Zeman stále blokuje výměnu ministrů, Babiš s Hamáčkem pojedou vyjednávat do Lán
Jan KašpárekPokračuje patová situace kolem výměny ministra kultury. Prezident proces, ve kterém podle Ústavy hraje pouze formální roli, nadále zdržuje a přeje si setrvání Antonína Staňka ve funkci. Lídři vládní koalice budou s prezidentem vyjednávat.
Premiér Andrej Babiš se v úterý spolu s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem chystá do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. Toho chce přesvědčit, aby dostál svým ústavním povinnostem a akceptoval změnu na postu ministra kultury.
Ten má po Antonínu Staňkovi obsadit Michal Šmarda (oba ČSSD). Koalice se kvůli zablokovaným nárokům ČSSD ocitla na pokraji krize. Babiš ani Hamáček koalici rozpouštět nechtějí. Pokud by vláda přeci jenom padla, jsou podle Babiše na pořadu dne předčasné volby.
„Já si nemyslím, že by ČSSD odcházela z vlády,“ řekl Babiš v České televizi. Spekulace o tom, že by sociální demokracii mohla ve vládě vystřídat nacionalistická SPD Tomia Okamury, označil za nesmyslné. Pokud by se koalice rozpadla, premiér by namísto slepování nové raději absolvoval předčasné volby.
Jak Babišovo jednání se Zemanem dopadne, není zřejmé. Prezident totiž výměnu ministrů zdržuje a dává opakovaně najevo, že ve vedení ministerstva kultury chce Staňka. Toho ani po měsíci neodvolal a raději jej chce „usmířit“ s Hamáčkem. „Mám o tom velmi silné pochybnosti,“ odpověděl deníku MF Dnes na otázku, zda se do funkce Šmarda vůbec někdy dostane.
Nejen prezidentovi kritici, ale také odborníci na ústavní právo se shodují, že Zeman jedná protiústavně. V procesu odvolání ministra má totiž plnit čistě formální funkci.
Z Ústavy vyplývá, že prezident nemá v dané situaci nárok vyvolávat průtahy a podmiňovat svůj podpis vyjednáváním, ale výměnu bez okolků akceptovat. Zeman své kroky odůvodňuje tím, že zákon nestanovuje konkrétní časový limit, a proto je prý možné věc natahovat i několik měsíců.
ČSSD si zatím není jistá dalším postupem. Hamáček uvedl, že se rozhodne až po schůzce se Zemanem. S tím se sice kvůli Staňkovi sešel již jednou, toto setkání ale žádný konkrétní výstup nepřineslo. Pro prezidentovy „smiřovací“ ambice předseda sociální demokracie každopádně nemá pochopení a trvá na tom, že se ministrem kultury stane čerstvý místopředseda strany Šmarda.
I když se sociální demokracii z vlády nechce, možnost položit kabinet si ponechává. „Podle koaliční smlouvy má ČSSD právo nominovat si své ministry. Pokud by to právo ztratila, tak nevidím důvod, proč bychom měli být ve vládě,“ řekl Hamáček po páteční schůzce s premiérem.
Odchod z vlády je v podstatě jedinou pákou, kterou sociální demokracie disponuje. Přinutit Zemana k respektování výměny ministrů skrze takzvanou kompetenční žalobu totiž může pouze premiér.
Zeman na Hamáčka plive, ten se nebrání, glosuje opozice
Opozice vládní krizi i Zemanovy obstrukce takřka jednohlasně kritizuje. Výjimkou je pouze Okamurova SPD, která v situaci vidí příležitost. Na jedné straně se sice před svými voliči vůči ANO vymezuje, na stranu druhou Babišovi nabízí podporu pro „vládu odborníků“.
Pokud by Babiš změnil názor a na návrh nacionalistů kývl, ocitla by se ve hře možnost vládní koalice v podobě ANO, KSČM a SPD. Oproti současnému kabinetu by se mohla přímo opřít o většinu hlasů ve Sněmovně. Komunisté nicméně zatím tvrdí, že o místo ve vládě zájem nemají.
Většina opozičních lídrů pokládá současný stav za nepřijatelný a upozorňuje na neschopnost ČSSD se Zemanově svévoli bránit. „Zpráva dnešního dne: zodpovědný Babiš se za svého vděčného stafážistu Hamáčka obrátí na toho, který si plete parlamentní systém s prezidentským a ještě se u toho baví vyřizováním starých účtů,“ napsal předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Další političtí lídři sáhli i k silnějším slovům. Podle předsedy ODS Petra Fialy je sociální demokracie „v roli užitečných idiotů“. Lídr TOP 09 Jiří Pospíšil pro změnu o poslancích ČSSD na Twitteru napsal: „Babiš z nich má dobrý den, Miloš Zeman jim s nejmenováním Šmardy ministrem kultury opět (pokolikáté už?) plivnul do ksichtu, a oni pořád drží.“
Opozice současně kritizuje Zemana za porušování ústavních principů. „Pan prezident by neměl ‚usmiřovat ministry Staňka a Hamáčka‘, ale konat dle Ústavy. Té totiž skutečně není nadřazený. Česká republika potřebuje řešit současné problémy lidí, ne mocenské pletichy a problémy vlády a premiéra. Toho dosáhneme jen hrou podle pravidel,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Nestalo se poprvé, že Zeman protiústavně oddaluje odchod ministra. V roce 2017 se podobně zachoval v případě, kdy někdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navrhl odvolání Babiše z vedení ministerstva financí.
Prezident v prostředí hluboké vládní krize napřed argumentoval tím, že v návrhu odvolání prý nemá být konkrétní datum, posléze si stěžoval na údajný rozpor s koaliční smlouvou. Po devatenácti dnech ale ustoupil a Babiše odvolal.