Británie hlásí rozmach pečovatelského sektoru. Sami pečovatelé ale strádají
Adam Rektor-PolánekVe Velké Británii se i kvůli epidemii covidu-19 sektor zdravotní a sociální péče těší nebývalému rozmachu. Většina pečovatelů ale nedosáhne na minimální důstojnou mzdu. O vyšší platy se svádějí střety na mnoha polích.
Pečovatelský sektor v Británii vykazuje nejvyšší podíl nových pracovních míst. Na pracovním trhu jinak paralyzovaném epidemií covidu-19 čítají nabídky týkající se zdravotní a sociální péče až 125 tisíc míst — tedy víc než v kterémkoli jiném britském odvětví.
Uvedené nabídky často přijímají lidé, kteří na jaře minulého roku, v „první vlně“ epidemie, přišli o práci. Růst sektoru se ale zatím neprojevil na výši mezd — tři ze čtyř pečovatelů nedosáhnou na minimální důstojnou mzdu: v Londýně je to necelých jedenáct liber na hodinu, ve zbytku Británie devět a půl libry.
U nových pečovatelů se tak mísí pocity uspokojení ze smyslu vykonávané práce s finanční nejistotou. Deník Guardian cituje čtyřiačtyřicetiletou Taru Snellingovou, která před epidemií pracovala v bezpečnostních službách. Teď je pečovatelskou asistentkou. „Tohle je první práce, do které se těším,“ říká Snellingová. Její hodinový příjem činí 8,75 liber. Plat je jejími slovy „nesmyslný, vzhledem k tomu, co práce obnáší“.
Platy i postavení pečovatelů obecně jsou v Británii i kvůli covidu-19 velkým politickým tématem. Například minulé léto premiér Boris Johnson čelil kritice, když vysokou úmrtnost v domovech pro seniory přisoudil nedodržování vládních nařízení. National Care Forum (občanská organizace Národní pečovatelské fórum), spolek, který sdružuje charitativní pečovatelské organizace, se na Johnsonovou adresu vyjádřil následovně: „Premiérovy výroky nejsou ani pravdivé, ani prospěšné.“ Zároveň fórum zdůraznilo potřebu investic do pečovatelského sektoru, a to jak do infrastruktury tak do pracovníků.
Stejný názor má i labouristická opozice. Místopředsedkyně strany Angela Raynerová v září nazvala nízké platy pečovatelů „morální potupou“ a vybídla vládu k jejich rychlému navýšení. Konzervativci přislíbili postupnou platovou reformu během dalších tří let, Raynerová je ale toho názoru, že pečovatelé a jejich rodiny nemohou déle čekat.
Vedle střetů v Parlamentu se vzmáhá iniciativa Clap for Our Carers (Potlesk našim pečovatelům), která se zrodila vloni v březnu a letos 7. ledna se dočkala obnovy. Spočívá v tom, že občané každý čtvrteční večer, v ulicích i z domů, tleskají klíčovým pracovníkům.
Odborová organizace UNISON, která je s téměř 1,5 milionem členů největší svého druhu v Británii, však zdůrazňuje, že spíš než aplaus potřebují pečovatelé vyšší platy a praktickou podporu. UNISON připomněl, že právě pečovatelé už po několik desetiletí nezištně drží britskou společnost pohromadě. A nyní to platí více než kdy dřív.
Další informace:
- The Guardian ‘You feel you have made a difference‘: laid-off workers join UK care sector
- The National Care Forum PM’s comments on care homes ‘neither accurate nor welcome’
- BBC Labour urges pay rises for care workers for ‘Covid sacrifices’
- UNISON Carers need practical support more than applause