Ekologové: Boj s kůrovcem dosavadními způsoby je zbytečný a škodlivý
Redakce DRNa mezinárodní konferenci v Praze vystoupili lesníci a ekologové s jasným poselstvím: současný způsob boje s kůrovcem je kontraproduktivní. Ministra Tomana obvinili z toho, že poznatky vědců ignoruje a situaci zhoršuje.
Způsob „boje s kůrovcem“, který prosazuje Ministerstvo zemědělství, je v rozporu s poznatky vědců. Přístup ministerstva neřeší kůrovcovou kalamitu, protože dál prosazuje v nejvíce napadených oblastech zásahy, které vedou k velkým holosečím a výraznému používání jedovaté chemie. Ministerstvo zemědělství přitom na vznik odborné studie samo finančně přispělo.
Kritika zazněla ve středu na mezinárodní konferenci Evropského lesnického institutu (EFI) v Praze, která se konala za přítomnosti ministra zemědělství Miroslava Tomana a zástupců ministerstev dalších evropských zemí, vlastníků lesů a odborníků z celé Evropy. V hlavním příspěvku člen vedení Institutu lesnictví vídeňské univerzity BOKU Rupert Seidl zde řekl: „Kalamity budou narůstat a nedostaneme je pod kontrolu. Budeme se muset naučit s poškozenými lesy žít. Musíme to vidět jako šanci. Když vše vytěžíme, vyčistíme a znovu vysadíme smrky, tak příležitost promarníme. Pojďme krizi využít. Není správné holiny nyní zalesnit znovu smrkem jenom proto, že ho máme ve školkách.”