Milion chvilek se ptal na protestu v Praze: „Proč si děláte z krize byznys?“
Jan KašpárekLetenskými sady prošla protestní „procházka“ kritizující chaotičnost i některé sporné kroky vlády. Svolal ji předseda Milionu chvilek pro demokracii s důrazem na dodržování bezpečných rozestupů mezi účastníky.
Řádově stovky lidí protestovaly ve středu v Praze proti netransparentní a chaotické komunikaci vlády. Akci svolal předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář oznámením, že „se jde projít“ do Letenských sadů s transparentem. Výsledkem se stala pozvolná demonstrativní procházka ke Kramářově vile, kde sídlí předseda vlády Andrej Babiš (ANO).
„Potřebuji na čerstvém vzduchu rozdýchat počínání vlády za poslední měsíc. Hlavou se mi honí spousta palčivých otázek. Proto si s sebou vezmu transparent s otázkou, která mě pálí nejvíc a na kterou nám vláda dluží odpověď. Samozřejmě si vezmu také roušku a k nikomu se nepřiblížím na méně než dva metry,“ napsal Minář na facebookové stránce akce.
Na místo nakonec dorazil s nápisem „Jak dopadnou ti, co nemají číslo na Babiše?“. Milion chvilek ovšem předložil i celou řadu dalších otázek týkajících se neprůhledných nákupů zdravotnických pomůcek, ochrany nejohroženějších skupin obyvatel, odchylek od pandemického plánu či celkové strategie vlády, jež je podle protestujících nanejvýš zmatečná.
Další otázky pro Babišův kabinet si lidé přinesli na transparentech: „Kdy začnete testovat chytře?“, „Proč nakupujete zdravotnické pomůcky z Číny?“, „Proč si děláte z krize byznys?“ nebo „Proč nás Mynář nepozval na zabijačku?“. Kromě dotazů byly ovšem k vidění i nejrůznější hesla poukazující na premiérův střet zájmů či další vládní pochybení.
Pražská „procházka“ trvala zhruba hodinu a půl. Dohlížela na ni policie, důvod k zásahu ovšem neměla: akci totiž neevidovala jako shromáždění a lidé se po většinu času snažili dodržovat předepsané rozestupy. K tomu je ostatně opakovaně vyzývali organizátoři s megafonem i informační cedule.
Milion chvilek letos plánoval množství setkání a besed v regionech pod heslem „Štafeta pro demokracii“. Spolek chtěl nasbírat nové podněty, informovat se o místních problémech a motivovat občany k aktivitě nejen na celostátní úrovni. Kampaň ovšem hned na počátku přerušila pandemie a nouzový stav.