Zima se blíží, zaveďte sociální bydlení! Aktivisté přespali před Úřadem vlády
Jan KašpárekPřed Úřadem vlády se odehrál happening vyzývající kabinet k přípravě zákona o sociálním bydlení. Vláda jej sice slíbila v programovém prohlášení, ale k jeho zpracování se nemá a pokouší se jej nahradit — dle odborníků — nefunkčními programy.
Vláda Andreje Babiše (ANO) by měla do zimy připravit zákon o sociálním bydlení. Takové bylo hlavní poselství happeningu, který svolala na úterý před Strakovu akademii Akční skupina s lidmi bez domova spolu se Sociálním bistrem Střecha. Protestující označují opatření, jimiž chce vláda zákon o sociálním bydlení nahradit, za nedostatečná a upozorňují, že množství lidí v bytové tísni nemá bez systémového řešení téměř šanci svou situaci vyřešit.
„Zbývá něco málo přes půl roku do zimy. Už nechceme žádné zprávy o tom, jak lidé bez domova umrzají na ulicích. Všichni máme své vlastní problémy a nežijeme si v bavlnce, ale nikoho bychom neměli nechat trpět venku bez domova,“ uvedli organizátoři v pozvánce.
Před úřadem vlády se na jejich výzvu sešlo více než třicet lidí, z nichž část zůstala na místě přes noc. Většina přítomných podepsala petici Akční skupiny „za přijetí funkčního zákona o sociálním bydlení do roku 2020“, jež apeluje na vládu a případně i další politické strany, aby splnily své předvolební sliby a naplnily programové prohlášení. Podobné výzvy obsahovala i vystoupení řečníků.
Jako první promluvil Julius Kala za Akční skupinu s lidmi bez domova. Připomněl, že vláda se přes očividnou potřebu sociálního bydlení rozhodla otočit a zákon nepřipravit. „Babiš řekl, že to pro Českou republiku nemá význam,“ shrnul situaci a do kontrastu postavil příklad Finska jako země s vyspělým a úspěšným systémem rozdělování bytového fondu na principu „bydlení především“.
Podrobněji problém uchopil ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák. „Ministerstva pro místní rozvoj i práce a sociálních věci, stejně jako premiér, řekli, že místo zákona to vyřeší dotačním programem Výstavba. Že nabídnou peníze — kterých je relativně málo, protože se jedná o miliardu až dvě ročně — na rekonstrukci či výkupy sociálních bytů. Když si to spočítáte, miliarda a půl dělá asi sedm sociálních bytů na každou ze zhruba dvou set obcí s rozšířenou působností,“ řekl.
„Je to spíš pro srandu. Program Výstavba rozhodně nemůže vykompenzovat neexistenci legislativního řešení. Ministerstvo pro místní rozvoj říká, že zákon nevzdává, i když jej stále přejmenovává. Aktuální varianta je ovšem taková, že až se zjistí, zda dotace fungují, což může být za rok, dva či kdo ví kolik, tak se začne možná řešit zákon,“ dodal s tím, že v přípravu nezbytné právní úpravy v tomto volebním období spíše nevěří.
Většina lidí v nouzi žije ve čtrnácti obcí. Státu chybí data
Projevy doplnil daty analytik Platformy pro sociální bydlení Jan Snopek. Ten zopakoval poznatky analýzy, kterou Platforma zpracovala kvůli zastaralosti a nepřesnosti údajů, jimiž o lidech v bytové nouzi disponuje stát. „V závažné bytové nouzi se nachází asi čtyřiapadesát tisíc domácností. Je ale potřeba zdůraznit, že jsme počítali pouze rodiny či bezdětné domácnosti, které jsou v azylových domech, ubytovnách, nejistém či nevyhovujícím bydlení nebo přímo na ulici,“ vysvětlil.
„Ukázalo se, že bytová nouze není rozšířená stejnoměrně. Ve čtrnácti obcích s rozšířenou působnosti žije přes padesát procent lidí v závažné bytové nouzi. Ve sto deseti dalších naopak žije méně než deset procent z celkového počtu. Případný zákon či jiné státní politiky s tím musí počítat a podporu nasměřovat v různém rozsahu,“ uzavřel Snopek.
V České republice se sociální bydlení zatím příliš neuchytilo ani na úrovni obcí. Některá města sice experimentují se zásadou „bydlení především“ a snaží se poskytovat obecní byty lidem v tísni, systémové řešení ale schází. Nejznámější takový projekt, brněnský Rapid Re-Housing, sice podle odborníků představoval významný úspěch, nové brněnské zastupitelstvo v čele s ODS jeho výsledky ale zpochybnilo. Město sice deklaruje, že chce na zabydlování lidí ohrožených bezdomovectvím navázat využitím dotačních programů, konkrétní plán ale zatím nemá.
Vláda zákon o sociálním bydlení přislíbila ve svém programovém prohlášení z června minulého roku. S přijetím zákona o sociálním bydlení počítal v minulém volebním období i kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Přestože jej v březnu roku 2017 schválil, Poslanecká sněmovna ho nestihla projednat a s koncem jejího funkčního období spadl pod stůl. Podle výzkumu agentury Median z roku 2017 podporuje přijetí zákona o sociálním bydlení třiasedmdesát procent Čechů, a to z řad voličů levice i pravice.