Trump se v kauze zavražděného novináře opět postavil za Saúdskou Arábii
František KalendaSaúdská Arábie je spolehlivý spojenec a za všechny problémy v regionu včetně jemenského konfliktu může Írán. Tak by se dalo shrnout prohlášení Bílého domu ke kauze zavražděného saúdského novináře. Zodpovědnost korunního prince Trump odmítá.
Navzdory informacím vlastních tajných služeb Donald Trump odmítl obvinit saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána ze zodpovědnosti za vraždu opozičního novináře Džamála Chášakdžího. V úterním prohlášení, které mělo poskytnout definitivní odpověď Bílého domu na tento zločin, místo toho zdůraznil důležitost partnerství se Saúdskou Arábií.
„Naše tajné služby nadále vyhodnocují všechny relevantní informace. Je možné, že korunní princ o této tragické události věděl — možná věděl, možná nevěděl!“ píše se v oficiálním dokumentu. „Zřejmě nikdy se nedozvíme veškerá fakta týkající se vraždy Džamála Chášakdžího. Vztahy Spojených států jsou každopádně vztahy se Saúdskou Arábií. Toto království bylo naším klíčovým spojencem v boji proti Íránu.“
Právě Íránu věnoval prezident Trump v prohlášení největší pozornost, když zemi obvinil z destabilizace regionu, ze „zavraždění velkého množství Američanů a jiných nevinných lidí po celém Blízkém východě“ a z rozpoutání války v Jemenu: „Saúdská Arábie by se okamžitě stáhla z Jemenu, pokud by odešli také Íránci. Okamžitě by poskytla potřebnou humanitární pomoc.“
Trump také zdůraznil ekonomický význam spolupráce se Saúdskou Arábií, na jejíchž investicích podle něj závisí „stovky tisíc pracovních míst, úžasný hospodářský vývoj a mnoho dalšího bohatství pro Spojené státy“. Pokud by se USA zřekly vojenských zakázek, které americký prezident vyčíslil na 110 miliard dolarů, jejich místo prý zaujme Rusko a Čína.
CIA: za vraždou je korunní princ
Několik dní napjatě očekávané vyjádření amerického prezidenta je v přímém protikladu ke zprávě CIA, která podle informací zveřejněných minulý týden deníkem The Washington Post označuje saúdského korunního prince za objednavatele Chášakdžího vraždy.
CIA se ve svých závěrech opírá o nahrávky hovorů bin Salmána ve dnech před novinářovým zmizením a telefonátů vražedného komanda s blízkým poradcem korunního prince. Tajné služby mají kromě toho informace, že se bin Salmán již dříve pokoušel Chášakdžího nalákat zpátky do Saúdské Arábie a míra jeho kontroly nad královstvím je podle nich taková, že je prakticky vyloučeno, aby o plánované vraždě nevěděl.
Oficiální představitelé Saúdské Arábie zodpovědnost korunního prince po zveřejnění těchto informací ústy ministra zahraničí Adela al-Džubajra opět kategoricky odmítli. Království zároveň nesouhlasí s navrhovaným mezinárodním vyšetřováním a místo toho z podílu na vraždě obvinilo jedenáct lidí, z nichž pro pět žádá trest smrti.
Také Trump v sobotu označil závěry CIA za „velmi předčasné“ a o den později prohlásil, že nemá v úmyslu poslechnout si nahrávku Chášakdžího smrti, kterou představitelům Spojených států, Británie, Kanady, Německa, Francie a samotné Saúdské Arábie zaslalo Turecko. „Nechci slyšet tu nahrávku, nemám pro to žádný důvod,“ řekl v rozhovoru pro stanici Fox News.
Trump vs. Kongres
Odpověď Trumpovy administrativy na Chášakdžího vraždu byla do této chvíle velmi vlažná. Nejtvrdším krokem bylo ohlášení sankcí proti sedmnácti saúdským občanům, dalších jedenadvaceti bylo zakázáno cestovat do Spojených států. Žádné opatření se však přímo nedotklo korunního prince nebo jeho nejbližších.
Rozdílný přístup zaujali američtí zákonodárci. Senátoři chystají zákon, který by ukončil americkou účast na válce v Jemenu, zakázal prodej zbraní do Saúdské Arábie a potrestal osoby zodpovědné za Chášakdžího vraždu včetně členů královské rodiny.
„Přinejmenším bychom neměli Saúdskou Arábii odměňovat prodejem našich sofistikovaných zbraňových systémů, které používají k zabíjení civilistů,“ postěžoval si na Twitteru po zveřejnění Trumpova prohlášení republikánský senátor Rand Paul, který návrh zákona podporuje.
V obou komorách Kongresu zároveň sílí tlak na izolaci bin Salmána a propuštění desítek politických vězňů včetně dlouholetých aktivistek a aktivistů za právo žen řídit automobil. „Pokud bude [bin Salmán] i do budoucna tváří a hlasem Saúdské Arábie, království čekají na globální scéně těžké časy,“ varoval přední republikánský senátor Lindsey Graham. „Korunní princ je iracionální, je jako puštěný ze řetězu a domnívám se, že velmi poškodí vztahy mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy.“
Dá se očekávat, že volání po revizi dosavadních vztahů se Saúdskou Arábií ještě vzroste od začátku příštího roku, kdy ve Sněmovně reprezentantů zasedne většina poslanců z opoziční Demokratické strany. Demokrat Adam Schiff, který se v lednu stane předsedou sněmovního výboru pro tajné služby, v úterý večer zopakoval požadavek na okamžité zastavení dodávek zbraní do Saúdské Arábie a ukončení americké podpory válce v Jemenu.