Nad vraždou Chášakdžího se Západ pohoršuje. Prodávat Saúdům zbraně však bude dál
Josef PatočkaNěmecko zůstává se svým rozhodnutím zastavit dodávky zbraní do Saúdské Arábie mezi západními státy osamoceno. Francie, Británie, Španělsko i USA v nich chtějí zatím pokračovat. Jde přitom i o katastrofickou válku v Jemenu.
Dlouhodobé pošlapávání lidských práv, katastrofální intervence v Jemenu a naposledy brutální vražda opozičního novináře Džamála Chašákdžího. Takové jsou důvody, jimiž humanitární organizace a občanské iniciativy po celém světě odůvodňují tlak na zastavení dodávek zbraní a vojenské techniky do Saúdské Arábie. Ta je přitom z globálního hlediska jejich vůbec největším odběratelem — od roku 2010 dle organizace Stockholm International Peace Research Institute utratila za zbraně víc než osmnáct miliard dolarů.
Skandální likvidaci exilového kritika režimu přímo v budově konzulátu autoritářské monarchie v Istanbulu odsoudily shodně všechny evropské země. Prodej zbraní však dosud zastavilo jen Německo. „Dokud nebude celá záležitost vyšetřena, nebudeme vyvážet do Saúdské Arábie žádné zbraně. O tom vás zcela jednoznačně ujišťuji,“ prohlásila se Angela Merkelová.
Saúdská Arábie přitom patří mezi nejdůležitější zákazníky německého zbrojního průmyslu. Jen letos zaplatila za objednávky již skoro půl miliardy eur. Ministr hospodářství Peter Altmaier současně vyzval ostatní evropské země, aby se zachovaly stejně — nemá podle něj smysl, pokud prostě prostor uvolněný Němci zaplní jiné státy.
Přinejmenším prozatím však Německo zůstává se svým zásadovým postojem osamoceno a v ostatních zemích vítězí zájmy zbrojařského průmyslu. Pravděpodobnost jednotného postoje celé Evropské unie je dle analytiků minimální, přestože k pozastavení dodávek zbraní Saúdům vyzval členské státy opakovaně Evropský parlament.
Mayová se vymlouvá, Macron obořuje na novináře
Je to především proto, že další hlavní dodavatelé zbraní Saúdům — Británie a Francie — nehodlají na své politice nic měnit. Zastavením prodeje zbraní by také utrpěli největší ekonomické ztráty. Podle britské premiérky Theresy Mayová má Británie již dnes „dostatečně přísná pravidla pro vývoz zbraní“. Tamní zbrojaři přitom zásobují Saúdy mimo jiné materiálem používaným pro vedení války v Jemenu a od jejího počátku v roce 2015 si na ní vydělali skoro pět miliard liber.
Podobná je situace ve Francii. Prezident Macron zaujal k otázce přístup podobnější spíše Donaldu Trumpovi, než Angele Merkelové, jíž se v reakci na zastavení německých exportů skrz média ptal, „jaká je mezi prodejem zbraní a vraždou Chášakdžího souvislost“. O něco později se pak přímo během výstavy zbraní v Paříži obořil na dotazující se novináře. „Nemá to spolu nic, ale vůbec nic společného. Nic. Takže na tu otázku nebudu odpovídat. A dokud budu prezidentem, takhle to zůstane. Takže si zvykněte.“
Podobně se chová také vláda sociálních demokratů Pedra Sáncheze ve Španělsku, jež rovněž patří mezi největší dodavatele zbraní Saúdům. Premiér Sanchéz se sice připojil k odsuzování monarchie za vraždu novináře, zmrazení dodávek zbraní ale odmítl s tím, že objednávky jsou posuzovány „případ od případu,“ píše El País.
Jedním z hlavních důvodů neochoty evropských státníků zaujmout po vraždě novináře a hrůzách jemenské války k Saúdúm tvrdší postoj je dle pozorovatelů skutečnost, že zastavení dodávek zbraní naprosto vyloučil americký prezident Donald Trump. Vzhledem k momentálně napjatým ekonomickým vztahům mezi USA a Evropou je pravděpodobné, že by „díru“ v saúdských objednávkách skutečně zaplnily americké zbrojovky.
I Češi mají máslo na hlavě
Mezi desítku největších evropských dodavatelů zbraní Saúdům patřila v minulých letech pravidelně také Česká republika. Podle veřejně dostupných informací dodal náš stát autoritářské monarchii mezi lety 2013 a 2017 zbraně a vojenský materiál v hodnotě celkem 144 milionů eur. V roce 2014 byli dokonce Saúdové největšími zákazníky našeho zbrojařského průmyslu.
K zastavení vývozů zbraní do Saúdské Arábie v českém kontextu dlouhodobě vyzývá organizace NESEHNUTÍ, jež se monitorování obchodu se zbraněmi věnuje. Poukazuje přitom především na brutální vojenskou kampaň v Jemenu, která v poslední době dovedla zemi na pokraj hladomoru. „Existuje bezpočet důkazů, že Saúdská Arábie páchá v Jemenu válečné zločiny. Česká republika před nimi již nesmí zavírat oči. Je nutné okamžitě zastavit vývozy českých zbraní do Saúdské Arábie,“ komentoval koncem září situaci Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
Další informace
- Al Džazíra Will EU stop arms sales to Saudi in wake of Khashoggi killing?
- Common Dreams Literally Standing at a Weapons Show in Paris, France's Macron Says Questions About Arms Sales to Saudis Are Off Topic
- El Pais Spain not stopping arms sales to Saudi Arabia over Khashoggi killing
- Euronews Which country has the most to lose in suspending arms sales to Saudi Arabia?
- Quartz Germany is freezing arms sales to Saudi Arabia until Riyadh tells the truth