Posádka čínské armády v Hongkongu se snaží zastrašit občany

Olga Lomová

Na pondělí 5. srpna se v Hongkongu chystá generální stávka za demokratické požadavky, které podporuje valná většina obyvatel. Čínská armáda se snaží protestující zastrašit.

U příležitosti 92. výročí založení Čínské lidově osvobozenecké armády uspořádala posádka v Hongkongu 31. července recepci za účasti správkyně Carrie Lam a dalších vysokých představitelů Hongkongu. Velitel hongkongské posádky generálmajor Čchen Tao-siang v slavnostním projevu zmínil masové demonstrace, které probíhají od začátku června, a v této souvislosti prohlásil, že údajné „extrémní násilí se dotýká hranice jedna země — dva systémy“.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Politické uspořádání nazvané „jedna země — dva systémy“ znamená, že orgány Čínské lidové republiky, včetně armády, nezasahují do vnitřních záležitostí Hongkongu, který se roku 1997 stal součástí Číny. Formálně má Čínská lidově osvobozenecká armáda vojenskou posádku v Hongkongu výhradně k obraně proti vnějšímu nepříteli, neboť Hongkong v rámci statusu „zvláštní administrativní oblasti Číny“ nemá vlastní armádu, ani vlastní zahraniční politiku.

Protesty a násilí

Na místě je připomenout, že masové protesty namířené proti schválení zákona umožňujícímu vydávat čínským soudům podezřelé z Hongkongu, které v jednu chvíli přivedly do ulic na dva milióny lidí, nemají nikde jinde ve světě obdoby co do poklidného průběhu. Na rozdíl například od francouzských žlutých vest, demonstrace v Hongkongu jsou nenásilné a neničí se během nich majetek.

Cíl demonstrujících byl zpočátku velmi jednoduchý — zrušit návrh nepopulárního extradičního zákona, který podkopává autonomii slíbenou Hongkongu jako „zvláštní oblasti Číny“. Teprve po brutálním zásahu policie 12. června, kdy proti účastníkům povolené demonstrace byl použit slzný plyn a střelba gumovými projektily, se okruh požadavků rozšířil a dnes zahrnuje vedle odstoupení správkyně Hongkongu také vyšetření policejního násilí a amnestii pro zatčené demonstranty.

V tisku se někdy píše o vandalismu demonstrantů v souvislosti s obsazením prázdné budovy hongkongského parlamentu 1. července, při kterém byla vytlučena skla v přízemí a stěny uvnitř pokryly graffiti odsuzující poslušnost vlády Hongkongu vůči požadavkům komunistického vedení v Pekingu. Dalším činem „vandalství“ demonstrantů bylo o tři týdny později pocákání státního znaku ČLR na budově čínského zastoupení v Hongkongu černou barvou a graffiti na jeho stěnách.

Zpočátku byly demonstrace naprosto nenásilné, postupně ale začaly skutečně malé skupinky radikálních demonstrantů útočit na policejní oddíly, když je vytlačovaly z ulic a v červenci, to jest měsíc po neúspěchu předchozích poklidných pochodů ulicemi města, se takové potyčky s policií staly regulérní součástí demonstrací, včetně některých nepovolených.

Největší násilí však doposud bylo namířené proti demonstrantům, když se vraceli domů 21. července, to jest ve stejný den, kdy byl zneuctěn státní znak ČLR na jeho zastupitelském úřadu. Na severním předměstí Hongkongu v Yuen Longu demonstranty charakteristicky oblečené v černém brutálně zbili holemi a železnými tyčemi neznámí muži v bílých tričkách, aniž včas zasáhla policie.

Obecně se soudí, že strůjci násilí mají vazby na hongkongské podsvětí a útok, jehož výsledkem byly desítky těžce zraněný lidí, provedli za peníze. Minimálně jeden z nich byl o několik dní později zadržen při pokusu přejít hranice do ČLR.

Nezapomínejme na své kořeny, braňme Hongkong

Ale zpět k Čínské lidové osvobozenecké armádě. Když vrchní velitel hongkongské posádky mluvil o tom, že násilnosti během protestů se dotýkají hranice dohodnutého systému respektujícího vnitřní autonomii Hongkongu, v podstatě naznačoval, že situace je vážná natolik, že k obnově pořádku ve městě by mohla zasáhnout armáda.

