V ČR vznikla nová organizace novinářů. Hodlá bránit svobodu slova
Redakce DRMinulý týden se v Praze konalo první setkání valné hromady Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu. Organizace založená v roce 1950 působí v řadě zemí světa. Mezi českými členy jsou i zástupci redakce Deníku Referendum.
V České republice byl založen Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI), mezinárodní organizace sdružující především vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. Mezi cíle nové české organizace patří obrana svobody slova, obrana novinářů při svobodném výkonu jejich práce a podpora nezávislých médií.
Minulý týden se v Praze konala první valná hromada, která zvolila výbor organizace ve stejném složení, v němž působil už v přípravném období. Členy výboru jsou Robert Břešťan, Robert Čásenský, Michal Klíma, Veronika Sedláčková a Josef Šlerka, jenž zastupuje jediného kolektivního člena — Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Prvním předsedou byl zvolen Michal Klíma.
Výbor po oficiální registraci organizace v tiskové zprávě ke vzniku české pobočky Mezinárodního tiskového institutu uvedl: „Členy CZ IPI mohou být pouze osoby, které se nepodílejí, ani se v minulosti nepodílely na potlačování svobody slova, zkreslování informací, kumulací politické, mediální a ekonomické moci, nebo které brání svobodnému vyjadřování názorů.“
Mezinárodní tiskový institut (International Press Institute) sdružuje šéfredaktory a novináře z více než stovky zemí, kteří sdílejí společnou oddanost kvalitní a nezávislé žurnalistice. Byl založen v roce 1950 na Kolumbijské univerzitě.
Mezinárodní tiskový institut vždy prosazoval obranu svobody slova a vystupoval na obranu perzekvovaných novinářů. Podílel se na boji proti cenzuře v jižní Africe, zastával se novinářů vězněných řeckou juntou, v novém století mimo jiné organizoval dialog mezi palestinskými a izraelskými novináři. Po rozpadu sovětského bloku Mezinárodní tiskový institut pomáhal obnově svobodné a profesionální žurnalistiky v zemích střední a východní Evropy. Mezi jeho hlavní aktivity dnes patří kampaň na obranu pronásledovaných novinářů v Turecku.
Vznik české pobočky komentovala výkonná ředitelka IPI Barbara Trionfiová takto: „Vznik Českého národního výboru přichází v zásadní čas pro svobodu médií a nezávislé novinářství v České republice i střední Evropě obecně, neboť politické a obchodní zájmy se v čím dál větší míře pokoušejí média umlčet, získat nad nimi kontrolu, anebo manipulovat s jejich obsahem. Těšíme se na úzkou spolupráci s našimi českými kolegy při obraně kvalitního, nezávislého novinářství a svobodného šíření zpráv a informací.“
Mezi prvními českými členy jsou i redaktoři Deníku Referendum Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá. Mezi další české členy patří mimo již uvedeného výboru redaktor Českého rozhlasu Jan Bumba, zakladatelka webu Investigace.cz Pavla Holcová, reportéři Českého rozhlasu Janek Kroupa a Jana Klímová, investigativní novinář Jaroslav Kmenta či zakladatel projektu HlidaciPes.cz Ondřej Neumann.