Jak se nenechat uhranout ekologickou apokalypsou
Filip OutrataProjekt Drawdown amerického ekologa a podnikatele Paula Hawkena nabízí programově pozitivní, na konkrétních řešeních založený přístup ke globálnímu oteplování.
Je nesporně dobře, že se o klimatické změně začíná daleko víc mluvit a uvažovat, zvláště jako o pocitu skutečného globální ohrožení. To s sebou pochopitelně nese obrovskou nálož emocí různého druhu. Velké množství spotů, článků a rozhovorů zabývajících se globálním oteplováním a ekologickou krizí obecně se nese ve velmi temném, depresivním až apokalyptickém tónu. To není nic překvapivého a je to vlastně v souladu se závažností situace.
Nicméně někdy se zdá, že je beznaděje až příliš, a rostoucí počet případů „klimatické deprese“ tak může být zčásti zaviněn nejen skutečnou ekologickou katastrofou, ale i způsobem, jakým se o ní mnohdy referuje. Na tomto pozadí působí projekt Drawdown amerického ekologa a podnikatele Paula Hawkena tak trochu jako návštěva z jiné dimenze. Je totiž zásadně, dá se říci, programově pozitivní.
Název projektu — slovo drawdown — se ve slovnících anglického jazyka překládá jako snížení, redukce. To je ale příliš slabý význam vzhledem k proponovanému cíli, jímž není nic menšího než ucelený plán, jak globální oteplování zcela zastavit. Projekt se zabývá jen konkrétními opatřeními v různých oblastech, která mohou mít významný efekt na zastavení klimatické změny.
Co je na projektu Drawdown nejnápadnější, je jeho velice vstřícný přístup k technologiím a podnikání obecně. Tento přístup, který se zdánlivě míjí s pohledem těch, kdo (tak jako třeba Naomi Kleinová) spojují do příčinné souvislosti klimatickou krizi a kapitalismus, je dán osobností iniciátora projektu Paula Hawkena.