Plovoucí jaderná elektrárna v odlehlé Arktidě ohrožuje lidi i přírodu
Jan HaverkampJaderný reaktor na lodi v nehostinné Arktidě. To není vtip ani science fiction. Tento projekt je nejen nebezpečný sám o sobě, má také přispívat k dalšímu rozmachu fosilního průmyslu.
Ruská státní jaderná společnost Rosatom spouští provoz reaktoru na lodi Akademik Lomonosov, první plovoucí jadernou elektrárnu na světě. Plánuje ovšem, že podobných elektráren zprovozní více a bude je prodávat do zemí jako Čína, Indonésie či Súdán.
Jaderné reaktory představují v drsných podmínkách polárních oblastí do očí bijící bezpečnostní a environmentální hrozby. Rosatom tvrdí, že loď je navržena tak, aby byla nepřemožitelná a naprosto bezpečná a aby vydržela všechny případné přírodní a povětrnostní podmínky včetně vln tsunami. Ale upřímně… lodí, o kterých se říkalo, že jsou nepotopitelné, jsme už v historii pár měli. Dost často teď leží na dně oceánu.
Ano. A taky dočasná náhrada uhelné elektrárny Čaunskaja, která má být po r. 2026 nahrazena novou uhelnou elektrárnou, ale mezitím ji zastoupí ta plovouci JE. V zemi, která si z Arktidy už tak udělala největší jadernou popelnici na světě... A jednu starou jaderku a jednu starou uhelnou elektrárnu stejně vposledku nahradí nová uhelná elektrárna s větším výkonem než mají oba odstavované zdroje dnes. Ten výkon bude nepochybně potřeba pro cca 50 000 chovatelů sobů a rybářů žijících na ploše velké cca jako Turecko...
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/radiace-v-rusku-vybuch-se-musel-tykat-jaderneho-reaktoru-pot/r~f799c8ecc97211e99d020cc47ab5f122/