho eskapádách v soukromých tryskáčích a na Epsteinově ostrově. Ve volbách tahle nahrávka neudělá žádný rozdíl. Demokraté ji nepoužijí, protože mezi kamarády Jeffreyho Epsteina se řadí i Bill Clinton. Chvíli jsem zvažoval možnosti a pak šel raději spát. Do volebního dne zbývalo méně než 24 hodin.
Svět → Reportáž
5. listopadu 2024 ve 12.26
Související
Diskuse