Regulace bankovnictví mezi ochranou demokracie a technologickým zaostáváním
Tomáš VymazalRozhodnutí Evropské unie neumožnit technologickým gigantům jako Facebook a Google ovládnout bankovnictví je správné, současně fakt, že ještě v roce 2020 bankovní převody v rámci EU trvají dny, volá po změnách.
Demokracie je podmíněna decentralizací moci ve společnosti, nicméně digitální giganti jako Google a Facebook jí mají již dnes mnohem více, než si většina lidí uvědomuje. Například prakticky všechny politické strany si před volbami nakupují cílenou reklamu, kdy se konkrétním lidem na základě jejich digitálního otisku, jenž na internetu sami zanechali, zobrazí pouze konkrétní reklamy, které by na ně měly mít největší vliv.
Jemnou změnou parametrů nebo prohozením cílových skupin může Facebook zásadně ovlivnit výsledek voleb, a navíc takové chování bude velmi těžké ne-li nemožné prokázat. Dále jsou zde různé možnosti ovlivňování myšlení lidi pomocí výběru zobrazovaných příspěvků a tak dále. Pokud již takto silnému hráči dáme ještě jistou míru kontroly nad finančním systémem, může se stát, že se jednoho dne probudíme do světa, kde už dostatečně silná korporace žádné pokusy o legislativní omezování jednoduše trpět nebude.