Vždy se snažila být laskavá. Co po sobě Jacinda Ardernová zanechá?
Kristina NěmcováKdyž se ve čtvrtek konala výroční konference sociální demokracie, nikdo nečekal, že na ní Jacinda Ardernová oznámí svou rezignaci. Co po svého času nejmladší premiérce světa v politice zůstane? Především lidskost a empatie.
„Odcházím, protože s takovou důležitou pozicí přichází i odpovědnost — odpovědnost za to, že víte, kdy jste tou správnou osobou, která má vést, a kdy už naopak ne.“ Těmito slovy oznámila ve čtvrtek novozélandská premiérka Jacinda Ardernová nečekaně svou rezignaci. Na pozici předsedkyně vlády končí k 7. únoru, mandát poslankyně si ale chce ponechat do konce volebního období, které vyprší v říjnu tohoto roku. V čele vlády Nového Zélandu byla od roku 2017, kdy se v 37 letech stala nejmladší ženou v čele vlády na světě.
„Doufám, že Novozélanďanům zanechám víru, že můžete být laskaví, a přitom silní. Empatičtí, ale rozhodní. Optimističtí, ale soustředění. Že můžete být svým vlastním vůdcem, který ví, kdy odejít,“ pokračovala v emotivní řeči, již zakončila tím, že je především člověk. „Politici jsou v první řadě hlavně lidé. Dala jsem funkci hodně, ale hodně mi taky vzala.“
Přiznáním, že vykonávat funkci premiérky už je nad její síly, udělala Ardernová velký krok pro vnímání politických funkcí a nejen jich. Přestože rezignace z důvodu vyčerpání může být mylně vnímána i jako slabost, pomohla tak dalším lidem ve vedoucích pozicích, kteří se můžou cítit stejně, a poukázala zároveň na důležitost duševní hygieny. Podobný krok pro to, aby téma duševního zdraví bylo ve veřejném prostoru destigmatizováno, učinila například tenistka Naomi Osaka při svém odstoupení z Roland Garros kvůli dlouhodobým depresím.
Není to přitom poprvé, co Ardernová pomohla zbořit předsudky a přepsat politický diskurz. Poprvé to bylo v roce 2018, když se stala teprve druhou ženou, která otěhotněla a porodila během vykonávání postu předsedkyně vlády. Mandát si ponechala a s krátkou pauzou během šestinedělí zvládla zkombinovat vládnutí s péčí o kojence. Její dceři Neve byly pouhé tři měsíce, když ji s sebou měla na Valném shromáždění OSN ve Spojených státech. Právě těhotenství, mateřství a nerovnoměrnost péče je totiž jednou z hlavních překážek, které brání mladým ženám vstupovat do politiky.
Jste jedni z nás
S tím souvisí i počet mladých lidí a speciálně žen v politice. Ardernová byla třetí ženou, která stála v čele vlády Nového Zélandu, což je na světové poměry nadprůměr. I tak ale musela čelit různým předsudkům a narážkám. Důkazem tomu je nedávná událost, kdy se setkala s premiérkou Finska Sannou Marinovou. Na tiskové konferenci padla z řad novinářů otázka, jestli se ženy setkaly proto, že jsou stejně staré.
„Zeptal byste se na něco takového Johna Keye, když se jako premiér sešel s Barackem Obamou? Když se setkají dvě ženy, tak to rozhodně není jen kvůli jejich genderu,“ odpověděla Ardernová na otázku s odkazem na svého předchůdce, který podobným dotazům nečelil. „My jsme se sešly, protože jsme obě premiérky,“ ukončila Marinová rozpravu.
Během pěti let, co Ardernová zastávala funkci premiérky si Nový Zéland prošel nelehkým obdobím. Vedle globálních problémů, jako byla pandemie covidu, šlo i o teroristický útok na dvě mešity ve městě Christchurch, při kterého zahynulo jednapadesát lidí. Jako symbol solidarity s muslimskou menšinou, na niž byl teroristický čin zaměřen, si Ardernová oblékla při setkání s pozůstalými a přeživšími hidžáb.
„Mnozí z těch, jež střelba zasáhla, byli přistěhovalci. Rozhodli se, že se Nový Zéland stane jejich domovem a také to jejich domov je. Oni jsou my. Člověk, který útok spáchal, námi není,“ okomentovala premiérka událost s tím, že pro takový akt násilí není místo nejen v její zemi, ale ani nikde jinde na světě. To, že jsou přeživší a pozůstalí útoku nedílnou součástí novozélandské společnosti, pak zdůrazňovala i během jejich setkání.
Další tragickou událostí, kterou země během vlády Jacindy Ardernové zažila, byla erupce sopky Whakaari, která zabila 21 lidí, převážně turistů. Poslední velká zkouška se ale týkala přímo její osoby, když začala čelit výhrůžkám smrtí a stala se terčem různých konspiračních teorií, hlavně z řad odpůrců očkování proti covidu 19.
Obědy a vložky zdarma
Mezi své největší úspěchy Ardernová započetla řešení dětské chudoby. Sociální otázky, jako je právě dětská chudoba či bezdomovectví, byly jednou z priorit, k nimž se zavázala už před nástupem do funkce s tím, že by během dekády chtěla snížit počet dětí žijících v hmotné nouzi na polovinu.
Během její vlády se například zvýšil příspěvek na dítě, školy začaly poskytovat zdarma menstruační pomůcky, stejně jako obědy pro děti z chudých rodin. Nicméně během finanční krize v roce 2022 jí kritici vyčítali nedostatečné řešení systémových změn, zejména na poli nákladů na bydlení.
Ambiciózní plán postavit do roku 2028 100 tisíc domů selhal, což mělo nemalý dopad na popularitu vlády i samotné premiérky. Ta proto své setrvání ve funkci dokonce označila za medvědí službu. Jestli má její strana v říjnu vyhrát volby, potřebuje prý svěží vítr.
„Prosím, pamatujte si mě jako lídryni, co se vždycky snažila být laskavá,“ poprosila končící premiérka Novozélanďany. Ve svém rezignačním projevu skloňovala empatii a lidskost. A právě pro tyto dvě hodnoty udělala Jacinda Ardernová nejen během svého působení, ale i způsobem svého odchodu bezesporu hodně.