O předsedovi Senátu rozhodnou nezávislí kandidáti. K funkci má nejblíže ODS
Radek KubalaTři nejsilnější senátní kluby STAN, ODS a KDU-ČSL soupeří o pozici předsedy horní komory Parlamentu. Shodli se, že předsednický post získá nejpočetnější klub. K tomu má nejblíže ODS, ale rozhodne, kam se zařadí nezávislí kandidáti.
Post předsedy Senátu obsadí nejpočetnější senátorský klub, shodli se na pondělním podvečerním jednání zástupci tří nejsilnějších klubů v horní komoře Parlamentu STAN, ODS a KDU-ČSL. Jméno nástupce Milana Štěcha (ČSSD) ovšem známé není.
Přestože početně nejsilnější jsou kluby občanských demokratů a Starostů a nezávislých, které mají shodně šestnáct členů, křeslo předsedy Senátu může ale připadnout i lidovcům. O novém předsedovi totiž rozhodne, kterému z klubů se podaří přilákat nejvíc nezávislých senátorů.
„Včerejší schůzka byla hodně neformální a nepřinesla žádné velké výsledky. Dohodli jsme se, že zůstane stejné rozložení sil v předsednictvu, které bude tvořit předseda a čtyři místopředsedové podle principu poměrného zastoupení. Potvrdili jsem si, že budeme respektovat předsedu z nejsilnějšího klubu. Potkávat se budeme v následujícím týdnu častěji,“ řekl Deníku Referendum tiskový mluvčí STAN Tomáš Pergl.
Jisté je, že senátorský klub Starostů a nezávislých posílí rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (SZ, ODS, STAN a TOP 09) a také dosud nezařazená mostecká senátorka Alena Dernerová (SD-SN).
K sestavení nejpočetnějšího klubu má však prozatím nejblíže ODS. Ta je dle ČTK blízko k dohodě s nově zvolenou senátorkou a někdejší poslankyní za TOP 09 Jitkou Chalánkovou (nestr.), českobudějovickým senátorem Ladislavem Faktorem (nestr.) nebo rovněž v minulém období v klubu nezařazeným senátorem Ivo Valentou (SsČR).
„Prozatím jsem jednal jenom s ODS. Volali jsme si s Tomášem Jirsou a Jaroslavem Kuberou, kterého jsem připraven podpořit ve funkci předsedy Senátu. Nejsem ještě pevně rozhodnutý, ale nikdo jiný mne prozatím nekontaktoval,“ řekl Deníku Referendum Faktor, který v Českých Budějovicích porazil dosavadního místopředsedu Senátu Jiřího Šestáka (STAN).
Nahradí Štěcha Kubera?
Jako o kandidátovi ODS na předsedu Senátu se mluví především o bývalém teplickém primátorovi Jaroslavu Kuberovi (ODS), kterého podpořil i prezident Miloš Zeman. Volbu Kubery ovšem odmítli předsedové ostatních senátních klubů Jan Horník (STAN) a Petr Šilar (KDU-ČSL).
„Jeho výstupy v Senátu neodpovídají budoucímu předsedovi. Někdy si ho poslechněte. Když poslouchám pana Kuberu, mám pocit, že je mi stydno, že jsem také senátor,“ řekl Novinkám Šilar.
Ve hře jsou ovšem ještě tři další jména. Starostové navrhují šéfa senátního výboru pro regionální rozvoj Zbyňka Linharta (STAN), případně dlouholetého ředitele pražského gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičku (STAN a TOP 09). Lidovci by v čele senátu rádi viděli bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla (KDU-ČSL a SZ), který je předsedou senátního Výboru pro záležitosti Evropské unie.
Ke komu se přidají prezidentští kandidáti?
Rozložení sil v Senátu mohou výrazně ovlivnit někdejší prezidentští kandidáti. Jiří Drahoš (KDU-ČSL, SZ, STAN a TOP 09) Deníku Referendum řekl, že bude jednat se stranami, které ho při volbách podpořily, konkrétně STAN, KDU-ČSL a hnutí Senátor21. „Jednání teprve zahajuji, rozhodnu se do konce týdne,“ uvedl. Tiskový mluvčí STAN Pergl nicméně Deníku Referendum sdělil, že Drahoš je velmi blízko dohodě se Starosty.
Se svými podporovateli jedná i Pavel Fischer (nestr.), který se již potkal se zástupci ODS, STAN a KDU-ČSL. „Jsme teprve na začátku. Projednávali jsme otázky politiky, obsazení rolí v Senátu i moje vlastní zapojení do jeho fungování. Budeme pokračovat v dalších dnech, avšak zatím o průběhu jednání nemůžu říct víc, protože jsme se zavázali k diskrétnosti,“ řekl Deníku Referendum Fischer.
Další ze Zemanových vyzyvatelů z letošních prezidentských voleb Marek Hilšer (MHS) vyjednává se Starosty, lidovci a hnutím Senátor 21.„Do konce týdne bych se měl rozhodnout. Nechci nikoho napínat, ale potřebuji se s těmi lidmi pobavit, co chtějí a co já budu požadovat. Rozhodovat se budu zejména na základě programové blízkosti,“ řekl Hilšer ČTK.
Poslední schůze Senátu v současném funkčním odbobí proběhne ve středu sedmnáctého října. Ustavující schůze nového Senátu se sejde sedmnáctého listopadu, kde si senátoři zvolí nové vedení a rozhodnou i o obsazení jednotlivých výborů a komisí. V minulém volebním období stál v čele Senátu Milan Štěch (ČSSD), místpředsedy byli Jaroslav Kubera (ODS), Miluše Horská (KDU-ČSLú, Ivo Bártek (ČSSD) a Jiří Šesták (STAN).