Záblesk naděje na usvědčení Trumpa?
Martin BoudaSenát USA začal řešit v pořadí druhou žalobu proti Donaldu Trumpovi. Proces hned v úvodu přinesl překvapení. Republikánští senátoři se totiž navzdory všeobecnému očekávání rozhodli k impeachmentu postavit se vší zodpovědností.
V Senátu Spojených států amerických se v úterý konečně rozběhl proces nad Donaldem Trumpem, jehož Sněmovna reprezentantů viní z podněcování vzpoury proti svrchovanosti tamní demokratické ústavy.
Obecně se má za to, že republikáni se Trumpa usvědčit bojí a svými hlasy plánuje takový verdikt zablokovat. Většina komentátorů se shodne, že není v zájmu republikánů se k vlastní otázce Trumpovy viny jasně vymezovat. Raději by celý proces smetli se stolu s tím, že je neústavní, protože bývalého prezidenta již zpětně soudit nelze.
Jenže úterní dění naznačuje, že si vedení strany naopak dveře k usvědčení ponechalo otevřené co nejvíc. Předák strany v Senátu, Mitch McConnell, odsouhlasil pravidla procesu, která nejenže oddělují otázku ústavnosti procesu od jeho obsahové části, ale nechají ohledně ústavnosti hlasovat prostou většinou v jasně určený čas — tedy bez možnosti procesních obstrukcí ze strany republikánů. To znamená, že se Trumpovi obhájci ani republikánští senátoři za čistě procesní otázky schovat nemohou, a musí tudíž dojít na substantivní argumenty a hlasování o Trumpově vině.
Je jasné, že takto nastavená pravidla usvědčení ani trest nezaručují. Zato ale v daných podmínkách zaručují maximální možný tlak na to, aby se jednotliví senátoři postavili k voličům, médiím a dějinám čelem a jasně vyjádřili svůj postoj. Obžaloba se zatím z půdy Senátu snaží promlouvat prostřednictvím televizních kamer přímo k voličům a tento tlak dále stupňovat.
Pokud tedy vedení Republikánské strany mělo předem jasný úmysl ve jménu stranické jednoty celý impeachment co nejtišeji zamést pod koberec, jen těžko by na takovouto jeho podobu kývlo. Pro pravidla navíc hlasovalo 89 senátorů ze sta, tedy víc než dvě třetiny potřebné k usvědčení. To znamená, že zcela zablokovat chtělo celý proces nakonec jen jedenáct Trumpových nejvěrnějších. Mitch McConnell byl naopak vzpourou z 6. ledna a útokem na Kongres hluboce dotčen a zdá se, že žene republikány k odpovědnosti, jak jen může. Zatím se mu to daří.