Trumpův afroamerický propadák. Hvězda začíná padat
Jiří PeheDonald Trump podstoupil veřejnou debatu s Národní asociací černošských novinářů. Hlasy Afroameričanů jsou totiž pro znovuzvolení klíčové. Trumpův výkon však jen potvrdl jeho rasistické založení. Toto fiasko může být pro další vývoj zásadní.
Americký exprezident a zároveň prezidentský kandidát Donald Trump začíná ve snahách oslovit Afroameričany ztrácet půdu pod nohama. Stalo se to poté, co v čele demokratické kandidátky Joea Bidena nahradila Kamala Harrisová, která je indického a černošského původu.
V debatě zorganizované v Chicagu Národní asociací černošských novinářů se Trump snažil sám sebe vykreslovat jako zastánce afroamerické populace v USA, ale nedokázal se zdržet výroků, které zase jednou odhalily především jeho rasismus.
Setkání s asociací černošských novinářů se stalo fiaskem hned na začátku, když Trump zaútočil na jednu ze tří moderátorek, Rachel Scottovou z televizní stanice ABC, kvůli její úvodní otázce.
Scottová se zeptala: „V minulosti jste použil výrazy jako „zvířecí“ a „vzteklý“ pro popis černošských státních zástupců. Útočil jste na černošské novináře s tím, že otázky, které vám pokládají, jsou hloupé a rasistické. Proč by vám měli černošští voliči věřit, když používáte takový jazyk?“
Trump odvětil, že si nezaslouží, aby první otázka, kterou dostal, byla položena takovým „strašným“ způsobem. Je prý o něm známo, že „miluje“ americkou černošskou populaci, pro níž toho „tolik udělal“.
Shromážděné publikum začalo bučet a pískat, když pokračoval: „Pro černošskou populaci jsem nejlepší prezident od Abrahama Lincolna.“ Afroameričany se prý Trump snaží chránit především s pomocí své tvrdé antiimigrační politiky, protože přes jižní hranici USA údajně přicházejí „milióny a milióny“ migrantů, kteří Afroameričanům berou „černé“ pracovní pozice.
Na otázku Scottové, co přesně je „černá“ pracovní pozice, odvětil, že černá pracovní pozice je vlastně jakákoliv pracovní pozice, ale migranti berou tyto pozice především černochům.
Černošství Harrisové
Viditelně rozladěné publikum pak Trump přivedl do bodu varu, když se zamotal do odpovědi na otázku, proč někteří republikáni mluví o Kamale Harrisové pohrdlivě jako o někom, kdo profitoval z politiky diversity, rovnosti a inkluze (DEI), která umožňovala najímat menšinové zaměstnance na základě kvót. Někteří republikáni, včetně viceprezidentského kandidáta J. D. Vance, mluví o Harrisové jako o „DEI hire“.
Následovala otázka, zda se Trump neobává, že by se prezidentem mohl jednou stát někdo jako Vance. Vždyť kromě útoků na Harrisovou s pomocí podprahově rasistické argumentace o tom, jak vůbec začala svoji profesionální kariéru, také v nedávno zveřejněném videu uráží bezdětné ženy. Harrisová vlastní děti nemá. (Je ale nevlastní matkou dvou dětí z prvního manželství svého muže).
Trump se vyhnul přímé odpovědi, a místo toho se zapletl do úvahy o tom, zda je Harrisová vůbec černoška. Podle něj totiž v minulosti zdůrazňovala především svůj indický původ. Teprve před pár lety prý začala tvrdit, že je i černoška, „a teď už chce být známá především jako černoška“. Svoji tirádu zakončil řečnickou otázkou: „Tak co je, Indka nebo černoška?“
To je argumentace, která vyvolává vzpomínky na Trumpovo zpochybňování toho, zda se Barrack Obama vůbec narodil v USA. Podobné narážky si neodpustil ani na adresu své soupeřky Nikky Halleyové v primárkách. Ta je dcerou indických přistěhovalců.
Trump samozřejmě dobře ví, že Harrisová svůj poloviční černošský původ nikdy netajila. V jejím oficiálním životopise se každý může dočíst, že její otec je černošského původu a přišel do USA z Jamajky. Svoje bakalářská studia absolvovala na černošské Howardově univerzitě. Jako členka amerického Senátu byla příslušnicí kongresové černošské frakce.
Tenký led
Pokud má Trump v listopadových prezidentských volbách zvítězit, černošské hlasy nutně potřebuje. Dokud byl jeho protikandidátem Joe Biden, částečně se mu dařilo získávat mezi Afroameričany podporu právě s pomocí útoků na migranty, kteří prý berou Afroameričanům práci. Jeho podpora rostla především mezi černošskými muži.
Afroamerické ženy sice do jeho tábora výrazněji nepřecházely, ale s pomocí útoků na Bidenův věk a vykreslování nepříznivých dopadů inflace na rodinné rozpočty se mu dařilo vytvářet atmosféru, v níž mnoho afroamerických žen váhalo, zda mají jít vůbec volit. Což vyhovovalo právě spíše Trumpovi než Bidenovi.
Nyní se situace dosti radikálně proměnila. Podpora pro Harrisovou v afroamerické komunitě raketově roste, a zejména ženy se chystají k volbám jít. Trump přitom s každým dalším vystoupením před Afroameričany odhaluje svoje rasové předsudky.
Jeho debata na půdě Národní asociace černošských novinářů, v níž čelil třem černošským moderátorkám, se může stát zlomovým momentem. Nejen proto, že i ona odhalila rasové stereotypy, s nimiž Trump operuje, ale hlavně rostoucí bezradnost v tom, jak uchopit novou situaci, kdy v čele demokratické kandidátky stojí žena menšinového původu.