Jeho výrok zazněl v době, kdy v Pekingu čínští představitelé mluví o tom, že demonstrace jsou výsledkem zasahování USA do vnitřních záležitostí Číny a požadují, aby Amerika „dala ruce pryč od Hongkongu“. Ve stejný den, kdy generálmajor Čchen na recepci odsoudil „extrémní násilí“ demonstrací ohrožujících „mír a stabilitu Hongkongu“, odvolával se k hodnotám vlastenectví a potvrdil připravenost armády „bránit Hongkong“, zveřejnila hongkongská posádka video o cvičení zásahu proti násilnostem.

Tříminutové video s názvem Nezapomínejme na kořeny, braňme Hongkong začíná akcí vojenského oddílu, který zasahuje v bleskové akci v prázdných ulicích města, obsazuje byt (bezpochyby s nájemníkem — teroristou) a rozstřílí podezřelé auto; nechybí ani krátký záběr na těžkooděnce vytlačující demonstranty a obrněné vozy vyklízející ulice města. Cvičná vojenská akce pak pokračuje válečným zásahem na moři i na souši za použití nejnovější vojenské techniky, včetně raket.

V závěru videa sledujeme bezchybnou choreografii vojenské přehlídky Čínské lidově osvobozenecké armády a mozaiku výroků spokojených obyvatel Hongkongu, kteří hovoří o síle a připravenosti armády a o tom, jak vojáci pomáhají obyvatelstvu v každodenním životě. Jedna dáma dokonce prohlásí, že jsou to „fešáci“, a nechybí ani malá holčička, která v hongkongské kantonštině říká, že je Číňanka a je na to hrdá, nebo o něco starší hezké slečny, které opakují totéž.

Na okraj dodejme, že heslo „nezapomínejme na kořeny“, doslova „nezapomínejme na počáteční srdce“ (pu wang čchu sin), s oblibou používá generální tajemník Si Ťin-pching s poukazem na ideologii komunistické revoluce a převzetí moci v Číně v roce 1949. Název videa tedy nese jasné poselství: obrana Hongkongu je obranou moci Komunistické strany Číny nad městem a odmítnutím demokratických svobod, po nichž volají demonstranti.

Výhružné video se objevuje krátce poté, co mluvčí ministerstva národní obrany 24. července na tiskové konferenci V Pekingu připomněl, že podle hongkongské ústavy může v Hongkongu čínská armáda zasáhnout, pokud ji vedení města požádá o pomoc s obnovením pořádku. Na 5. srpna se chystá v Hongkongu generální stávka. Výzkumy veřejného mínění ukazují, že devadesát procent lidí mladších třiceti let protesty podporuje.

Ani my bychom neměli zapomínat na své kořeny — v Hongkongu se demonstruje za stejné požadavky jako u nás před třiceti lety; a proti podobnému typu režimu.

  Diskuse
  "........, a nechybí ani malá holčička, která v hongkongské kantonštině říká, že je Číňanka a je na to hrdá, nebo o něco starší hezké slečny, které opakují totéž."

  Já se tedy s paní Lomovou nemůžu měřit ve znalostech Číny a Hongkongu, zajímá mě vlastně "jen" kung-fu a to ještě hlavně v jeho kulturní dimenzi v současném umění. Hongkong je v tomto smyslu hlavním městem jeho jižní školy.

  A mezi mistry je kung-fu a Čína jedno.
  A i samotní hongkongčané to tak (aspoň co vím) cítí --- Hongkong je čínské město a jeho obyvatelé jsou Číňani. Sami se za ně považují a cítí se jimi.
  Ano, jsou hrdí na svou odlišnost od centra říše a jak vidno, jsou pro tu odlišnost a její zachování ochotni se i osobně angažovat.....
  Ale mluvíme pořád o Číně.
  I oni mluví o Číně --- prostě nesouhlasí s její pevninskou, komunistickou podobou...

  Takže to prohlášení malé Číňanky z Hongkongu, že je malá Číňanka, neni nic proti ničemu, jen konstatování...

  (omlouvám se, jestli jsem něco nepochopil, ale z jinak výborného článku jsem měl dojem, jakoby Hongkong nebyl Čína...)
  PK
  August 4, 2019 v 13.1
  Jistě, prohlášení té malé Číňanky z Hong-Kongu samozřejmě není nic proti ničemu - a to je jistě taky důvod, proč ho komunisti použili ve svém propagandistickém videu. Jenom tak aby bylo trochu delší, že.

