Sálih Muslim je na svobodě, propuštění předcházel protest před soudem
Jan KulišKurdský politik zadržený v Praze byl propuštěn z vazby. O jeho vydání se bude rozhodovat v dalších měsících. Soudní líčení doprovázela demonstrace jeho podporovatelů před budovou soudu, na níž dorazil i redaktor DR s fotoaparátem.
Bývalý spolupředseda kurdské strany PYD působící v Sýrii Sálih Muslim, zadržený na konci minulého týdne v Praze, byl propuštěn opět na svobodu. Stalo se tak v úterý před polednem. Již dopoledne přitom dorazilo proti jeho zadržení protestovat několik desítek Kurdů před budovu soudu. S sebou si přinesli mimo jiné i vlajky milicí YPG, jež jsou ozbrojeným křídlem strany a které v Sýrii aktuálně bojují s tureckými silami a zbytky takzvaného Islámského státu.
Kolem jedenácté hodiny hlouček přihlížejících propukl v jásot, když se k němu dostala informace ze soudní síně, že Muslim bude propuštěn. „Jsme rádi, že je Sálih Muslim na svobodě, ale vítězství je ještě daleko,“ uvedli organizátoři akce z iniciativy Ne rasismu, přičemž připomněli, že soud rozhodoval pouze o vazbě.
Jestli bude kurdský politik vydán Turecku, které podalo žádost o uvalení mezinárodního zatykače, se rozhodne až později. V současné fázi se čeká na doručení dokumentů z Turecka, na jejichž základě se žádá o Muslimovo vydání. Lhůta pro dodání je čtyřicet dnů.
Turecko překvapené
Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné. Muslim bude stíhán na svobodě i díky slibu, že nevycestuje z Evropské unie a že se bude dostavovat k budoucím soudním jednáním. Na demonstraci před budovou zaznívaly krom hesel na podporu Sáliha Muslima také odsudky tureckého prezidenta Erdoğana. Přítomní jej častovali slovy jako fašista, terorista, či diktátor.
Kurdové podle organizátorů upozorňují také na to, že zatykač má být nezákonný, jelikož Muslim není tureckým občanem, a proto na něj Turecko dle mezinárodních zvyklostí vydat zatykač nemůže.
Situaci před městským soudem sledovala kromě českých médií i francouzská tisková agentura AFP, nebo kurdská televizní stanice K24.Nebyl to přitom jediný pražský protest za Muslimovo propuštění. Již o den dříve se konala demonstrace, která prošla centrem Prahy a které se zúčastnila více než stovka lidí, opět převážně Kurdů.
Podle listu Hürriyet Turecko předpokládalo, že kurdský politik zůstane v České republice ve vazbě, dokud nedojde k převzetí žádosti o vydání. Ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül z vládní strany AKP zároveň odmítl dohady o možné výměně Muslima za český pár držený v tureckém vězení pro pomoc kurdským milicím, které Turecko považuje za teroristickou organizaci.