Most ve Studénce — koho odsoudit?
Ondřej VaculíkJe-li systém nastaven tak, aby „trochu špatně“ vznikaly úplně všechny stavby, pak otázka, koho odsoudit za neštěstí ve Studénce, opravdu nemůže mít uspokojivou odpověď.
Naše sdělovací prostředky připomněly také desáté výročí tragické železniční nehody ve Studénce, kde do právě zříceného mostu v rekonstrukci na trati z Olomouce do Ostravy najel mezinárodní rychlík s asi čtyřmi sty cestujícími. Při této havárii přišlo osm lidí o život, devadesát pět jich bylo zraněno, z toho devět velmi těžce.
Vyšetřování nehody bylo složité a zdlouhavé, takže teprve nyní — vlastně při desátém výročí tragédie — Okresní soud v Novém Jičíně zprostil viny všech deset obžalovaných. Soudce Jaromír Pšenica zdůvodnil své rozhodnutí tím, že se nepodařilo najít příčinu pádu mostu, přestože bylo provedeno mnoho znaleckých posudků. Dále dodal: „Čím více znaleckých posudků je, tím větší rozpory v nich jsou.“ Obžalovaným hrozil trest odnětí svobody od tří do šesti let. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal.
Zprošťující soudní rozhodnutí značná část veřejnosti vnímá nelibě, rozhořčeni jsou zejména pozůstalí po obětech neštěstí a přeživší účastníci havárie. Takové neštěstí přeci musel někdo zavinit, možnost zřícení mostu v zadání rekonstrukce rozhodně nebyla, naopak projekt měl havárii vylučovat. Tak jak to, že most spadl?
Pokud těmto souběhům pochybení a snahám podceňovat rizika kvůli nižší ceně umíme předcházet, bylo by možná dobré tyto metody používat i při jiných stavbách.
Pokud neumíme, bude možná to, koho soud odsoudí po pádu jaderky, náš nejmenší problém.