Stát převzal vepřín v Letech u Písku. Památník by měl vyrůst příští rok
Jan GruberSobotkova vláda loni schválila odkup vepřína v Letech u Písku od firmy Agpi za 450 milionů korun. Současně rozhodla, že na místě bude vybudován památník romského holocaustu. Ten má vzniknout příští rok na základě otevřené architektonické soutěže.
Stát v úterý převzal od firmy Agpi vepřín v Letech u Písku. Stalo se tak po více než dvaceti letech, během nichž mnozí aktivisté ale i mezinárodní organizace vyzývaly Českou republiku, aby velkovýkrmu prasat uzavřela a vybudovala zde důstojný památník romského holocaustu. Areál vepřína totiž stojí na místě někdejšího romského koncentračního tábora. O jeho likvidaci nakonec teprve v minulém roce rozhodla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), která schválila odkup velkovýkrmny prasat od firmy Agpi za čtyři sta padesát milionů korun.
V prostorách bývalého koncentračního tábora v nadcházejících týdnech proběhne archeologický průzkum. Do poloviny roku chce Muzeum romské kultury, coby nový správce prostoru, vést debatu ohledně budoucí podoby památníku a následně ve spolupráci s Českou komorou architektů vypsat architektonickou soutěž. „Památník by měl být určen celé veřejnosti — romské i neromské. Měl by být důstojnou připomínkou romského holocaustu a dějin Romů v kontextu obecných dějin,“ řekla ředitelka muzea Jana Horváthová.
Podle ředitelky Horváthové by se letský památník měl skládat z několika částí. „Byli bychom rádi, aby zde vzniklo pietní místo v prostorách masových hrobů a samotného tábora,“ uvedla Horváthová s tím, že se počítá rovněž s naznačením půdorysů původních staveb. „Pozůstalí chtějí,“ pokračovala, „aby vznikla mohyla s křížem a ještě bychom rádi vysadili alej, která by počtem stromů odkazovala k počtu obětí.“ Součástí památníku má být podle plánu muzea i stálá výstava o historii tábora a expozice archeologických nálezů.
Výstavba nového památníku je po demolici budov velkovýkrmny prasat prozatím plánována na příští rok. Na jejím financování se kromě státu, jež poskytne zhruba sto dvacet milionů korun, bude podílet také Norsko prostřednictvím takzvaných Norských fondů. Z těch by mělo být na úpravu areálů vydáno kolem jednoho milionu eur.
Nekonečně dlouhé čekání na výkup vepřína
Návrh na odstranění velkovýkrmny prasat se poprvé objevil v usnesení vlády na popud ministra vnitra Jana Rumla (ODS) v roce 1997. Po dlouholetém nezájmu začala o odkupu areálu znovu jednat až vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jednáním o výkupu vepřína byl pověřen ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Po jeho odvolání v listopadu 2016 v jednání pokračoval Dienstbierův nástupce Jan Chvojka (ČSSD) spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL).
Jednání ministrů Dienstbiera a Hermana s majitelem vepřína započala v lednu 2015. V únoru téhož roku Sobotkova vláda schválila Strategii romské integrace do roku 2020. Závazek, že stát přijme taková opatření, která „povedou k ukončení velkovýkrmny prasat v bezprostřední blízkosti pietního místa v Letech u Písku,“ byl součástí právě tohoto materiálu.
Ministerstvo kultury následně vypsalo veřejnou zakázku na vypracování znaleckého posudku na odkup vepřína. Loni v létě pak již v utajeném režimu probíhala vyjednávání vládního kabinetu s firmou Agpi o konkrétní ceně. Na konci srpna roku 2017 Sobotkova vláda rozhodla, že stát vepřín odkoupí a o tři měsíce později valná hromada vlastnické společnosti Agpi jeho prodej potvrdila.