Aktivisté na severovýchodě USA zabránili výstavbě nových plynovodů a ropovodů
Adam Rektor-PolánekKoalici aktivistů se během pár let podařilo zvrátit výstavbu asi patnácti set kilometrů ropovodů a plynovodů mezi státy New York, New Jersey, a Pensylvánie. Jejich vítězná strategie může být inspirací i pro podobné skupiny u nás.
Plynovod Constitution (česky Ústava) měl spojovat Pensylvánii a New York. Nevznikne. Oznámila to energetická korporace Williams Companies. Vzdala tím svůj dlouholetý spor s ekologickými aktivisty a státem New York.
Původně byl plynovod odsouhlasen v roce 2014, kdy Spojené státy prodělávaly boom hydraulického štěpení (takzvaného frakování). Díky úsilí aktivistů ale projekt přišel o důležité povolení kvůli možným dopadům na kvalitu vody ve státě New York. Definitivně mu odzvonilo minulý rok.
Constitution je přitom jen jedním z řady podobných projektů plynovodů a ropovodů, které se aktivistům podařilo v posledních letech zastavit. Podle magazínu Grist aktivisté na severovýchodě USA znemožnili výstavbu až patnácti set kilometrů nových potrubí.
Mezi další nedávno zamítnuté projekty patří například Northeast Supply Enhancement, což byl jiný investiční záměr korporace Williams Companies, nebo ropovod Pilgrim. Všechna uvedená vítězství mají společné jmenovatele: účinné strategie aktivistů a příznivé zákony státu New York.
Aktivisté vítězí díky tvořivosti a rozmanitosti
Boj proti fosilním palivům zahrnuje i odpor proti budování infrastruktury k jejich transportu. Na severovýchodě USA se v něm spojili lidé různých barev pleti i sociálních tříd. Podařilo se dosáhnout toho, že spolupracovaly velmi rozmanité skupiny.
Základem úspěchu však byla mobilizace převážně sociálně slabších komunit obývajících místa, jimiž plánované potrubí mělo vést. Grist cituje klimatickou aktivistku Rachel Riverovou: „Žiju v černošské komunitě. Patřím mezi nízkopříjmovou vrstvu. Je to prostředí, v němž vyrůstají mé děti. A zaslouží si lepší budoucnost.“
Klíčové pro úspěch aktivistů ale byly i rozdíly v přístupu jednotlivých států k fosilním palivům. Protože například Pensylvánie je svou ekonomikou na hydraulickém štěpení — frakování závislá a právní podmínky pro výstavbu plynovodů či ropovodů tu jsou příznivé, aktivisté se v boji proti projektu Constitution zaměřili na stát New York. Tam se místní veřejná správa zavázala k co možná největšímu omezení neobnovitelných energetických zdrojů během příštích patnácti let.
Aktivisté proto apelovali na tamní autority, mimo jiné guvernéra Andrewa Cuoma, skrze nespočet akcí — od protestů na Brooklynském mostě přes publikace odborných studií až po právní kroky. Energii hnutí organizovaného „zdola“ přetavili v účinnou strategii díky rozmanitosti metod, přitom všechny sledovaly jasný cílový bod.
Svou strategii opírali především právě o newyorský zákon o kvalitě vody, s nímž jsou plynovody a ropovody obtížně slučitelné. Právě newyorský vodní zákon sehrál zásadní roli v zamítnutí projektů nejen Williams Companies.
Přes úspěchy na státní úrovni čeká na americkou politickou veřejnost nadále nelehký úkol na úrovni federální. Spojené státy jsou na prvním místě ve světové produkci ropy a plynu. Podle The New York Times mělo být v USA v minulém roce postaveno skoro patnáct tisíc kilometrů nových ropovodů a plynovodů. Schváleno nebo ohlášeno jako investiční záměr bylo dalších dvacet tisíc.
Další informace:
- Grist How activists successfully shut down key pipeline projects in New York
- Politico Cuomo administration cites new climate law in denying controversial New York, New Jersey pipeline
- The New York Times Is This the End of New Pipelines?