Studenti napříč světem opět stávkovali za klima. Česká republika se připojila nejméně sedmnácti městy včetně Prahy a Brna. Na shromáždění v hlavním městě protestujícím vyjádřili podporu někteří opoziční politici.
Po celém světě proběhla další středoškolská stávka za klima inspirovaná jednáním švédské studentky Grety Thunbergové. Demonstrovalo se i na sedmnácti místech v České republice. V Praze prošlo centrem města asi pět set lidí. Do manifestační stávky se zapojili i studenti v Brně, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Teplicích či Pelhřimově.
„Již dnes je jasné, že Českou republiku znovu zasáhnou ničivá vedra a že hrozba úplného vyschnutí některých oblastí je čím dál reálnější. I přesto vláda v otázce boje proti klimatické změně dělá jen velice málo. I přes všechny výzvy a prohlášení se tímto problémem znovu a znovu odmítá zaobírat. Času na změnu k lepšímu už nám moc nezbývá, a pokud nezačneme teď, nemuseli bychom už začít nikdy,“ uvedli organizátoři z Fridays for Future v pozvánce.
Na Malostranském náměstí, kde pražská akce již tradičně začínala, se kolem desáté sešly stovky lidí. Na rozdíl od minulých klimatických stávek mezi nimi byli i politici. Studenti totiž na manifestaci pozvali všechny strany zastoupené v Poslanecké sněmovně a vyzvali je ke sdělení konkrétních kroků, které plánují podniknout proti změnám klimatu. Zareagovala ovšem jen část opozice. Mlčením odpovědělo ANO spolu s ČSSD, stejně jako ODS, KSČM a SPD. Demonstranti jejich neúčast glosovali bučením.
Pořadatelé nijak nezakrývali souvislost s volbami do Evropského parlamentu
„My volit nemůžeme. Proto tu stojíme a apelujeme na vás: běžte volit. Každý máme jiné možnosti, jak se postavit za budoucnost sebe a svých blízkých. My se zapojujeme tak, že se vzděláváme o klimatické krizi a stávkujeme. Vy můžete jak stávkovat, tak volit. Volit, jak se bude rozhodovat o budoucnosti nás, vás, vašich dětí. Volte pro klima, a ne pro peníze,“ vyzvali starší příznivce řečníci z řad středoškoláků.
Stejně jako minule, i tentokrát kritizovali liknavost vlády tváří v tvář změnám klimatu a vyjádřili nedůvěru ke slibům ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Došlo i na premiéra Andreje Babiše (ANO), který se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že ochrana klimatu nemá vyšší prioritu než průmysl. „K čemu bude průmysl na mrtvé planetě?“ obrátili se na premiéra stávkující studenti s řečnickou otázkou. Naopak ocenili vyhlášení klimatické nouze Prahou 7 v čele s Janem Čižinským (PRAHA SOBĚ).
Shromáždění se po projevech zařadilo za čelní transparent a vyrazilo na pochod centrem. Na Klárově se k němu připojily desítky vysokoškoláků organizovaných iniciativou Univerzity za klima. Protestující cestou skandovali hesla jako „Omladina do ulic, aby v zimě nebyl hic“, „Klima se mění, proč ne my?“ či „Uhlí patří pod zem“. Někteří kolemjdoucí jim vyjadřovali podporu, jiní naopak pronášeli poznámky o tom, že středoškoláci mají raději sedět ve škole.
Fridays for Future se i přes vlažnou odezvu zákonodárců nevzdávají a mobilizují na další akce. Zřejmě nejočekávanější událostí je mezinárodní demonstrace v německých Cáchách, kam se chystají i čeští aktivisté. V rámci výpravy plánují podpořit i akci hnutí Ende Gelände u povrchového dolu Garzweiler.
Politici slibovali vyhlášení klimatické nouze v Praze i zavření Počerad
Volání pražských studentů po účasti politiků vyslyšeli Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Organizátoři jejich zástupce zvali na pódium v pořadí, které kopírovalo výsledky ze sněmovních voleb roku 2017. Všem řečníkům se dostalo nadšeného potlesku.
„Jsem ráda, že jste nás pozvali a že nás jako politiky tlačíte, abychom podnikali konkrétní kroky proti klimatické změně. Na půdě Poslanecké sněmovny téma moc nerezonuje. Nám se v březnu podařilo zařadit na program jednání bod ‚postoj vlády ke klimatické změně‘, ale ten nebyl ani řádně dokončen — a už vůbec nebyla diskutována zásadní témata,“ řekla první z mluvčích, pirátská poslankyně Dana Balcarová.
Ta dále uvedla, že je klimatická změna pro Piráty zásadním tématem na evropské i domácí úrovni. Strana se proto v Poslanecké sněmovně snaží mimo jiné předkládat pozměňovací návrhy k problematickým opatřením, jako je zákon o malých vodních stavbách. Ten podle Balcarové přináší „další betonování krajiny“.
Jako druhý vystoupil kandidát KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu František Talíř. „Je skvělé, že jste tady, ani nevíte, jakou z toho mám radost. Když je někde průšvih, je třeba se ozvat. Já se věnuji ekologické problematice na evropské úrovni a tam se díky bohu něco děje. Ale ne dost a teď je to na nás. Generace Babišů, Faltýnků a Hamáčků to za nás neudělá,“ řekl studentům a vyzval je k politické angažovanosti.
Další politici naopak slibovali. Lídr TOP 09 a současně jednička kandidátky Spojenců pro Evropu Jiří Pospíšil například prohlásil, že „Počerady je třeba zavřít, ne prodat uhlobaronovi. Takže zavíráme uhelnou elektrárnu!“ Dále stejně jako ostatní řečníci ocenil aktivitu studentů a vyzval je, aby si nic nedělali z případného posměchu. Pospíšilovi sekundoval kandidát Spojenců s číslem jedenáct, Vojtěch Vais.
Za STAN vystoupil pražský radní a náměstek primátora Petr Hlubuček. Ten poznamenal, že je zvlášť v době ekonomické konjunktury nezbytné přemýšlet spíše ekologicky než ekonomicky a slíbil, že na červnovém zasedání pražských zastupitelů navrhne vyhlášení stavu klimatické nouze. Podle Hlubočka se jedná o velký závazek, díky kterému má ale Praha možnost jít příkladem i dalším městům.
Brno volá: Na co škola!
V Brně se studenti scházeli od desáté hodiny dopolední na Dominikánském náměstí u Nové radnice. I tentokrát akci provázela takzvaná pouliční akademie, kdy odborníci studentům a dalším účastníkům přednášeli o souvislostech klimatického rozvratu. Jedním z nich byl například Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny při Akademii věd. U mikrofonu se pak prostřídalo několik řečníků včetně Jiřího Karena, učitele dějepisu a autora Deník Referendum.
Za doprovodu bubeníků samba bandu pak účastníci prošli městem. Skandovali hesla jako: „Na co škola, klima volá! Uhlí, ropa, plyn, patří do dějin!“ Při zastávce v Denisových sadech pak dostal každý z účastníků příležitost promluvit k ostatním do megafonu a podělit se tak o to, co považuje v souvislosti s klimatickým rozvratem za důležité. Oproti poslední stávce, která se v Brně konala 3. května, se tentokrát dostavilo o něco méně účastníků, zhruba dvě stě.
Studenti demonstrovali po celém světě. Podle centrálního portálu Fridays for Future proběhlo v pátek přes 1600 manifestací ve 119 zemích. Druhá globální stávka se tak přibližně vyrovnala té první, byť informace ze zahraničí teprve přicházejí a některé akce provázela minimální či žádná publicita.