Jak pomoci lidem a obcím postiženým tornádem
Redakce DRV průběžně aktualizovaném dokumentu shrnujeme nejvhodnější způsoby obcím postiženým pohromou, která je zřejmě jedním z doposud nejotřesnějších projevů změn klimatu v českých zemích.
V podobných situacích se nabízí několik typů pomoci: veřejné sbírky finanční či věcné a přímá dobrovolnická pomoc. Na místo však nejezděte náhodně a bez komunikace s místními úřady, hrozí zmatek. Pokud nevíte přesně, jak pomoci, pošlete finanční příspěvek.
Dobrovolnická pomoc
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) v neděli uvedl: „Prosíme dobrovolníky, aby na místo už dnes nejezdili. Policie další lidi otáčí. Ti, co tam jsou nyní, stačí, pro další by aktuálně už nebylo místo a práce. Díky moc za ochotu! Bude vás potřeba taky za týden, dva a dál.“
S koncem víkendu ovšem dobrovolníků výrazně ubylo a trvá poptávka po řemeslnících. Například v těžce zasažené Lužici jsou zapotřebí klempíři, tesaři a zedníci. „Pokud se kdokoli rozhodne pomoci, tak je důležité přijet na koordinační místo, kde si dobrovolníky rozdělujeme. Konkrétně obec Lužice má koordinační stan přímo před krizovým štábem, je to sokolovna naproti škole. Je potřeba přijet, domluvit se, jaké máte nástroje, a poté jim přidělujeme práci,“ vysvětlil pro Radiožurnál koordinátor Matěj Motyčka.
Pokud chcete jet na místo, zvažte, s čím konkrétně můžete pomoci, předem zjistěte možnosti a nahlašte se u koordinátorů, typicky v infocentru uprostřed obce. Jihomoravští hasiči vyzývají, aby lidé parkovali mimo vesnice a neucpávali příjezdové cesty. Doporučují nevozit materiální pomoc kromě vlastního nářadí, vybavit se pevnou obuví, pracovním oděvem a rukavicemi. „Nevolejte starostům, mají teď úplně jiné starosti,“ dodávají.
Informovat o aktuálních možnostech, případně registrovat se k pomoci můžete na následujících místech:
- Krizový štáb Jihomoravského kraje: nonstop krizová linka na čísle 800129921 přijímá nabídky. Psát můžete také na mailovou adresu: dobrovolnici@jmk.cz
- Diecézní charita Brno: internetový dotazník k registraci potenciálních dobrovolníků. Shánějí se lidé ke třídění balíčků s pomocí v Hodoníně, psychologové i dobrovolníci ochotní odklízet suť. „Prozatím se jedná se o preventivní opatření. V současnosti máme dostatek kapacit na zajištění všeho potřebného, ale mapujeme možnosti pomoci,“ podotýká charita.
- FB skupina Pomoc Hodonínsku a Břeclavsku
- FB skupina Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu
- Krizový štáb města Břeclav přijímá nabídky na mailu: krizovy.stab@breclav.eu. Na webu k tomu píše: „V e-mailu uveďte své telefonní číslo. Všechny své nabídky pomoci zasílejte prosím na mail: krizovy.stab@breclav.eu Připojte také své telefonní číslo pro zpětný kontakt. Z tohoto místa budou nabídky posílány dál a distribuovány podle konkrétních požadavků jednotlivých obcí. Směřujte sem všechny nabídky včetně materiální nebo fyzické pomoci.“
- Město Hodonín shromažďuje nabídky na dobrovolnickou pomoc na telefonních číslech 24 hodin denně.
- Psychologická pomoc místním je nyní v režii integrovaného záchranného systému, ve středně až dlouhodobém výhledu se ale budou hodit dobrovolníci. Mají se hlásit hlavní psycholožce hasičského sboru na martina.capkova@grh.izscr.cz či sociálnímu odboru jihomoravského krajského úřadu na necasova.eva@kr-jihomoravsky.cz.
Materiální pomoc
Břeclav v neděli večer zastavila příjem materiální pomoci s výjimkou stavebního materiálu. Ten schází i poněkud opomenuté oběti bouří, severočeskému Stebnu. Co se týče jižní Moravy, Grolich upozornil, že lidé již do zasažených obcí nemají vozit jídlo ani oblečení.
- Město Mikulčice: odkazy na možné nabídky dobrovolnické pomoci či věcné sbírky
- Lesy České republiky vyhlásily, že poškozeným darují dřevo na nové krovy nebo sto tisíc korun.
- Máte k dispozici generátory či jiné zdroje elektřiny, pište prosím svoje nabídky na email krizového štábu JMK krizovy.stab@jmk.cz.