Odprodej vepřína v Letech schválil vlastník
Petra DvořákováSpolečnost AGPI schválila prodej vepřína na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Vláda bude návrh na odkoupení areálu projednávat 21. srpna. Schválen by měl být do konce léta.
Valná hromada společnosti AGPI v pondělí 31. července schválila odprodej vepřína v Letech u Písku státu. O odstranění vepřína fungujícího v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy se diskutuje přes dvacet let. Česká republika je kvůli němu trvale terčem tuzemské i mezinárodní kritiky. S převodem souhlasila naprostá většina z dvaceti akcionářů firmy. Jednání mezi vládou a AGPI probíhá v utajeném režimu, podrobnosti tak obě strany sdělit odmítají. Podle místopředsedy představenstva AGPI Jana Čecha zatím cena ani podmínky prodeje stanovené nejsou. Uvedl ale, že vepřín by mohlo odkoupit Muzeum romské kultury nebo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Vláda se bude odkupem zabývat 21. srpna, projednán a schválen by měl být do konce léta. O nutnosti dotáhnout odkup areálu hovořil minulý týden premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během své bilanční schůzky s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). V neděli 30. července se za odstranění vepřína demonstrovalo před Pražským hradem. O měsíc dříve, 24. června se u vepřína sešlo tři sta aktivistů z patnácti různých zemí na výročí pětasedmdesáti let ode dne, kdy protektorátní úřady nařídily soupis českých a moravských Romů a jejich deportaci do koncentračních táborů.
Provoz vepřína v Letech u Písku byl zahájen v roce 1973. Téma v české debatě ale poprvé otevřel až v devadesátých letech americký spisovatel Paul Polanský. Podle Polanského byla historie Let do té doby tutlána proto, že tábor vedli Češi. Dvacet českých a romských aktivistů podalo na české protektorátní úřady, velitele a dozorce tábora v devadesátých letech žalobu. Tu Úřad pro vyšetřování zločinů za komunismu odložil, když v roce 1999 zemřel poslední žijící dozorce tábora. K odstranění vepřína, který podle archeologů zabírá devadesát pět procent bývalého tábora, opakovaně vyzýval Evropský parlament.
Odkoupení areálu v Letech bylo cílem vlády Bohuslava Sobotky od jejího vzniku na začátku roku 2014. Cíl byl i součástí Strategie romské integrace na léta 2015—2020. Jednání s majitelem areálu, společností AGPI od počátku vedl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Dokončit jednání by měl ministr kultury Daniel Herman, protože areál by měla v budoucnu spravovat některá státní kulturní instituce. Hovoří se o brněnském Muzeu romské kultury.
Téma odkupu vepřína se objevilo na veřejnosti znovu v září 2015, kdy Andrej Babiš (ANO) při návštěvě severočeského Varnsdorfu řekl, že v Letech žádný koncentrační tábor nebyl. „Byly doby,“ řekl tehdy Babiš, „kdy všichni Romové pracovali. (…) Kdo nepracoval, šup a byl tam.“ Následně pod tlakem veřejné kritiky svá slova relativizoval a uvedl, že se o výkup areálu sám zasadí. O odkupu areálu přitom vláda, jejímž byl Andrej Babiš v té době místopředsedou, již jednala.