Ohlasy Zemanova projevu: protivná součást kampaně, která nepřekvapila
Petra DvořákováPodle Babiše Zeman udělal vánočním poselstvím vše pro to, aby otupil hrany a sjednotil společnost. Komentátoři či zástupci demokratických stran soudí, že ji naopak ještě více rozdělil.
Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana, kterým dosluhující prezident nahradil tradiční novoroční projev, ocenilo hnutí ANO, komunisté a rasisté z SPD, ale třeba i jeden z aktérů lánského puče Michal Hašek nebo „znalec mediální scény“ Parlamentních listů. Komentátoři, zástupci demokratických stran a Zemanovi protikandidáti v prezidentských volbách projev naopak kritizují. Explicitní podpora z Hradu Andreji Babišovi ani útoky na nepřizpůsobivé, migranty či média však zároveň nikoho nepřekvapily.
„Měli bychom být hrdý sebevědomý národ, který si věří,“ apeloval prezident poté, co zemi pochválil za nízkou mírou nezaměstnanosti nebo za trvalý ekonomický růst. Za „stíny“ pozitivního vývoje v zemi označil nízké veřejné investice a „skupinu lidí, kterým říkáme nepřizpůsobiví“. S čerstvě jmenovanou ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO) už se prý ale shodli, že „je třeba omezit sociální dávky těm, kteří odmítají nabízenou práci“.
Nedostatek pracovníků navrhl prezident vyřešit omezením počtu státních úředníků a jejich využitím ve firmách, které zaměstnance hledají, přestože kvalifikace státních úředníků neodpovídá poptávce na pracovním trhu. „Nejbolavějším problémem“ v oblasti zahraniční problémy jsou dle Zemana migrační kvóty.
Prezident dlouze mluvil také o současné vnitropolitické situaci. Jmenování vlády Andreje Babiše, která zatím ve Sněmovně nemá dostatečnou podporu, hájil slovy, že by tu jinak týdny či měsíce vládla v demisi Sobotkova vláda „a to si snad proboha nikdo nepřeje“. Ostře odmítl možnost vypsání předčasných voleb v případě, že Babišova vláda důvěru nezíská, a u těchto slov bojovně zvedl stisknutou pěst.
Nepřímo se opřel do svého nejsilnějšího protikandidáta Jiřího Drahoše, který na začátku prosince vyjádřil obavu z ovlivňování voleb zahraničními zpravodajskými službami či dezinformačními weby. Taková podezření zhodnotil jako „ubohá“ a „trapná“ s tím, že je vyvrátila už i česká Bezpečnostní informační služba. Jak už upozornil server Demagog, není to pravda — bezpečnostní služba pouze uvedla, že o takových manipulacích zatím nemá informace.
Kdo naopak lidmi manipuluje, je dle Zemana český tisk či Česká televize. Svůj projev zakončil přípitkem na zdravý rozum.
V duchu priorit nenávistné pravice
Přes Zemanovo navážení se do názorových oponentů nebo do migrantů označil premiér Babiš prezidentův projev za „přátelský a pozitivní“. Zeman udělal vše pro to, aby „otupil hrany“, tvrdil Babiš v České televizi — ač zrovna k České televizi Zeman přátelský nebyl. S hlavou státu se nicméně Babiš shodne i programově — třeba na snížení počtu státních úředníků už vláda pracuje.
Projev a v něm obsaženou důvěru v „síly a schopnosti českého národa“ a „lidi práce“ ocenil i předseda komunistů Vojtěch Filip. Lídr rasistické SPD Tomio Okamura pak dokonce prohlásil, že se projev „nesl v duchu priorit SPD“ — například, co se týče odmítání uprchlíků nebo odvolatelnosti politiků.
Relativně smířlivě na projev reagoval místopředseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který „je rád, že prezident ocenil růst mezd a důchodů“. Zemana ale podobně jako další upozornil, že to je částečně zásluha předchozí vlády, proti jejímuž pokračování se hlava státu ostře vymezila.
Vánoční poselství plné žluči
Zástupci ostatních parlamentních stran už upozorňovali na zjevné rozpory a nepatřičnosti. „Projev se stal součástí předvolební kampaně, o které pan prezident opakovaně říká, že ji nevede,“ uvedl poslanec Martin Kupka (ODS). „Ani o Vánocích nevydržel nepodpořit Andreje Babiše,“ reagoval zase předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
„Jeho projev byl opět plný žluči a foukání bolístek. Prezident, který nedává lidem vizi, ale musí si v projevu vyřídit účty se svými oponenty je u mě nevolitelný,“ odmítl poselství lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Každá část obsahovala větu nebo celé souvětí, které bylo štiplavé. Vánoční projev není politická kampaň, kde je potřeba kopnout si do názorových oponentů nebo sbírat politické body,“ souhlasil předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že projevu chybělo smíření. Upozornil i na Zemanovu konkurenční výhodu spočívající v mediálním prostoru, který se mu dostává, přestože prezident médii opovrhuje.
Demokratičtí politici se shodli na nepatřičnosti tak útočného projevu v době Vánoc. A že zároveň, jak napsal předseda STAN Petr Gazdík, šlo jen o rekapitulaci Zemanových názorů, která vlastně nikoho moc nepřekvapila.
Prezidentští kandidáti Michal Horáček, Pavel Fischer nebo Marek Hilšer v reakcích odsoudili Zemanův závěrečný výpad vůči médiím. Vrátili se i k tématu prezidentovy provýchodní zahraniční politiky, která je v rozporu se Zemanem deklarovanou podporou členství v NATO či EU. Mirek Topolánek pak sice „sdílí Zemanovu protimigrační rétoriku“, ale odsoudil, že Zeman trvale vystupuje v rozporu s nadstranickostí prezidenta a že si protiřečí.
„Jediná inovace v projevu Miloše Zemana je hrozba pěstí, nový prvek vánočního poselství,“ komentoval pak bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš gesto, které zaujalo i komentátory a které třeba šéfredaktor Aktuálně Jan Lipold ohodnotil jako gesto předem připravené.
Právě Drahoš by měl podle průzkumů postoupit se Zemanem do druhého kola prezidentské volby. Ve videu na Facebooku pak Drahoš vysvětlil, v čem ho Zeman a jeho poselství překvapily. „Pan prezident najednou mluví o hrdosti národa. Mluví o tom, že se máme dobře, mluví o úspěších, o dobré ekonomické situaci. Měl by dodat, že za to vděčíme minulé vládě, Evropské unii, že za naši bezpečnost vděčíme Severoatlantické alianci,“ prohlásil Drahoš a připomněl Zemanovu nedávnou účast na sněmu protiunijní pravicově extremistické strany SPD.
K tématu členství v EU se Drahoš vrátil i v seriálu Českého rozhlasu, v němž jednotliví kandidáti zveřejňují své novoroční projevy. Zároveň se v projevu vymezil proti levné práci, živoření seniorů nebo osočování a hrubým slovům v prezidentských projevech, postavil se naopak za větší investice do vzdělání.