  Za to, že jste něco nepochopil, se nemusíte omlouvat, pane Morbicere. To byste nic jiného nedělal.
  Jdi se vycpat, ty ubožáku.
  PK
  August 4, 2019 v 13.5
  Hodně ti tady vadím viď. Ale špatně jsi tady ty, ne já.

  Jak to snášíš, když teď musíš pořád odklikávat, že si opravdu nechceš stáhnout "Žlutého barona" - což je podle tebe "publicistický škvár"?
  Takže čínští komunisti nějak donutili tu malou Číňanku, aby o sobě říkala, že je Číňanka?
  Ano??
  To tvrdíte???

  Kdežto ona se ve skutečnosti cítí být....... čím vlastně?? -- Hongkongkou???

  Víte vy milý Kolaříku, jaké nezamýšlené blbosti jako druhý plán lezou z té vaší nenávisti k mé osobě?
  PK
  August 4, 2019 v 13.23
  Jediné, co říkám, vy náš malý babišovský truhlíku, je, že já jsem ten článek pochopil, a to včetně zmínky o propagandistickém videu a malé Číňance z Hong-Kongu.

  Takže všechny kecy o blbostech směřujte k autorce článku. Mě z toho vynechte. Ovšem s tím, že konstatuji, že z vás dvou je blbec jenom jeden. A paní Lomová to není.
  P.S. A vylučovat mě odsud, to si vyprošuji.

  Za označení Žlutého barona za publicistický škvár jsem se tady velmi hlasitě omluvil, a vy to moc dobře víte Kolaříku.
  (a mimochodem - stáhl jsem si ho hned první den - tolik k vaší další fantasmagorii, kterou tady šíříte).

  P.P.S. Můžete mi říct, proč bych Vás z toho vynechat neměl???
  Nic jiného si víc nepřeji, věřte mi.
  To vy jste do toho sám naskočil, protože vám ležím v žaludku a z nějakého důvodu máte pořád potřebu na mě reagovat a sdělovat mi, že jsem babišovec, hlupák a tak podobně.
  Nevím, co vás k tomu vede, asi nějaké osobní důvody, fakt netuším, mám jinou povahu, tyhle věci osobní zášti jsou mi dost cizí.............
  PK
  August 4, 2019 v 13.44
  Ano? Proto jste mě před chvílí hrubě urazil?

  O tom, že byste se omluvil za publicistický škvár, nic nevím. Můžu vám to věřit, ale nemusím. V každém případě beru na vědomí, že se za to omlouváte teď.

  Mimochodem, omluvil jste se už taky za to, že jste tvrdil, že Obama podporoval Islámský stát?

  Přistupoval jsem k vám bez předsudků, jako ke každému jinému. Ale už zkrátka nejste nepopsaný list, to se nedá nic dělat.

  Stejně jako u každého jiného ovšem reaguju ne na vás, ale na to, co jste napsal. Kdyby totéž napsal některý z dalších zdejších "obvyklých podezřelých", reagoval bych úplně stejně.

  Takže ještě jednou. Podle vás z autorky lezou blbosti, neboť tvrdí, že "čínští komunisti nějak donutili tu malou Číňanku, aby o sobě říkala, že je Číňanka".

  Já si to nemyslím, a rozumím tomu, co autorka měla na mysli.
  Nikdo nebude zjišťovat, kdo koho první uráží už delší čas, kdo první přichází s reakcema "ty můj malý truhlíku" v dobrém rozmaru (ne, nejsem žádný tvůj či dokonce "náš" truhlík, rozumíš???), ale spíše blbče, babišovče, hlupáku a mohl bych dál citovat...............
  Takže ten ubožák jednou přijít musel, ubožáku.
  PK
  August 4, 2019 v 14.10
  A jenom malé srovnání pro nechápavé
  Jak říkám, na rozdíl od veleváženého pana Morbicera si nemyslím, že by z autorky článku "lezly blbosti".

  Přidávám malé srovnání. Když v roce 1938 natočili nacisti nějakou malou Němku ze Sudet, a chtěli po ní, aby do mikrofonu řekla, že je Němka a že je na to hrdá, a odvysílali to v říšském rozhlase, tak to jistě taky nebylo nic proti ničemu. A byla to vlastně pravda, tak co.
  + Další komentáře