V Británii stoupl za epidemie enormně počet krádeží psů
Petr JedličkaPráce z domova a změna trávení volného času za epidemie covidu-19 zvýšily poptávku po mazlíčcích. Ceny štěňat tak vzrostly za uplynulý rok až na trojnásobek. Pro psí zloděje se tím otevřel nový zlatý důl.
Pro jedny zajímavost, pro jiné vážný problém, na každý pád ale realita: v Británii stoupl za epidemie covidu-19 enormně počet krádeží psů. Podle policejních statistik se nárůst týká jak individuálních krádeží, tak akcí organizovaných gangů. Důvodem je vyšší poptávka po psech, a tím i vyšší cena. Ta je u některých plemen dnes na trojnásobku předepidemické úrovně.
„Velká část populace má v době covidových omezení více volného času, pracuje z domova nebo jednoduše nemůže dělat to, co dělávala po práci dříve. Trendem je tak pořídit si psího společníka (…) a se zájmem roste i cena. To je pro mnohé pochopitelně velké lákadlo,“ přibližovala reportáž o tématu na Channel 4.
Různé přehledy se rozcházejí v odhadu, o jak velký nárůst se ve skutečnosti jedná. O medializaci jevu se postarala v posledních týdnech charita DogLost, která vyhodnotila rozdíl mezi lety 2019 a 2020 jako nárůst o 170 procent. Toto zjištění se pak objevilo v četných titulcích.
Podle policejních mluvčích není skok zřejmě až tak obří — DogLost ostatně řeší řádově stovky případů za rok: 172 ukradených psů v roce 2019 a 465 loni. Ovšem že jde o velký nárůst, potvrzují i oficiální místa.
„Je to něco, co evidujeme, co se skutečně děje,“ uvedla pro Independent Amanda Blakemanová z National Police Chiefs’ Council.
Dva typy krádeží
Podle zjištění britských novinářů se množí aktuálně zejména dva konkrétní typy krádeží: pro výkupné a na chov. Zloději u prvního typu ukradnou vytipovaného psa, a pak čekají až majitel rozvěší letáky s odměnou. Tu následně vyinkasují. Majitelé jsou obvykle rádi, že mají psa zpátky, a tak neřeší, jak k němu „nálezci“ přišli — na polici končí jen jedno procento takovýchto psích krádeží.
V případě krádeže na chov se pes většinou nevrací. „Je to dnes příležitost, jak přijít snadno k penězům. V jednom vrhu můžete mít šest až osm štěňat (…) Štěně jezevčíka či labradora stálo před dvanácti měsíci osm set až tisíc liber. Dnes je to kolem tří tisíc. To znamená, že za štěňata vrhnutá jednou ukradenou fenou můžete dostat něco mezi patnácti a dvaceti tisíci librami (450 až 600 tisíc korun),“ cituje server MancunianMatters.co.uk Simona Powella z pátrací služby Animal Search UK.
Podle průzkumu zadaného charitativní organizací PDSA bylo dvaapadesát procent psů ukradených v roce 2020 zcizeno ze zahrad u rodinných domků. Častá jsou ale i tzv. psí přepadení, při kterých je pes ukraden pejskaři přímo při procházce za použití násilí.
Soužití se psem je v Británii tradičně rozšířené. Podle statistik PSDA žije dnes v 27,8 milionech britských domácností celkem 10,1 milionu psů. Alespoň jednoho psa má v zemi každý čtvrtý dospělý.
Další informace:
- ITV Lockdown leads to 170% increase in dog thefts
- Express.co.uk Dog theft warning: Pet owners are victims of 170% increase in dog theft during lockdown
- MancunianMatters.co.uk Dog thefts rise by 170% since the start of the UK lockdown, research shows
- Channel 4 Dog thefts soar by 170% during lockdown