Sněmovna podpořila zpomalení růstu platů politiků. Polepší si jen o 9 procent
Jan GruberSněmovna v prvním čtení schválila novelu, která omezuje růst platů politiků z dvaceti na devět procent. Na podporu zákona vystupovali poslanci z řad Pirátů. Proti se naopak stavěli zástupci ODS a ČSSD.
Platy politiků v příštím roce zřejmě vzrostou jen o devět, nikoliv o dvacet procent. Sněmovna ve středu na návrh Pirátů projednala a v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci, která plánované zvyšování platů poslanců, senátorů, ministrů a prezidenta omezila. Vůči návrhu se na půdě Sněmovny vymezovali především zástupci ODS a ČSSD.
„Dlouhodobě prosazujeme, aby se stát choval jako dobrý hospodář, proto považujeme za důležité, aby politici s tímto chováním začali u sebe. Pokud platy v zemi rostou průměrně tempem okolo deseti procent, je nepřijatelné, aby to byl u politiků dvojnásobek. Když na úrovni tripartity probíhá boj o zvyšování platů v různých oblastech a minimální mzdy a politici by si přidali dvacet procent, tak je to arogance,“ řekl Ivan Bartoš (Piráti).
Navrženou novelu zákona naopak odmítl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Poslanci byli dlouhodobě kritizováni za to, že jsou profesní skupinou, která sama rozhoduje o svých platech. Je proto v pořádku, aby poslanci o svých platech nerozhodovali. Pokud bychom novelu podpořili, tak bychom se dostali znovu zpátky do dob, kdy jsme si určovali výši platů,“ vysvětlil Hamáček s tím, že současný systém, kdy jsou platy politiků navázány na platy v podnikatelské sféře považuje za správný. „Neměli bychom to znovu otevírat,“ dodal.
„Ten návrh je úplně špatně. Je to nebetyčný populismus. Pirátům zřejmě docházejí témata. Zkuste hledat nová a nezabývejte se hloupostmi,“ prohlásil Marek Benda (ODS). Ten kritizoval, že novela nepočítá s omezením růstu platů soudců a státních zástupců, jejichž odměňování zákon rovněž upravuje. „Tohoto zákona bychom se vůbec neměli dotýkat. Nemá valného smyslu se před každými volbami bičovat a demonstrativně si snižovat platy,“ dodal s tím, že vláda by měla zákon přepracovat.
Návrh zákona schválila vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi v polovině dubna a Poslanecké sněmovně jej postoupila na počátku května. Zákonodárci se jím ovšem od té doby vůbec nezabývali, ačkoli sám premiér Babiš říkal, že pro skokové navýšení platů nevidí žádný důvod. V případě, že by novela do konce letošního roku neprošla legislativním procesem poslanci a senátoři by si polepšili zhruba o patnáct, ministři téměř o třicet a prezident o více než padesát tisíc korun.
Věcnou podstatou novely zákona je zachování výše koeficientu, z něhož se platy politiků vypočítávají, na úrovni dvou a půl násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Zákonná úprava z roku 2015, kdy byly platy politiků rozmraženy, totiž předpokládá pravidelný růst tohoto koeficientu. Od příštího roku se měl zvýšit o čtvrtinu procentního bodu. Přijetí zákona bude pro státní rozpočet znamenat úsporu v řádu desítek milionů korun.