Jednání ČSSD s ANO budou pokračovat v příštím týdnu. Rozpory přetrvávají
Jan GruberČSSD podle předsedy Jana Hamáčka nadále trvá na prosazení sektorové daně, snížení DPH na základní potraviny nebo přijetí zákona o zálohovaném výživném. Hamáček rovněž požaduje garance v otázkách nezávislosti médií veřejné služby.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček v pátek odpoledne po schůzce expertních týmů, které v minulých dnech vyjednávaly o podmínkách vládní spolupráce v jednotlivých oblastech se zástupci politického hnutí ANO, oznámil, že oběma stranám se podařilo dosáhnout shody v otázkách proplácení nemocenské od prvního dne nemoci, růstu minimální mzdy, víceletého financování sociálních služeb, regulace exekucí nebo zamezení dalšího zvyšování spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví.
Rozpory mezi sociální demokracií a politickým hnutím ANO nicméně nadále přetrvávají. Hamáček se původně měl ještě téhož dne setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), aby se sporné otázky pokusili vyřešit. Požádal však o odložení jednání na příští týden. A lídr politického hnutí ANO se proto sešel s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, jehož strana by měla menšinovému kabinetu dodat potřebné hlasy pro získání důvěry v Poslanecké sněmovně.
Hamáček na tiskové konferenci oznámil, že strana nadále trvá na zavedení sektorové daně, snížení daňového zatížení na základní potraviny nebo prosazení zákona o zálohovaném výživném, který minulý týden předložila poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD). Hovořil rovněž o neshodách v důchodové oblasti, kde sociální demokracie nesouhlasí se záměry Babišovy vlády v demisi na oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu v rámci připravované penzijní reformy.
Spory mezi oběma stranami panují i v otázce financování regionálního školství, neboť sociální demokracie ve shodě se zástupci školských odborů a učitelských asociací odmítá návrh ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy (ANO) na odložení příslušné reformy o jeden rok. Hámáček dále uvedl, že doposud neproběhly schůzky týmů pro oblast průmyslu a kultury. A dodal, že právě při jednání o kulturních politikách je třeba najít shodu na takových opatřeních, která by podpořila nezávislost médií veřejné služby a uchránila je před rozličnými útoky.
Stejně jako v minulých dnech pak Hamáček zopakoval, že sociální demokracie doposud s politickým hnutím ANO nevede debatu o personálních otázkách, ani o počtu ministerských křesel. Nicméně neopomněl dodat, že strana nadále usiluje o důstojné zastoupení v případné druhé Babišově vládě. A že důstojným zastoupením rozumí alespoň pět rezortů. Na tiskové konferenci naopak nepřišla řeč na systém garancí, který by sociální demokracii ochránil před tím, aby ji politické hnutí ANO na vládě a především ve Sněmovně — spolu s SPD a KSČM — obcházelo.
Jednání mezi sociální demokracií a politickým hnutí ANO by se měla podle plánu uzavřít tři dny po skončení přerušeného čtyřicátého sjezdu. Následně má podle četných Hamáčkových příslibů posoudit parametry vyjednané vládní spolupráce celá členská základna ve vnitrostranickém referendu. To oproti roku 2014 tentokrát ovšem neproběhne korespondenční formou, stranické vedení naopak hodlá přistoupit k elektronickému hlasování.